i 1 BLIND BLIJ, BRBNDBY BAALT ajaxlife Tweede thuis MICHAEL LAUDRUP Geboren Palmares Clubs als speler Clubs als trainer Johan Cruijff Ovatie 1 INTERVIEW 19-08-2011 In de winter van 2010 bezocht Laudrup met zijn vrouw de Europaleaguewedstrijd Ajax - Juventus en sprak hij al vluchtig met Ajax Life. Dat leverde enkele interessante inzichten op. Zo bleek mevrouw Laudrup verzot te zijn op de stad Amsterdam. Als het aan haar ligt, voegt manlief zich nog eens bij de technische staf in de Arena. "Haha... dat weet ik niet. Ik vond het leuk in Amsterdam, maar mijn vrouw is helemaal gek van de stad. Het is vergelijkbaar met Kopenhagen, alleen veel internationaler." "Of ik ooit nog eens bij Ajax terechtkom," concretiseert hij de vraag. "Geen idee. Daar ben ik ook niet mee bezig. Ik denk niet in stappen en neem alles zoals het komt. Het is geen geheim dat ik van Spanje en de Spaanse competitie houd. Het niveau is hoger dan de eredivisie. Hoewel het een uitdagend seizoen wordt met Mallorca, ben ik blij dat ik in deze competitie werk. Al met al wonen we ook al tien jaar in Spanje en voelt dit land als mijn tweede thuis." Als voetballiefhebber en ex-Ajacied is zijn interesse in Ajax en de Hollandse School nooit afgenomen. Sterker, de doorbraak van Christian Eriksen en Nicolai Boilesen volgt hij belangstellend. In tegenstelling tot Laudrup zelf (hij kon op zijn dertiende en zeventiende al naar Ajax) kozen deze spelers, net als Viktor Fischer, bewust voor Ajax. Laudrup ging in 1983 als negentienjarige naar het Italiaanse Juventus, dat hem meteen twee jaar uitleende aan Lazio Roma. Achteraf zou hij het anders aanpakken. "Als jonge Deen kun je het beste naar de Nederlandse competitie gaan en dan is Ajax de beste keuze. De Hollandse School is fantastisch. Daarom ben ik hier ook graag in de voorbereiding op het seizoen. Het is voor mijn jonge spelers goed om te zien hoe de Nederlanders voetballen en welke mentaliteit daarbij komt kijken." Hij voelt zich vereerd dat ieder groot Deens talent wordt bestempeld als 'de nieuwe Laudrup'. Hij snapt ook dat er in het voetbal talloze vergelij kingen worden getrokken vanaf de Michael Laudrup gaat na zijn laatste wedstrijd, en de bekerwinst op PSV, op de schouders. tribune, maar tegelijkertijd wil hij zijn jonge landgenoten in Amsterdam geen extra druk opleggen. Hij praat alleen over Christian Eriksen. Omslachtig geeft hij antwoord op de vraag of de Ajacied op deze leeftijd al verder is dan hijzelf destijds. "Wat ik tot op heden van Chris gezien heb, zijn leeftijd in acht nemend, is hij inderdaad een big, big talent. Hij is alleen nog erg jong en je weet niet wat de toekomst brengt. In het voetbal gaat het niet alleen om technisch talent, maar ook om hoe het tussen je oren zit. Dat zit bij hem wel goed, heb ik het idee. Zeker als ik zie welke spelbeslissingen hij onder moeilijke momenten nu al maakt. Ik vind hem slim. Hij weet dat hij altijd nog naar Spanje of Italië kan, maar ziet in dat het voor hem het beste is als hij zich nog een paar jaar bij Ajax doorontwikkelt. Een verstandige zet." 15 juni 1964 te Frederiksberg (DEN) Debuut Ajax 22 augustus 1997 (Fortuna Sittard - Ajax 0-5) Wereldbeker clubs: 1986 Europacup 1:1992 Landskampioen: 1991, 1992,1993, 1994, 1995,1998 Nationale beker: 1990,1998 Europese Supercup: 1992 Nationale Supercup: 1991, 1992, 1994 Wereldbeker: 1986 1973-1976 Va nlose 1977-1981 Brondby 1981-1982 KB 1982-1983 Brondby 1983-1985 Lazio (verhuurd doorJuve) 1985-1989 Juventus 1989-1994 FC Barcelona 1994-1996 Real Madrid 1996-1997 Vissel Kobe 1997-1998 Ajax 2000-2002 Denemarken (assistent) 2002-2006 Brondby 2007-2008 Getafe 2008-2009 Spartak Moskou 2009-heden Real Mallorca Terug naar de trainer Laudrup. Hoe succesvol hij als speler ook was, bij het trainerschap in het buitenland ben je van meer zaken afhankelijk dan een geniaal voetbalbrein en twee geweldige voetbalbenen. Bij Getafe maakte hij in 2007/2008 indruk door de Spaanse bekerfinale en de kwartfinales van het Uefa- Cuptoernooi te bereiken. Daarna ging het minder. Een avontuur bij Spartak Moskou eindigde na een seizoen in ontslag en vorig jaar verkeerde Mallorca tot op de laatste dag in degradatiegevaar. Zijn huidige verbintenis loopt na dit seizoen af. "Spartak Moskou was een teleurstelling. Ik tekende daar omdat het een grote club was die al zeven jaar niets had gewonnen. Ik versta en spreek Nederlands, Spaans, Duits, Engels, Frans en Italiaans, maar in Moskou was er totaal geen communicatie mogelijk. Maar goed, als trainer leer je zo ook van je slechte ervaringen." De trainers die het meeste invloed hadden op zijn loopbaan zijn Sepp Piontek (bondscoach Denemarken 1979-1990), GiovanniTrappatoni (coachte de jonge Laudrup bij Juventus) en Johan Cruijff, die hem in 1989 naar FC Barcelona haalde. Laudrup blijkt behoorlijk op de hoogte van de actualiteit en denkt in algemene zin dat het een goede zaak is dat een persoonlijkheid als Cruijff officieel bij Ajax wordt betrokken. "Johan maakt het verschil. Ik zal altijd aan hem blijven denken op een speciale manier. We hebben een goede relatie. Soms spreken we elkaar nog bij de Uefa rondom de Champions Leaguefinale." Laudrup ontkent overigens dat hij in 1994 vanwege Cruijff van Barpa naar Real verkaste. "De Spaanse pers schreef dat ik dat deed om het ongelijk van Johan te bewijzen. Onzin. Wel is het zo dat ik vijf jaar met Johan had gewerkt. Dat is met iedere trainer al een lange periode en Cruijff is iemand die nooit foutjes maakt," zegt hij lachend. "Het werd tijd voor iets nieuws. Ik vertrok naar Real Madrid omdat ik daar de mogelijkheid had om iets te winnen, en niet per se vanwege Johan. Na het WK in de Verenigde Staten begon Real met een nieuwe coach (Jorge Valdano, red.) aan een nieuwe periode en we pakten meteen de titel. Daardoor ben ik volgens mij de enige speler die vijf jaar op rij La Liga wist te winnen." Laudrup stond ook binnen de lijnen toen de Ajaxtornado van Louis van Gaal het Bernabeu aandeed, op 22 november 1995. De Madrilenen werden overklast in eigen huis en Ajax kreeg na afloop een staande ovatie van het Spaanse publiek. "Dat weet ik nog goed, ja. Het werd 2-0 voor Ajax, maar het had net zo goed 5-1 kunnen worden. Mijn ergste wedstrijd ooit? Nee joh! Ik heb minstens tien ergere wedstrijden gespeeld. Welke? De wedstrijd met Denemarken tegen Spanje op het WK in Mexico bijvoorbeeld. Toen verloren we met 5-1." De Spaanse competitie begint eind augustus met een uitwedstrijd tegen het gepromoveerde Rayo Vallecano, een concurrent. "We moeten winnen. Ik wil mijn ploeg dit seizoen vanuit de Hollandse School laten spelen. Positiespel en tactiek kun je trainen, maar je kunt van spelers van NEC, Mallorca en zelfs Ajax niet vragen wat Messi en Cristiano Ronaldo doen. Wij hebben niet de individuele klasse, maar proberen wel vanuit de filosofie te spelen. We hebben veel progressie geboekt in de laatste twaalf maanden met een groep jonge spelers. Komend seizoen zijn we tevreden met een plek in de middenmoot." 'Christian is een slimme jongen' Ajax oefende deze voorbereiding Danny Blind en Michael Laudrup. tegen het Deense Brondby en keerde Ajax plaatste zich, maar gemakkelijk daarmee terug in het stadion waar ging het niet. Na een onnodige 2-2 beide ploegen in augustus 2005 voch- in Kopenhagen besliste Wesley ten om een plekje in de Champions Sneijder de return pas in de slotfase; League. Het was destijds ook de wed- de middenvelder schoot Ajax met strijd tussen voormalig ploeggenoten twee treffers naar een 3-1-zege.

Ajax Life (vanaf 1994) | 2011 | | pagina 9