AJACIEDEN ZETTEN ONGEVRAAGD EEN STEMPEL IN DE STAD Jari in het bevolkingsregister In deze twintigdelige serie gaan we op zoek naar de speciale betekenis die Jari Litmanen (40) heeft gehad voor de stad Amsterdam in het algemeen en AFC Ajax in het bijzonder. De mysterieuze Fin nader ontleed, als voetballer maar ook als mens. In deel 2: het bevolkingsregister. ajaxlife Vragenpakket IN DE BAN VAN JARI 4 W 19-08-2011 X DOOR MARK VAN DEN HEUVEL Hoe vaak hoor je z'n naam niet om je heen op straat? 'Jari' is alom aanwezig. Op speelplaatsen en schoolpleinen, maar ook in het dagelijks verkeer. "Mevrouw, mag Jari buiten komen spelen?" "Nee jongen, Jari is nog wel even bezig met zijn huiswerk." Dat soort conversatie-flarden. Op sportparken, in het weekeinde, is het helemaal erg. Daar hoor je aan de lopende band kreten als: 'goeie bal, Jari', of: 'niet janken Jari, gewoon doorgaan'. Iedereen kent wel een Jari, ergens om zich heen. Maar hoeveel Jari's werden er nou eigenlijk precies Het geboortekaartje van een Jari. Met handtekening van de man naar wie hij is vernoemd. geboren in Amsterdam, tijdens zijn hoogtijdagen, halverwege de jaren negentig? Hoeveel Jari's wonen er sowieso in Nederland? Zijn populariteit strekte zich immers uit tot ver buiten de stadsgrenzen. Wanneer was de geboortegolf het grootst? Waar lag de Jari-piek? Was dat in 1995, 1996, 1997 of 1998? Al zullen Dennis, Danny, Patrick en Edgar hem toen wel naar de kroon hebben gestoken. De oudste Jari zal inmiddels al wel bijna volwassen zijn, de jongste wordt waarschijnlijk deze week geboren. Ergens in Bussum of zo. Wat dat betreft is de magie nog altijd niet uitgewerkt. Komt natuurlijk ook omdat Jari op veertigjarige leeftijd nog steeds voetbalt. Al heeft de liefhebber pur sang dit seizoen nog amper gespeeld voor HJK Helsinki. Maar dit geheel terzijde. Met een meer dan uitgebreid vragenpakket melden we ons op een druilerige dinsdagmorgen bij het bevolkingsregister aan de Amsterdamse Stadhouderskade, waar we worden ontvangen door een enthousiaste receptioniste. "Een fijn plan," zegt ze vrolijk lachend over het 'Jari-project'. "Maar als je klaar bent, zou je ook eens moeten onderzoeken hoeveel Dani's er in Amsterdam rondlopen. Ik heb een vriendin die haar zoon zo heeft genoemd. Naar de voetballer Dani ja, natuurlijk. En iets zegt me dat zij niet de enige was." "Mag Jari buiten komen spelen mevrouw?" "Nee Dani, Jari zit aan zijn huiswerk." Zoiets. Ajacieden zetten ongevraagd een stempel in de stad. Op die manier gaat de herinnering nooit verloren. Afgezien van die ene vriendelijke receptioniste, stuiten we bij het bevolkingsregister voor het overige op een muur van onbegrip. Zoeken we naar 'Jari' als eerste voornaam, tweede of derde? En hoe zoeken we naar 'Jari's' die in Amsterdam zijn geboren, maar er nu niet meer wonen. En andersom? "Dat ligt allemaal een stuk ingewikkelder dan je denkt," luidt de letterlijke tekst waarmee we worden afgescheept. Natuurlijk, alles is mogelijk, zegt de woordvoerster van het register, maar daar 'zit werk aan' en dus ook kosten. Hoeveel? "Nou, dan moet u toch al snel rekening houden met een paar honderd euro." Wordt Jari Marchand de nieuwe Litmanen? Hij is al graag in balbezit. Een paar honderd euro... Zo, die durven. Is het nou echt zo moeilijk om een J, een A, een R en een I in tikken en te kijken wat er gebeurt, of maken sommige mensen het leven bewust ingewikkeld? Het bevolkingsregister is een transparante instelling, met een dienstverlenende functie. Maar met ons vragenpakket worden we vriendelijk doorverwezen naar het Centraal Bureau voor Statistiek. Ook daar: een muur. "Nee, op dat niveau zijn wij niet actief, qua namen," zegt de volgende communicatiedeskundige. "Dan moet u bij de SVB zijn." De Sociale Verzekeringsbank. Toptwintig Pffff... We zijn overgeleverd aan ambtenaren, dienstkloppers en zakkenvullers. Dit gaat uitdraaien op een typisch gevalletje 'van-het- kastje-naar-de-muur'. De SVB publiceert ieder jaar een toptwintig met de meest populaire jongens- en meisjesnamen. Sem, Milan en Daan voeren de jongens dit jaar aan. Nee, Jari staat niet in de toptwintig. Grappig genoeg komen we op nummer elf wel Finn tegen. Bij de SVB wordt gelukkig niet moeilijk gedaan. Binnen enkele dagen krijgen we het volgende antwoord: Jaar Aantal geboren Jari 's 1995 196 1996 219 1997 164 1998 147 1999 108 2000 118 Daar moeten we het mee doen. De vraag hoeveel Jari's er nou precies in Nederland wonen, kunnen we aan de hand van dit summiere cijfermateriaal natuurlijk niet beantwoorden, maar we kunnen wel een aantal voorzichtige conclusies trekken: In de eerste drie seizoenen die Jari bij Ajax speelde, van 1992 tot 1995, stond de automatisering nog in de kinderschoenen. Na de verwachte piek in 1996, vertoont het aantal Jari's na 1999 weer een lichte stijging. (Dat zal alles met zijn vertrek naar Barcelona te maken hebben. Ook in 2003 en 2004, toen Jari zonder al te veel succes terugkeerde bij Ajax, zullen de cijfers ongetwijfeld een curve naar boven laten zien.) De aantallen vallen een beetje tegen. Of liever gezegd: ik had er meer van verwacht. Doorgerekend naar 2011, werden er grofweg tweeduizend Jari's in Nederland geboren. Laat nou een kwart daarvan in Amsterdam wonen, dan kom ik uit op een slordige vijfhonderd Jari's om me heen. Nog een paar jaar maar en dan zal de volgende Jari zijn opwachting maken in het eerste elftal van Ajax. Als nieuwe herinnering aan de oude meester. 'Mevrouw, mag Jari buiten komen spelen?' Jari en Jari. Litmanen en Van Renen. Jari de Bruijn is in het bezit van een interlandshirt van zijn naamgenoot. De successen van Ajax voltrekken zich in cycli van ongeveer twintig jaar. En (bijna) twintig jaar geleden leerde Jari Litmanen Ajax opnieuw voetballen. Dus als het goed is, speelt er - in statistisch opzicht - sinds kort weer een nieuwe 'Jari' in Amsterdam. Weet u wie dat is? Of kent u een Jari, die toevallig nog goed kan voetballen ook? Laat het weten, via markvandenheuvel@ajaxlife.nl.

Ajax Life (vanaf 1994) | 2011 | | pagina 17