BMO Kampioenen kweken in Canada Aron Winter en Bob de Klerk bouwen in het Canadese Toronto aan een nieuw voetbal instituut, geïnspireerd op de Ajaxfilosofie. Dat gaat met vallen en opstaan. 'De atleet staat hier nog centraal, in het voetbal moet je als team functioneren.' ajaxlife "*1 REPORTAGE -fl K 09-09-2011 1Ü Perspectief 'We krijgen de tijd' Aron Winter: 'Er ontstaat meer begrip voor de visie die ik als coach uitdraag.' "Dat is heel anders dan in Nederland. Een soort ruilbeurs. Alsof je Pröpper van Vitesse ruilt tegen Eriksen van Ajax. Clubs kunnen dan ja of nee zeggen. Dat maakt het lastig om snel iets op te bouwen en een goed systeem neer te zetten. Maar nogmaals: het gaat niet alleen om direct succes, we willen hier vooral iets opbouwen." Ex-Ajacied Javier Martina geeft toe dat het teamproces langzaam op gang is gekomen. "Ik moest behoorlijk wennen. Plaatsing voor de Concacaf hadden we echt even nodig. Ik ben vooral blij voor de coach. De sfeer in de ploeg wordt steeds beter. We gaan steeds meer voor elkaar door het vuur," stelt Martina. Toronto bereikte de groepsfase overigens voor de tweede keer op rij. "Het is niet zo dat dit toernooi geen uitdaging biedt, maar feit is wel dat clubs uit Centraal-Amerika en de Caraïben niet van hetzelfde niveau zijn als de MLS-ploegen," moet De Klerk erkennen. Toch probeert hij samen met Winter te bouwen op het CL-succesje. Vervelen doet het voormalige Ajaxduo zich zelden. De Klerk: "Sinds januari zat ik al 47 keer in het vliegtuig en hebben we 42 duels gespeeld. Het vliegen maakt het zwaar, ook omdat je familie niet altijd in de buurt is. In Nederland is twee uur in de bus naar Groningen lang, onze kortste vlucht is twee uur. Soms vliegen we vijf tot zeven uur en doorkruisen we verschillende tijdzones. Dan is het zwaar om drie keer per week te spelen. Verder zijn we vooral druk bezig met analyseren en voorbereiden van wedstrijden. We hebben geen tijd om ons te vervelen en zien vooral de stadions. Vancouver, Portland, Chicago, LA, Seattle, New York... we zijn overal geweest. Ik ben een echte Amsterdammer, had al heimwee als ik een afslag nam op de AIO, maar je leert ermee omgaan." DOOR ARON PAPERNICK EN KEVIN VAN NUNEN Richard Paddy is CEO van het miljoenenconcern Maple Leafs Sport Entertainment. Dit bedrijf bezit naast drie televisiezenders divers onroerend goed, twee ijshockeyteams (Toronto Maple Leafs en de Toronto Marlies), een basketbalteam (Toronto Raptors) en sinds 2007 een voetbalteam (FC Toronto). Amerika houdt van helden. Helemaal van sporthelden en in het voetbal heeft de MLS er nog te weinig. Om die sportieve ambities te realiseren, werden twee Ajaxtrainers aangetrokken: Aron Winter en Bob de Klerk. De korte termijnvisie is daarbij minder belangrijk dan de lange termijn. Het voormalige trainersduo van Jong Ajax is vooral aangetrokken om een structureel beleid neer te zetten. De gewenste ingrediënten herkennen Ajacieden direct: technisch verzorgd voetbal en een goede jeugdopleiding. voetballen in Nicaragua, Panama en Mexico. "De Concacaf heeft dezelfde uitstraling als de Champions League in Europa en is een van onze grote doelen. Eerder wonnen we al de beker. Succes is belangrijk voor een club in opbouw. Als we de groepsfase overleven, zou dat een grote stap voorwaarts betekenen," vult De Klerk aan. "Deze opbouw is een grote klus, maar we krijgen de tijd van de hoge bazen. Ik kom net terug van een evaluatiegesprek. Hoewel we matig draaien, is men tevreden. Ons spel is best aardig, maar we vergeten te scoren. Ze zien duidelijk perspectief. Er is ons al gevraagd of we langer willen blijven. Ik heb nog een contract voor twee jaar, maar in het voetbal zegt dat natuurlijk niks," stelt De Klerk. Toronto beleeft een moeilijk seizoen in de Amerikaanse Major League Soccer. De enige Canadese club in de competitie boekte in 28 duels slechts vier zeges en staat voorlaatste in de Eastern Conference. "Als er zoveel veranderingen binnen een club worden aangebracht, kost het tijd voordat dit resultaat oplevert. Het liep in het begin stroef, maar na de nodige wijzigingen in de opstelling ziet het er nu goed uit. We beschikken inmiddels over de juiste spelers en er ontstaat meer begrip voor de visie die ik als coach uitdraag," zegt Winter daarover. De ploeg plaatste zich dit seizoen voor de groepsfase van de Concacaf, de Amerikaanse versie van de Champions League. Dat betekent Eerder werd van hogerhand al opdracht gegeven om een trainingscomplex te bouwen ter waarde van twintig miljoen dollar en de jeugdopleiding uit te breiden. "We hebben inmiddels een -17, -15, -13 en -11 komt eraan. We runnen de opleiding met hetzelfde idee als bij Ajax. Alle teams spelen in hetzelfde systeem. Daarnaast werken we met Jürgen Klinsmann en Paul Merson, oud-spits van Arsenal. Zij zijn betrokken bij het Amerikaanse voetbal. Klinsmann is sinds augustus ook bondscoach." Volgens De Klerk probeert Toronto veel meer 'voetbal' in de vooral op fysiek gebaseerde MLS te injecteren. Dat is niet het grootste cultuurverschil. "De Amerikaanse sportwereld spitst zich toe op een persoon. Het gaat om 'jij, jij bent de beste!' De atleet die wint staat centraal, maar in het voetbal moet je als team goed functioneren om succesvol te zijn. Die slag moet nog worden gemaakt, maar spelers zien dat het team beter draait als ze zichzelf ondergeschikt maken." Javier Martina Een andere factor die het lastig maakt om snel succes te hebben, is de zogenoemde salary cap.

Ajax Life (vanaf 1994) | 2011 | | pagina 12