Voorbereiding met zekerheden De derde ster is binnen, en dus heeft Ajax zich in alle rust kunnen richten op het nieuwe seizoen. De voorbereiding in cijfers. ajaxlife 4 VOORBEREIDING 29-07-2011 Frank de Boer werkte deze voorbereiding in alle rust aan het perfectioneren van het positiespel. 'Veel rek in de ploeg' DOOR MIKE VAN DAMME Johan Cruijff, wan neer is hij geen onderwerp van gesprek? De beoogde (en afgelopen maan dag daadwerkelijk benoemde) commissaris domi neerde vorig seizoen tot de knots gekke eindfase van de eredivisie het nieuws rondom Ajax. De voorbe reiding op een nieuw seizoen is nog geen paar dagen aan de gang of zijn naam wordt alweer genoemd. Dit keer alleen niet vanwege bestuursperikelen. Het is het door hem legendarisch gemaakte rugnummer '14' dat de aandacht krijgt na de eerste oefenwedstrijd in de voorbereiding, bij vv Buitenpost. Sinds het seizoen 2007/2008 wordt het nummer eigenlijk niet meer gebruikt bij het eerste elftal, maar in de voorbereiding worden wel eens (per ongeluk) uitzonderingen gemaakt. Zoals vorig jaar nog met Marvin Zeegelaar. Zoals ook nu. Aras Özbiliz verschijnt in Buitenpost met het eigenlijk gepensioneerde rugnummer op het veld. Tot verbazing van alle aanwezigen. Een dag later gaat het in de media meer over het getal veertien dan over de vier treffers die Ajax heeft gescoord tijdens de eerste oefenwedstrijd van het seizoen. Waar moet het anders over gaan, zo pril in het seizoen? Jarenlang werden de spelers gepolst naar de toenemende druk: weer geen kampioen geworden, weer een lange aanloop naar de Champions League voor de boeg. Nerveuze directeuren, klagende trainers die hun elftal in noodtempo moesten voorbereiden en spelers die amper van een vakantie hadden kunnen genieten. Er speelde altijd genoeg, vaak met een negatieve ondertoon. Zo niet in deze voorbereiding. De derde ster is binnen, de druk is daarmee geheel van de ketel. Ajax heeft zich direct geplaatst voor de groepsfase van de Champions League.Het scheelt financiële zorgen, het scheelt drukte in de voorbereiding. Waar het in deze voorbereiding dan over moet gaan? Jan Vertonghen weet het eigenlijk ook niet goed. En hij vindt het prima, zegt hij langs het trainingsveld van SV De Lutte. De Belg heeft zich net als Toby Alderweireld, Eyong Enoh en nieuweling Thulani Serero pas na een week bij de selectie gemeld. Serero moest wachten op een werkvergunning, zijn nieuwe ploeggenoten kregen extra rust vanwege interlandverplichtingen. "Het is wel eens prettig om zekerheden te hebben," zegt Vertonghen. "We kunnen zo een goede basis voor het seizoen leggen. Focussen op de details. En we zijn als groep al nagenoeg compleet, iets dat vorig jaar ook wel anders was door het WK. Dit werkt een stuk beter." Slechts vier spelers zijn niet aanwezig in De Lutte, omdat ze na het seizoen nog langer moesten doorvoetballen dan bijvoorbeeld Vertonghen: Gregory van der Wiel (met Oranje naar Zuid-Amerika), Nicolai Boilesen, Christian Eriksen en aankoop Kolbeinn Sigthórsson. De drie Scandinaviërs kwamen uit op het EK voor spelers onder 21 jaar. Hoe maak je een W0LJ oefenwedstrijd tegen 1 0 J I een amateurclub aantrekkelijk? Trainer Frank de Boer heeft voor het duel met AZSV de juiste motivatie gevonden: geef je spelers een avondje vrij als ze tien keer scoren. Het verklaart waarom Geoffrey Castillion de bal meteen uit het net haalt als hij tegen AZSV in de twintigste minuut de score opent. Zeventig minuten later staat de teller op elf. Missie geslaagd. En dus niet om elf uur thuis zijn, maar pas om één uur. Voor één avondje. De spelers tevreden, ook De Boer is tevreden na afloop van het duel met de tweedeklasser uit het amateurvoetbal. "Ik hoop dat we nu op zestig procent zitten," stelt hij. "Er zit veel rek in deze ploeg." Zestig procent. De Boer bouwt langzaam op, merkt ook Siem de Jong. De middenvelder heeft genoeg voorbereidingen meegemaakt waar de druk meteen op de ketel stond. Dit jaar is het anders. Niet alleen mentaal, maar ook wat betreft oefenstof. "We spelen nu veel grote partijen," stelt de enige speler die tegen AZSV rust krijgt van De Boer. "We moeten veel doen met de bal. Het zijn zware trainingen. Maar we hebben nu meer tijd dan de afgelopen jaren. We zullen zien of ons dat goed doet." Zoals vaker eist de inspanning tijdens de trainingen uiteindelijk hun tol in de wedstrijden. Na AZSV-uit wint Ajax slechts met 1-0 bij eerstedivisionist FC Emmen, wordt bij de Duitse derdedivisionist SSV Jahn Regensburg met 0-0 gelijkgespeeld en verliezen de Amsterdammers bij de eerste serieuze test met 2-0 van Bundesligaclub FC Nürnberg. "Graag had ik voor het gevoel deze wedstrijd gewonnen, maar het gaat uiteindelijk om de fysieke gesteldheid van de spelers en de uitvoering van mijn spelopvatting. Ik heb op dat vlak goede dingen gezien," stelt De Boer op de laatste dag van het trainingskamp in Duitsland. Vijftien dagen telt de vakantie van Boilesen, Eriksen en Sigthórsson, |^r die zich voor het trainingskamp in het zuiden van Duitsland bij Ajax melden. Vijftien dagen, het is niet veel na een jaar voetballen. Toch laat Boilesen in Duitsland weten uitgerust te zijn. "Ik had wel even een vakantie nodig," stelt hij. "Het was een lang en zwaar seizoen. En ik stond de laatste maanden ook onder druk, omdat ik bij het eerste kwam. Ik heb zware wedstrijden gespeeld. Dus ja, ik had wel een paar weken nodig." Vijftien dagen, ideaal is het niet. Wat is wel ideaal, als we het toch over cijfertjes hebben? Conditietrainer René Wormhoudt kan daar beter inzicht in geven. "Het is lastig om aan te geven wat de perfecte voorbereiding is. Je moet spelers niet te veel rust geven, maar ook niet te veel belasten. De grenzen liggen voor iedereen weer anders. Maar over het algemeen zitten we nu in de situatie die je graag wilt. We hebben genoeg tijd om ons voor te bereiden op de eerste competitiewedstrijden. Al is echt ideaal een periode van drie maanden waarin je spelers rust kunt geven en weer kunt klaarstomen. Zoals in de Verenigde Staten gebeurt bij veel sporten. Maar dat is in het Europese voetbal gewoon niet mogelijk. Ook zou het goed zijn als alle spelers tegelijk aan de

Ajax Life (vanaf 1994) | 2011 | | pagina 4