'JONGE JONGENS ZULLEN SOWIESO TEGEN HEM OP KIJKEN' 'THEO EINDIGT VAST ALS CENTRALE VERDEDIGER' De leiderskwaliteiten van Theo Janssen Zijn humor is inmiddels al vertrouwd in Amsterdam, nu de competitie begint krijgt Theo Janssen de kans zijn voetbal- en leiderskwaliteiten te tonen bij Ajax. PORTRET ajaxlife 29-07-2011 Luisteren Afdwingen Vedette Niet gek te maken voelen. Dan komt het coachen vanzelf. Het lijkt mij de goede volgorde." En wat mag Ajax op dat moment verwachten? Bij Vitesse en FC Twente was Janssen in zijn laatste periode inderdaad een voortrekker. "In de kleedkamer was hij flink aanwezig," herinnert voormalig Vitessemiddenvelder Remco van der Schaaf zich nog. "We kwamen allebei op jonge leeftijd bij de selectie. Toen namen ervaren spelers als John van den Brom en Michel Kreek het woord. Wij luisterden vooral. Al zei Theo wel gewoon wat als hij het ergens niet mee eens was. Maar echt het woord voeren, deed hij vooral zijn laatste jaren bij Vitesse. Er waren toen ook nog zat jongens die zo'n rol op zich konden nemen, maar gewoon hun mond hielden." Bij FC Twente nam de mondigheid ook steeds meer toe. In de rust van de kampioenswedstrijd tegen Ajax probeerde Janssen zelfs een bommetje te laten vallen, om zijn teamgenoten aan te sporen. Het was niet de eerste keer. Boschker legt uit. "Op zulke momenten komt Theo morrend de kleedkamer binnen. Hij moppert dan op alles en iedereen. Ik probeerde het positief op te pakken naar de groep. We wisselden ook wel eens. Een goed samenspel." Een leider? Wat verstaat Janssen daar eigenlijk momenteel zelf onder? Op de website van Ajax zegt hij daarover: "Ik vind het belangrijk om iedereen in het veld op te peppen zodat iedereen zich honderd procent inzet. Als dat de kwaliteiten zijn van een leider, dan kun je mij zo noemen." En in Voetbal International. "Als je bij binnenkomst gaat roepen dat je de nieuwe leider van de ploeg bent, zullen je nieuwe medespelers je heel raar aankijken." Zoals Janssen eerder zei, leider schap moet je afdwingen. Dat afdwingen gaat bij Ajax wellicht gemakkelijker dan bij FC Twente. Hij is de Arena niet binnengekomen met de status van een dragende speler bij een subtopper (wat Vitesse was), maar met die van een dragende speler in de top van de eredivisie. Misschien wel met die van de beste middenvelder in Nederland, zoals De Boer hem ook wel omschrijft. "Jonge jongens zullen sowieso tegen hem op kijken," stelt Sander Boschker. "Theo heeft genoeg ervaring. Hij laat zich ook niet gek maken. Hoe gek de situatie om hem heen ook mag zijn, hij blijft rustig. Als hij zichzelf blijft, komt het wel goed. Dan heeft Ajax niet alleen veel aan de voetballer Theo Janssen, maar ook aan de persoon Theo Janssen." DOOR MIKE VAN DAMME Prater. Grappenmaker. Het typeert de mens Janssen. Een man die zich niet snel druk maakt. Zijn mondje klaar, zijn lichaam onder de tatoeages. Een losbol. Al is hij veranderd, meent oud-teamgenoot Sander Boschker. Reden is het ongeluk dat Janssen in beschonken toestand veroorzaakte in november 2009. "Theo is rustiger geworden," meent Boschker. "Hij houdt nu beter in zijn achterhoofd dat hij bepaalde dingen niet meer kan doen. Hij denkt meer na." De losbol heeft zichzelf beteugeld. Buiten het veld dan. De krijtlijnen werken nog altijd bevrijdend. In het veld is hij de gedreven voetballer die hij altijd al was. Het mondige talentje uit de Arnhemse volksbuurt Het Broek is tegenwoordig wel een vedette in het Nederlandse voetbal. Een international. Maar kan Janssen die voortrekkers rol op zich nemen die hem in Amsterdam wordt toegedicht? Hij is immers niet alleen voor zijn creativiteit gehaald. Hij is bij Ajax een van de oudste en meest ervaren spelers. Moet meer brengen dan alleen mooie passes met zijn linkerbeen. Frank de Boer ziet in hem een leider. am Janssen ziet in zichzelf een leider. Maar nu nog niet. "Een rol als mentor moet je afdwingen," zegt de middenvelder tijdens een interview met NUsport. "Ik kom hier niet binnen en zeg: zo gaan we het doen." En in Voetbal International. "Als je bij binnenkomst gaat roepen dat je de nieuwe leider van de ploeg bent, zullen nieuwe medespelers je heel raar aankijken." Enige terughoudendheid is tijdens trainingen en oefenwedstrijden te zien. Janssen is vocaal nog niet. Hij observeert, praat liever één op één. Het is voor hem dan ook een complete verrassing dat De Boer hem aanvoerder maakt in het oefenduel met Brondby IF, bij afwezigheid van Maarten Stekelenburg (bank) en Jan Vertonghen (liesblessure). Een ietwat stille Janssen, Boschker herkent het wel. De middenvelder was ook in zijn eerste maanden bij FC Twente afwachtend. De grote man van Vitesse kende als nieuweling zijn plaats in de hiërarchie in Enschede. "Het duurt een halfjaartje," voorspelt Boschker. "Hij moet eerst zijn plek binnen een selectie vinden, zich goed en belangrijk nog maar een paar." Waar het over gaat, laat zich niet gemakkelijk raden. Theo Janssen springt op, gooit zijn armen in de lucht en gaat dan weer rustig zitten in het gras. Dennis Bergkamp is goed publiek. Hij luistert aandachtig en lacht als de middenvelder zijn verhaal heeft afgerond. Theo Janssen. Prater. Grappenmaker. De inmiddels dertigjarige Arnhemmer staat bekend om zijn sense of humor, en hij heeft geen enkele moeite dat beeld waar te maken. Het begon al bij de ondertekening van zijn contract. De zelf al mondige clubfotograaf Louis van de Vuurst was zijn eerste slachtoffer, met de opmerking: "Een goed fotograaf heeft aan twee foto's genoeg. Maak er dus Theo Janssen zal bij Ajax vooral als defensieve middenvelder worden gebruikt, een rol die hij bij FC Twente ook met succes bekleedde onder Steve McLaren. Maar hij kan ook als centrale verdediger uit de voeten. Dat zegt oud-teamgenoot Remco van der Schaaf. "In de jeugd bij Vitesse heeft hij daar ook gespeeld. Hij heeft een fantastische trap en is verdedigend aardig sterk. Hij kan dus het spel goed verleggen vanuit de achterste linie. Vooral nu hij wat ouder wordt, zal het me niet verbazen als hij een linie naar achteren gaat. Let maar op, binnen een paar jaar is Theo een centrale verdediger."

Ajax Life (vanaf 1994) | 2011 | | pagina 6