15 ajax 'HET IS ALSOF MIJN OPA ECHT TERUGKIJKT' Het verhaal achter het standbeeld van Bob Haarms ajaxlife Bob Haarms is terug. Het levensgrote bronzen beeld van de Ajaxicoon staat sinds kort bij de hoofdingang van de Amsterdam Arena. Supporters maakten het onmogelijke waar. Een reconstructie. Café Voorstel 1697 stemmen HET BEELD VAN BOB HAARMS... In een woord: fantastisch! Ik heb Bobs beeld nog niet gezien Mooi beeld, alleen verkeerde plaats Goede plaats, beeld lijkt niet echt FANZONE 19-08-2011 'Van, voor en door supporters' DOOR KEVIN VAN NUNEN Honderden handen reiken naar voren en steeds beter valt het spandoek te zien dat op Vak410 wordt getoond. De hoofden die bij de handen horen, verdwijnen eronder. Ook seizoenkaarthouder Hans Jouta staat onder het doek. Hij ziet de beeltenis niet, de tekst 'deze man verdient een standbeeld' evenmin. Het spandoek wordt in februari 2010 getoond tijdens Ajax - FC Utrecht. Thuis in Ferwert, nog voorbij Leeuwarden, bekijkt de dochter van Jouta 's avonds de foto's op internet. "Pap, moet je raden wat ze willen... een bronzen standbeeld." De kunstenaar begint te schetsen: fanatieke uitstraling, karakteristieke kop. Bankje erbij. De Ajaxfan is met zijn kennis en talent de ontbrekende schakel. PSV is medio maart de volgende tegenstander in de Amsterdam Arena. Maakt de 4-1-zege al indruk op vele aanwezigen, een andere eindstand zorgt helemaal voor tevredenheid bij onder andere Björn Martens, mede werker wedstrijd- en supporterszaken bij de Supportersvereniging Ajax: de eindstand van de collecte voor het standbeeld. "We haalden met de col lecte 34.000 euro op. Ongeëvenaard in een voetbalstadion. Ik merkte tijdens het zoeken naar collectanten dat er iets broeide, maar dit overtrof alle verwachtingen." De beste ideeën worden geboren in de kroeg. Ook als die kroeg in Centaal-Europa staat. Martens is de eerste dagen van 2010 op bezoek bij oud-SVA-stagiair en voormalig Axiosmedewerker Martijn van den Berg. "Als één Ajacied een standbeeld verdient, is het Bob," klinkt het al op de dag van Haarms begrafenis (13 juni 2009). Het idee moest berusten tot die avond in een café, zeven maanden later. Want hoe realiseren voetbalfans op eigen houtje een standbeeld van hun held? Van den Berg: "Er bestaan geen draaiboeken voor. Beginnen en dan kom je er vanzelf. Met vallen en opstaan, maar het vallen viel uiteindelijk reuze mee. Dat impulsieve vind ik zo mooi aan supporters. Gewoon doen en niet lullen. De extra plannen voor fondsenwervingen konden de prullenbak in." De benodigde zestigduizend euro is binnen drie weken opgehaald. De eerste horde wordt genomen door de werkgroep 'Deze man verdient een standbeeld', die bestaat uit een unieke mix Ajacieden van allerlei groeperingen. Van den Berg: "Een ongebruikelijk lange (domein)naam, maar het zei alles over ons plan. De SVA, AFCA Supportersclub, Vak410 en De Meersche Helden hebben normaal hun eigen mening en belang. Dat werd opzijgezet." Kunstenaar Jouta krijgt de opdracht het standbeeld te maken. "Hij dacht met ons mee, leverde geen offerte in van twee ton op basis van een bekende naam en een huis in Monaco," legt Martens uit. "Ik had nooit van Jouta gehoord, hij nam contact met ons op. Hij maakte een schetsontwerp met het bankje, een doorsneetekening, en kwam met een goed voorstel. Zonder dat we dat vooraf bespraken. Het verhaal werd steeds mooier: van supporters, voor supporters en door een supporter." Omdat Jouta en de werkgroep op een lijn zitten, kan extra aandacht aan details worden besteed. Martens: "Ik ben vorig seizoen vier keer in Friesland geweest om te zeuren over details. Bob moest twee graden extra naar voren buigen, dat kwam krachtiger over. De brug van zijn bril ontbrak, het Umbrologo moest ook op de achterkant van zijn schoenen, de tekst op zijn rug gecentreerd. Ga zo maar door. Ik voelde de druk van het ingezamelde geld. Het moest fantastisch worden." Ondertussen wordt druk gezocht naar een geschikte locatie. Omdat Ajax vaak besloten traint, valt Fans die elkaar bij de Arena treffen, spreken voortaan af bij Bob. De Toekomst af. Iedereen moet het beeld kunnen bezoeken. Het stadsdeel en de Amsterdam Arena bieden hulp, de Arena regelt een vergunning. Het stadion moet het Ajaxgevoel uitstralen en historie ademen. Haarms verhuisde mee uit De Meer; de hoofdingang is de beste optie van de voorgestelde plekken. Het is vrijdag 29 juli, even na half acht, als de werkgroep anderhalf jaar hard werken deelt met iedere Ajacied. Daar staat bronzen Bob te klappen bij zijn bankje. Alsof hij nooit weg was. Fans die elkaar bij de Arena treffen, spreken voortaan af bij Bob. Het kan best zijn dat er dan iemand op het bankje zit. Er kan een bosje rozen liggen, of een bakje patat. Maar kom op tijd! Ren desnoods. Wie te laat komt bij Haarms, grijpt-ie. Zoals hij Ajaxspelers aanpakte tijdens de hersteltraining. "Tak, tak, tak!" Kunstenaar Hans Jouta aan het werk in zijn atelier. Met aandacht voor de details. Mitchell Haarms (19) is de kleinzoon van Bob Haarms. Hij was aanwezig bij de onthulling van het beeld en hielp Vak410, waar hjj al zo'n vijfjaar staat, bij een sfeeractie voor zijn opa. Hjj besefte op dat moment hoe geliefd de Ajacied was. "Ik denk dat ze in de rood-witte hemel jaloers zijn op mijn opa. Ik stond bij de onthulling een beetje achteraan omdat ik niet zo houd van alle poespas, maar zelfs daar leek het alsof Bob er echt stond. Het standbeeld overtrof mijn verwachtingen. Het was bijna eng, Die kromme pink, de zegelring en het litteken op zijn hoofd. Vooral dat litteken! Even later bekeek ik het standbeeld van dichtbij, het is zo gedetailleerd. Als je in de ogen van het standbeeld kijkt, is het alsof mijn opa terugkijkt. Het bankje is bijzonder. Gaat het over Bob, dan gaat het ook over zijn bankje. Overal in zijn leven vind je ergens het bankje terug."

Ajax Life (vanaf 1994) | 2011 | | pagina 15