'JE MOET NIET VERGETEN DAT IK PAS 22 JAAR BEN' Toby Alderweireld kan niet wachten op Champions League "I O INTEEVIEW F" Toby Alderweireld (22) kende een turbulent kampioensjaar. De Belgische international verwacht dit seizoen te kunnen pieken. 'Ik voel me heel goed. Fysiek. Mentaal.' Geslachtofferd AvF 09-09-2011 J»'' ajaxlife DOOR MIKE VAN DAMME EN KEVIN VAN NUNEN Hij kijkt nog een keer goed. Toby Alderweireld kent de foto wel. Ze heeft in bijna alle landelijke dagbladen en sportmagazines gestaan. Gebalde vuisten, een juichkreet. Het is blijdschap in optima forma. Een enkele seconde. Daarna komt het delen van de blijdschap, en het opnieuw focussen. Doelpunten vieren is een korte bezigheid. Maar wanneer het plaatje is geschoten? De Belg weet het zelf niet. Ja, bij Ajax - FC Twente, de kampioenswedstrijd. 15 mei. Maar op welk moment precies? "Was het na de 3-1? Het moet haast wel. Toen wist ik zeker dat we kampioen gingen worden. Na de 2-0 (eigen doelpunt van Denny Landzaat, red.) was ik even perplex, dacht alleen maar: wat gebeurt hier? Daarna liep ik naar de andere jongens toe. Dus dat kan het niet zijn." Misschien was het wel na de wedstrijd. Of na de 1-0. Op zich maakt het moment van de foto niet heel veel uit. De inhoud is veel interessanter. Gebalde vuisten, een juichkreet. Maar niet alleen van blijdschap. Het is meer dan dat. Het is emotie na een turbulent seizoen. Voor Ajax. Maar zeker ook voor Alderweireld zelf. "Er komt wel een bepaalde emotie naar boven," erkent Alderweireld als hij zichzelf nog eens goed bekijkt. "Als je zolang bij Ajax voetbalt en het is steeds net niet, daar word je uiteindelijk boos van. Dan is het heerlijk als het een keer net wel is. Vooral omdat je er toch een heel jaar voor werkt." De foto laat een gesterkte Alderweireld zien. Zowel mentaal als fysiek, stelt hij. Het krachthonk werpt zijn vruchten af. Alderweireld weet ook: als je tegen een topspits speelt in de Champions League, moet je fysiek je mannetje kunnen staan. En dat betekent investeren. Voor mentale groei is echter geen krachthonk beschikbaar. Groeien doe je vooral door tegenslagen te verwerken. Zoals het geslachtofferd worden na een nederlaag. Het overkwam de verdediger in oktober, na Ajax - FC Utrecht (1-2). Hij zat daarna een maand op de bank. "Bijna iedereen speelde die wedstrijd slecht. Ik werd geslachtofferd. Ik vind wel dat ik iets meer vertrouwen van de trainer (Martin Jol, red.) mocht krijgen op dat moment. Zo slecht ging het niet. Het was sowieso al een lastig jaar voor mij. Mensen hadden bepaalde verwachtingen na een goed seizoen. Je moet niet vergeten dat ik pas 22 jaar ben. Ik werd beoordeeld als volwassen kerel." Heeft Jol uitgelegd waarom juist jij op de bank terecht kwam? "Nee. Niet elke trainer legt heel goed uit waarom hij iemand op de bank zet. Je moet het accepteren, en dan de situatie voor jou weer naar het positieve trekken. Maar ik heb geen slechte gevoelens over Jol. Hij heeft me ook een seizoen lang laten staan, een kans gegeven. Daar ben ik hem dankbaar voor. Ik kan verder niet boos zijn op hem. Onze wegen zijn gescheiden." Wat heb je geleerd van een maand op de bank zitten? "Het is een cliché, maar je moet je gewoon laten gelden op de trainingen, en toch proberen positief te blijven tegenover de spelers die wel spelen. Het gaat niet alleen om jouw persoon. Het gaat om het team. Ik dacht: ik krijg mijn kans wel. Maar het was lastig, omdat het de eerste keer was dat ik er zo naast kwam te staan. Voetbal is toch een sport waar vertrouwen heel belangrijk is. Als je dat op zo'n moment niet voelt, ga je toch weer minder presteren. Tegen Auxerre (uit, red.) speelde ik wel, terwijl ik wist dat de trainer weinig vertrouwen in me had en liever iemand anders op die plek had staan. Ik deed het toch wel goed, scoorde zelfs. Maar de zondag daarop zat ik weer op de bank. Dat was hard. Ik legde mezelf ook te veel druk op, wilde me steeds verbeteren, terwijl je weet dat je ook met een terugslag te maken krijgt als je jong bent." Hoe stap je dan in de auto als je naar de training gaat? "Ik was wel boos. Maar je moet dat proberen om te zetten in goede energie tijdens de training. Je moet je positief blijven opstellen, je verstand op nul zetten en je woede in je houden. Een beetje toneelspelen: vriendelijk doen tegen mensen, terwijl je je niet blij voelt. Je wint er niets mee door op de club je frustraties te uiten. Dat deed ik thuis soms wel. Dan kreeg ik ook wel eens de vraag waarom ik alleen thuis chagrijnig was. Dat snap ik wel." 'De goesting is er De besproken foto, van 15 mei. 'Er komt wel een bepaalde emotie naar boven.'

Ajax Life (vanaf 1994) | 2011 | | pagina 7