CS 'OL wil voor 2016 Europese prijs pakken' Ajax en Olympique Lyon strijden volgens de publieke opinie om de tweede plek in groep D van de Champions League. De Fransen kwalificeerden zich voor de twaalfde achtereenvolgende keer voor het miljoenenbal. Wat is hun geheim? ajaxlife 8 CHAMPIONS LEAGUE 09-09-2011 ~!i •SSBgjSSg De fanatieke fans op de 'Virage Nord' gaan straks ook verhuizen Franse grootmacht zet laatste stap DOOR SANDER ZELDENRIJK OL-supporter Jean-Michel Aulas was in het begin van de jaren tachtig van de vorige eeuw wel klaar met het gestuntel van zijn club in de Franse tweede klasse. Hij ging zich er medio 1987 op zakelijk niveau maar eens nadrukkelijk mee bemoeien. Zijn ambities logen er niet om. Lyon moest binnen vijf jaar nationaal bovenin meedraaien en Europees voetbal spelen. De budgetten moesten fors omhoog en de financiële ondersteuning vanuit de gemeente was ontoereikend om dit te realiseren. Aulas ging de club direct als bedrijf leiden en krikte het budget op, mede door de installatie van een ClublOO, waarin honderd sterke industriële regionale partners gingen investeren in de club. '1987' staat sindsdien bekend als het jaar van de ommekeer. De eerste doelstelling was simpel. In de periode 1987-1998 diende Lyon een structurele degelijke Ligue 1-club te worden die zich zou ontwikkelen tot subtopper. Dat lukte vrij goed. Aulas zag zijn speeltje al vrij rap (1989) promoveren naar de hoogste afdeling en in het seizoen 1991/1992 keerde Lyon na een afwezigheid van zestien jaar terug op het Europese podium. Dat deed het in het voor Ajax dat seizoen zo succesvolle Uefacuptoernooi. De tweede periode (1999-2010) kende een ambitieuzere doel stelling. Aulas wilde van Lyon een vaste topdrieclub maken die zich daardoor in Europese toernooien steeds beter kon meten met de concurrentie. Daarin slaagde hij met vlag en wimpel. Allereerst richtte hij in 1999 de OL Groupe op. Daarmee is Lyon nu toonaangevend in de Franse media- en entertainmentsector. De inkomsten komen voort uit ticketing, mediarechten, sponsoring en advertenties, licentieverstrekking en de transfermarkt. Het aantrekken van de toen 28-jarige spits Sonny Anderson staat nog steeds symbool voor de ambitieuze koerswijziging. De Braziliaan verkoos Lyon boven FC Barcelona en transfereerde voor achttien miljoen euro naar de Rhöne-Alpesregio. Het was toentertijd de grootste transfer uit de clubhistorie. De komst van de spits werd grotendeels gefinancierd door Jerome Seydoux, onder meer eigenaar van de bioscoopketen Pathé. Hij is sinds 2006 vice- voorzitter van Lyon. Vanaf de millenniumwisseling begon de dominantie in Frankrijk. Lyon wist zich sinds 2000 steeds te plaatsen voor de groepsfase van de CL, waardoor de ploeg zich nu voor de twaalfde maal op rij opmaakt voor het lucratieve eindtoernooi. Daarnaast won de club vanaf 2002 zeven achtereenvolgende landstitels. Als klap op de vuurpijl ging Aulas in 2007 met zijn OL Groupe naar de beurs. De OL-preses is met zijn bedrijf ICMI grootaandeelhouder. Hij bezit 34,17 procent van de aandelen. Vice-voorzitter Seydoux heeft met zijn bedrijf Pathé 22,78 procent van de aandelen. Rijk en ambitieus: Lyonpreses Jean-Michel Aulas.

Ajax Life (vanaf 1994) | 2011 | | pagina 18