'TOEN URBY EN LUIS VERTROKKEN, WIST IK DAT ER ANDEREN MOESTEN OPSTAAN. ONDER WIE IK' TITEL TE SNEL VOORBIJGEGAAN' IK HEB MIJN BEST GEDAAN BIJ ORANJE' ajaxlife Basisplaats Beslissing; INTERVIEW 4 4 29-07-2011 XX maatschappij. Als Antilliaan is Anita zich daar extra van bewust. Hij vertegenwoordigt - of hij het wil of niet - een bevolkingsgroep die in Nederland gebukt gaat onder vooroordelen en de voedende criminaliteitscijfers. Een succesvolle Antilliaan kan zich niet verstoppen. De populariteit van Anita onder Antillianen neemt toe. Helemaal na het binnenhalen van het landskampioenschap. De wedstrijd tussen Ajax en FC Twente werd ook 's ochtends vroeg bekeken op Curapao. Op grote schermen, in strandtenten. Wie de film Cool Runnings heeft gezien - over vier Jamaicaanse bobsleeërs - weet ongeveer hoe het eruit ziet; hun verrichtingen op de Olympische Winterspelen werden ook gevolgd vanaf het zonnige strand. "Het zag er inderdaad een beetje zo uit, heb ik begrepen. Er waren een paar mensen voor FC Twente, maar de meesten voor Ajax. Ons succes hebben ze op Curapao dus zeker wel meegekregen. Iedereen was heel trots." Anita mag grotendeels in Nederland zijn opgegroeid, zijn wortels liggen in Willemstad, de hoofdstad van Curapao. Het is geen voetbalbolwerk. De invloeden van de Verenigde Staten zijn groot, de meeste jongeren beproeven hun geluk in het honkbal. "Voetbal wordt wel wat populairder," meent Anita. "Er zijn nu meer Antilliaanse jongens succesvol in de eredivisie. Leroy Fer (Feyenoord, red.), Leandro Bacuna (FC Groningen, red.) en Rangelo Janga (Willem II, red.) bijvoorbeeld." Merk je zelf dat je rol verandert, dat je meer als voorbeeld gaat dienen voor Antilliaanse jongeren? "Toch wel. Ik merk dat als ik op Curapao ben jongens meer naar me opkijken. Ze hebben gezien dat ik bij Ajax speel, dat het mogelijk is om succesvol te zijn. Ze vragen me niets, maar als ik langs het veld sta bij mijn oude club, w Willemstad, merk ik wel dat ze extra hun best doen." Het is een rol waarin je belandt, of je wil of niet. Vind je het leuk of pas je er liever voor? "Ik vind het leuk en belangrijk om iets terug te doen. Ze zijn trots op me, en ik wil hen ook trots maken. Ik kan helpen met het wegnemen van vooroordelen, kan een andere kant van Antillianen laten zien. Dat we sportief zijn, dat we een goede kant hebben." Ben je al ambassadeur? "Ja, van een foundation. En zoals het er nu naar uitziet, komt er ook een voetbalacademie op Curapao, met een Nederlandse trainer. Ik word het gezicht van die academie. Alles is nog nieuw, wordt in gang gezet. Er komen nieuwe kunstgrasvelden. Wanneer het open gaat, kan ik nog niet zeggen." Zie je jezelf ooit de nieuwe Clarence Seedorf worden, met een Anita Stadion in Willemstad bijvoorbeeld? "Dat zou leuk zijn. Dan moet ik nog wel verder werken aan mijn bekendheid, nog een paar stappen maken sportief gezien. Maar ik hoop dat ik ooit kan betekenen voor de Antillen wat Seedorf betekent voor Suriname. Ik vind het mooi als ik een voorbeeld kan zijn voor de jeugd." Stappen maken, bekender worden. Wie Anita aan het einde van vorig seizoen heeft gevolgd, zou zich weinig zorgen maken. Hij was als centrale middenvelder een van de uitblinkers in Ajax' opmerkelijke opmars richting het kampioenschap. De speelstijl die De Boer nastreeft, is de 22-jarige middenvelder op het lijf geschreven. Inzakken, bal vragen, combineren. Zo heeft Anita het geleerd in de jeugdopleiding. Hij is even fel als Eyong Enoh, maar balvaster. Door de komst van Theo Janssen zijn de kansen op een basisplaats echter afgenomen. Denk zelf maar eens na over het ideale middenveld van Ajax. Daarin mag Janssen niet ontbreken, maar Siem de Jong en Christian Eriksen evenmin. Voor Anita lijkt de geschiedenis zich weer te herhalen. Welke trainer hij ook heeft gehad, welke voorbereiding hij ook meemaakte, hij is nooit het seizoen begonnen als een onbetwiste basisspeler. Niet onder Danny Blind, niet onder Henk ten Cate, interim Adrie Koster (mede door heupblessure), Marco van Basten, Martin Jol en nu dus ook waarschijnlijk niet onder Frank de Boer. De middenvelder heeft na de komst van Janssen ook het rekensommetje gemaakt, en is tot de conclusie gekomen dat hij wederom moet vechten om de trainer te overtuigen. "Het wordt inderdaad weer moeilijk dit seizoen. Maar ik ga er gewoon voor dat ik mijn minuten ga maken en het is mijn doel om weer te starten. Het is een luxeprobleem voor de trainer. Ik sta er net als altijd heel open in, ga iedere training en wedstrijd mijn best doen. Het is aan de trainer." Anita zal zich nooit negatief uitspreken over beslissingen van een trainer. De middenvelder heeft niets rebels in zich. Desgevraagd geeft hij aan wel eens boos te zijn. "Natuurlijk heb ik die momenten ook. Ik uit het dan alleen niet echt. Ik ga niet schelden of met deuren gooien. Houd het in me. Ik heb op zo'n moment wel eens dat ik geen zin heb om te trainen. Maar als ik dan eenmaal weer op het veld sta, probeer ik aan te tonen dat de trainer de verkeerde keuze heeft gemaakt. Dan wil ik bewijzen dat hij geen gelijk heeft gehad." Anita had dit seizoen ook bij Olympique Marseille kunnen spelen. Er was verregaande interesse van de Franse club. Ondanks dat de selectie van Ajax grossiert in middenvelders en de concurrentie dus groot is, besloot de Antilliaan toch te blijven. Hij verlengde zijn verbintenis bij Ajax zelfs met twee jaar, en staat nu tot 2014 onder contract in Amsterdam. Was het een voorbarige beslissing? Anita pareert dat resoluut. Hij is nog jong, zit nog goed bij Ajax. Hij heeft ook geen gesprek gevoerd met De Boer voorafgaande aan zijn beslissing. "Nee, dat was niet nodig om mij te overtuigen. Ik wil gewoon nog stappen maken hier." Welke stappen dan? "Dat ik toch weer een vaste waarde word. En doorgroeien ten opzichte van het niveau waarop ik ben geëindigd. Meer een leider worden. Hoe ik dat word? Door veel te spelen, en de jongens mee te nemen als het even minder gaat. Ze erdoorheen slepen. Ik denk dat dat wel in me zit. Het goede voorbeeld geven en op sleeptouw nemen. Zoals Gabri dat in het verleden deed. Hij had een belangrijke rol. Hij riep iedereen bij elkaar en wees ons op fouten, zodat het daarna wel goed werd gedaan." Blijf je je wel focussen op een plek op het middenveld? Ajax heeft niet al te veel mensen voor de rechtsbackpositie. "Daar staat Gregory (van der Wiel, red.). Hij is international, ervaren op die positie. Hij start daar sowieso." Op links staat nu Nicolai Boilesen. "De trainer heeft duidelijk gezegd dat hij geen rechtsbenige speler op die positie wil." Hij was daar inderdaad resoluut in. Schrok je daarvan, als toenmalig linksback? "Het is de keuze van de trainer. Ik was er niet blij mee. Ik wil altijd spelen, en op dat moment was het mijn positie. Ik heb tegen PSV nog als linksback gespeeld onder deze trainer, en nog een wedstrijd volgens mij. Op het middenveld voel ik me toch wat meer thuis. Heb daar de hele opleiding gespeeld. Ik voel dat ik daar nog kan groeien. Ik hoop dat ik daar een kans voor krijg." Je hebt vaker moeten knokken, maar uiteindelijk altijd nog je gelijk gevonden. "Dat klopt. Ik weet wat ik kan. De trainers zien uiteindelijk ook in dat ze niet om me heen kunnen." De euforie was even heel groot, nu zijn de blikken weer op de toekomst gericht. Ook Vurnon Anita is het kampioensgevoel al een beetje kwijt. Wat de titel met Anita heeft gedaan? "Niet echt heel veel," erkent de Ajacied. "Het heeft ons zeker een goed gevoel gegeven, maar we zijn nu weer verder. De titel is eigenlijk alweer verleden tijd. Het is wel kort genieten, maar dat is eigenlijk altijd zo in het voetbal. Je wordt op zondag kampioen, op maandag begint het nieuwe seizoen alweer." Achteraf gezien is Anita blij dat de selectie na het seizoen nog een oefentrip had in de Verenigde Staten. "De sfeer was heel goed. Als we even naar elkaar keken, begonnen we weer te lachen. Dankzij het kampioenschap. Dat was leuk om mee te maken. Maar het is allemaal veel te snel voorbijgegaan." Vurnon Anita speelde zich vorig jaar bijna in de WK-selectie van Oranje. Bondscoach Bert van Marwijk verkoos uiteindelijk Edson Braafheid boven de Ajacied. Braafheid kreeg uiteindelijk speeltijd in de finale. Iets waar Anita niet met jaloezie op terugkijkt. "Het zou uiteindelijk mooi zijn meegenomen als ik naar het WK mocht," zo vertaalt hij zijn gevoelens. "Het was wel teleurstellend dat ik niet meeging, omdat je toch altijd het hoogst haalbare wil bereiken. Uiteindelijk is het de keuze van de trainer. Daar moetje mee leven. Ik heb mijn best gedaan, meer kon ik niet doen." Sinds dat moment heeft Anita nog twee interlands gespeeld, tegen Oekraïne (11 augustus 2010) en Finland (7 september 2010). Omdat De Boer hem niet gebruikt als linksback, komt hij ook niet meer in aanmerking voor die positie in Oranje. Kan hij zich als allrounder wel rich ting het EK in de selectie spelen? Een bondscoach kan voor een groot toernooi immers maar 23 spelers oproepen. Een allrounder als Anita kan van waarde zijn. "Dat zou kun nen," aldus Anita. "Ik moet eerst zorgen dat ik bij Ajax in de basis sta. Als ik even goed speel als vorig seizoen, zou het kunnen gebeuren dat ik er weer bij kom. Maar alles stap voor stap." l c Vurnon Anita moet dit seizoen Frank de Boer overtuigen. 'Ik voel dat ik nog kan groeien. Ik hoop dat ik daar een kans voor krijg.'

Ajax Life (vanaf 1994) | 2011 | | pagina 10