Adriaanse veranderd door buitenlands avontuur Co Adriaanse is terug. Na een omzwerving door Europa en het Midden-Oosten zwaait hij dit seizoen de scepter bij FC Twente. Een portret van een veranderde trainer, die met zijn nieuwe ploeg (zaterdag) de Arena aandoet voor de strijd om de Johan Cruijffschaal. ajaxlife Vatbaar Wervelend Spiegel VOORBESCHOUWING Q 29-07-2011 ligt. Daar zit niet de man die in het jaar 2000 bij Ajax strak en consequent, maar op geforceerde wijze de titel wilde binnenhalen. De meervoudige landskampioen was zijn eerste grote club. Hij kreeg voor het eerst in zijn loopbaan een topclub onder zijn hoede met alle pretenties van dien. Sportieve lof en eer tot over de landsgrenzen lonkten met daarbij voor het eerst van zijn leven een dikke bankrekening. Hij stelde zijn regels, eiste een ijzeren discipline met alle gevolgen van dien. Co Adriaanse hoeft bij FC Twente niet op te bouwen. Hij moet een proces volmaken. Vakman verliest vileine randjes DOOR GIJS EIJSINK Het is 27 juni 2011. Co Adriaanse zet met een fraaie vulpen zijn handtekening, ontvangt met een grote glimlach een grote fleurige ruiker, drinkt een slok champagne en beantwoordt een tiental vragen uit de zaal. Vijftig journalisten, een half dozijn cameraploegen en nog een aantal fotografen zetten de presentatie in de Grolsch Veste luister bij. Adriaanse is terug in Nederland. De trainer die elf jaar geleden verdronk in het spanningsveld bij Ajax, maar daarna de spelers van AZ oogstrelend voetbal liet spelen, die met wisselend succes een omzwerving van zes jaar maakte door Zuid-, Midden- en Oost-Europa en het Midden-Oosten, die doorgewinterde trainer gaat met FC Twente op tournee door Nederland en Europa. Mensen veranderen in de loop der jaren, mensen ontplooien zich en wor den wijzer door schade en schande. Co Adriaanse, intelligent en vatbaar voor nieuwe invloeden, bijna 64 jaar jong, belooft er alles aan te doen om het ingezette prijzenfestival in Twente meer luister bij te zetten. Hij heeft veel geleerd in het buiten land. De Amsterdammer vond het met zijn dominante karakter niet altijd gemakkelijk om zijn werk te doen. In Qatar was alleen het gras zijn domein. Voor invloed op beleid en organisatie was voor de hoofdtrainer geen ruimte. Daar waren anderen voor. Hij maakte FC Porto en Red Buil Salzburg kampioen van hun land, maar voelde zich bij deze Europese topclubs om uiteenlopende rede nen toch niet op zijn gemak. Al die omzwervingen offreerden hem echter wel een breed scala van rijke erva ringen. Eén opmerkelijke conclusie trok hij ook. In Nederland wordt volgens hem zeer aantrekkelijk voet bal gespeeld. Door zijn abonnement op Eredivisie Live zag hij minimaal drie wedstrijden per week en genoot van het spel en de basis ervan, de door hem zeer geroemde Hollandse School. Het deed hem terugverlangen naar de competitie in het vaderland. FC Twente belde en hij hapte gretig. De oefenmeester beschrijft de huidige bekerhouder als een gezonde club waarin het saamhorigheidsgevoel groot is. "Het bedje is gespreid," zegt hij. Hij heeft geanalyseerd dat de club goed gestructureerd is. Hij roemt de voorzitter, Joop Munsterman, die in zijn ogen de club goed vertegenwoor digt en hij is blij in de regio Twente te mogen werken, een streek die hij door trainingskampen met een aantal ex- werkgevers (waaronder Ajax) geregeld heeft bezocht. Adriaanse is terug in Nederland en wil met zijn nieuwe club kampioen wor den en opzien baren in Europa, maar hij wil ook de mensen pleasen die de Grolsch Veste bezoeken. Het is een belangrijke opdracht die hij zichzelf en zijn spelers stelt. Nieuw is het niet, want ook bij zijn vorige clubs - PEC Zwolle, FC Den Haag, Willem II, Ajax en AZ - legde hij het accent op de aanval, op doelpunten maken, op wervelend voetbal. Hij geeft graag het voorbeeld van een schouwburgbezoeker. Bij Freek de Jonge blijft iedereen tot het einde zitten, maar in een stadion gaan de mensen soms bij bosjes een kwartier voor het einde weg. Ze moeten blijven tot het laatste fluitsignaal. Daar wil hij voor zorgen, zo belooft hij. Het journaille luistert en noteert al wekenlang. Adriaanse oogt ontspan nen, ongedwongen, ambitieus. Hij voelt zich senang, je ziet het aan de tevreden glans die over zijn gezicht Ook moest hij saneren en voerde hij op grove manier zijn meest opzienbarende maatregel door: een zestal spelers, onder wie Jan van Halst, de huidige algemeen manager van FC Twente, kwam buiten de ploeg te staan en werd roemloos en rücksichtslos verbannen naar de inmiddels beruchte kleedka mer twee'. Nooit eerder was de groep van criticas ters - ook wel vijfde colonne genoemd - zo groot en nooit eerder zaten die zo dicht op zijn huid. Hij forceerde. Steeds vaker gedroeg hij zich bij het trotse Ajax niet als de vanzelfsprekende hoogste baas van de afdeling voetbal, maar speelde hij dat hij de baas was. Het moest wel misgaan en dat ging het ook. Eind november 2001, uitgerekend een dag na Ajax - FC Twente (3-2). Het is 2011 en bij FC Twente zit een trainer die gelouterd is en die zichzelf intussen andere doelen gesteld heeft. Co Adriaanse is een andere trainer geworden. Hij werd in landen als Oos tenrijk, Oekraïne en Qatar op zichzelf teruggeworpen, hij dacht na over zijn voetbalfilosofie, over zijn gedrag als hoofdman van een groep, over hoe hij zijn rol vervulde als oefenmeester, als coach en als manager van topvoetbal- Iers. Hij keek in de spiegel en verlangde terug naar zijn vaderland. Hij kon - zo bleek al snel - aan de slag bij FC Twente, de door Ajax onttroonde landskampioen. Geld verdienen is geen belangrijke drijfveer meer, zegt hij. Hij wil kampioen worden. Hij wil in Nederland weer hard aan het werk, wil trainen en coachen zolang hij zich nog fit voelt. Adriaanse past, zo licht voorzitter Munsterman toe, binnen de denkwijze en ontwikkelingsfase van deze club. De Amsterdammer had de naam een opbouwtrainer te zijn, maar Twente is intussen aangekomen bij de vader landse topdrie. Een voornaam deel van de opbouw is klaar, de laatste stappen moeten worden gezet. De club wil een duurzame speler in de top zijn en Adriaanse krijgt de taak dat proces te volmaken. Opbouwtrainer of succes trainer? Die termen wil hij niet horen. "Ik ben een vakman," zegt hij, "en een vakman kan overal zijn bijdrage leveren." Co Adriaanse tijdens Ajax - FC Twen te, op 28 november 2001. Het zou zijn laatste wedstrijd als Ajaxtrainer zijn.

Ajax Life (vanaf 1994) | 2011 | | pagina 8