'LOUIS WILDE NA EEN WEEK EIGENLIJK ALWEER AFSCHEID VAN JARI NEMEN De ontdekking van Jari Litmanen In deze twintigdelige serie gaat Ajax Life op zoek naar de speciale betekenis die Jari Litmanen (40) heeft gehad voor de stad Amsterdam in het algemeen en Ajax in het bijzonder. De mysterieuze Fin nader ontleed, als voetballer en mens. In deel 1: de ontdekking van Jari. ajaxlife Papierberg Gedrevenheid IN DE BAN VAN JARI 4 W 29-07-2011 X Van Gaal. Pronk: "Hij zei: 'Ik denk dat je toch gelijk hebt'. Jari was niet de snelste, maar door z'n gogme, een bekend woord van Louis, door z'n tactisch inzicht, stond hij altijd goed in positie. Vanaf dat moment is het gaan lopen. Is Louis hem ook steeds belangrijker gaan maken. Achteraf kun je natuurlijk zeggen dat het een gouden greep is geweest. Ook al was Jari niet direct inzetbaar, toch is hij uitgegroeid tot een van de zelf gescoute spelers, die het best gerendeerd heeft." Wat blijft hangen is het verhaal van die papierfabriek in Mijdrecht. Hoe kon het gebeuren dat Pronk uit die enorme papierberg op z'n bureau, net die ene brief trok? "Er lagen zoveel aanvragen, zoveel verzoeken, maar het hele scoutingssysteem moest nog op poten gezet worden. Scouten deed ik vooral op gevoel. Zo is het later ook met Nwankwo Kanu en Finidi George gegaan." Volgens Pronk verdwenen er weinig brieven ongeopend in de prullenbak. "Twintig jaar geleden kreeg je veel meer tijd om te scouten. Ik was destijds bijvoorbeeld de enige scout bij die Finse bekerfinale. Dat is tegenwoordig echt ondenkbaar. Niemand opereert meer zelfstandig. Ik noem de huidige generatie liever 'verzamelscouts'. Ze komen uit alle hoeken, praten allemaal met elkaar over spelers en ze proberen allemaal hun eigen mening te versterken. Maar de meeste spelers die ze aandragen zijn brandhout. Als scout van Ajax moet je een speciaal gevoel hebben bij een speler. Specifieke elementen in zijn spel moet je kunnen verplaatsten naar Ajax. De standaardvraag moet altijd luiden: zou hij passen in het Ajaxsysteem?" Nee, zegt Pronk, de nieuwe Litmanen bestaat niet. Althans, niet in zo'n ongepolijste vorm als Litmanen destijds werd aangetroffen. Pronk: "Bij het WK onder zeventien in Mexico of tijdens het EK onder negentien in Roemenië, zitten er naar schatting 125 scouts per wedstrijd. Die Engelse scouts komen met busjes tegelijk voorrijden. Het is gewoon moeilijker geworden, absoluut." Het contact tussen Pronk en Litmanen is nooit verloren gegaan, zegt de gewezen scout. Pronk: "Als je een verleden hebt met een speler, die later succesvol is geworden, of het nou Jari is, of Zlatan, of Chivu, dan heb je daar een speciaal gevoel bij. Een voetbalgevoel." Litmanen meldde zich in het voorjaar van 1992 in Amsterdam. Na een week werd hij bijna weggestuurd. 'Gouden tip kwam van een papierfabriek' om spelers op stage te laten komen." De eerste kennismaking tussen Van Gaal en Litmanen viel niet mee, zegt Pronk. "Louis wilde na een week eigenlijk alweer afscheid van Jari nemen. Maar ik zei: 'Dat kan je niet maken. Die jongen is hier net een paar dagen, in voor hem volkomen vreemde omstandigheden'. Omdat ik op dat moment bijval kreeg van Gerard van der Lem, die het ook in Jari zag zitten, ging Louis ermee akkoord dat hij nóg een week mocht blijven." Een week later, na een gewonnen oefenwedstrijd tegen FC Den Bosch, ging de telefoon bij Pronk thuis. DOOR MARK VAN DEN HEUVEL Het is in het voorjaar van 1992, nu dus alweer bijna twintig jaar geleden.De zijstraat die we inslaan heet Memory Lane. Na een inspannende reis langs tal van clubs in Europa - van IFK Göteborg, Malmö FF en PSV tot Leeds United, Racing Genk en Barcelona - vindt de net 21 jaar geworden Jari Litmanen zijn (voorlopige) eindbestemming in Amsterdam. Op huurbasis overgenomen van het Finse MyPa47 - pas een jaar later, in 1993, wordt Litmanen officieel aangetrokken door Ajax, voor één miljoen gulden - maakt hij op 23 augustus 1992 zijn competitiedebuut in het eerste elftal van beginnend trainer Louis van Gaal, tegen het wereldvermaarde Ga Gerust Uzv Gang Adelaars. De rest is eigenlijk pure voetbalgeschiedenis. Het is vooral assistent-trainer Gerard van der Lem die de kwaliteiten van Litmanen onderkent en Van Gaal daarvan weet te overtuigen. Ere wie ere toekomt, maar zonder voormalig superscout Ton Pronk was Litmanen überhaupt nooit naar Amsterdam gekomen. "Als iemand aan de wieg heeft gestaan van de komst van Jari Litmanen naar Amsterdam, dan ben ik het wel geweest," zegt Pronk zelf. Gevraagd naar het verhaal achter de ontdekking van Jari volgt een even spannend als curieus relaas. Pronk: "Geloof het of niet, maar ik kreeg destijds een brief van een papierfirma uit Mijdrecht, zo is het allemaal begonnen. Zij deden zaken met een bedrijf in Finland en daarvandaan werd ons aangeraden om eens naar een zekere Jari Litmanen te gaan kijken." Van Gaal zei dat het goed was en niet veel later zat Pronk op de tribune bij de Finse bekerfinale tussen FC Jazz en MyPa47. "Het was niet om aan te zien," zegt Pronk. "Wat wél opviel was de gedrevenheid, de mentaliteit én het talent van Litmanen. Louis zei vervolgens: 'Laat hem maar op stage komen in de voorbereiding, dan kunnen we het beter bekijken'. Louis was daar een groot voorstander van, Een jonge Jari Litmanen in gesprek met zijn 'ontdekker' Ton Pronk en de man die hem een kans gaf, Louis van Gaal. De successen van Ajax lijken zich te voltrekken in cycli van ongeveer twintig jaar. Het is (bijna) twintig jaar geleden dat Jari Litmanen Ajax opnieuw leerde voetballen. Dus als het goed is, speelt er - in statistisch opzicht - sinds kort weer een nieuwe 'Jari' in Amsterdam. Weet jij wie dat is? Of weet jij wie die ene ongepolijste parel in den vreemde is, die de wereld gaat verbazen? Laat het ons weten via markvandenheuvel@ajaxlife.nl.

Ajax Life (vanaf 1994) | 2011 | | pagina 14