BID LACH WERK BEWONDER TITELMOMENT VAN... DANNY BLIND TITELMOMENT VAN... DALEY BLIND ajaxlife OVERZICHT K s 03-06-2011 "We werden in de jaren negentig vijf keer samen kampioen, maar het voelde nooit zoals deze titel. Dat zei ik nog tegen Frank de Boer. Dit was historisch. Mijn moment is de ontlading, de uitbarsting van het hele stadion, na de 3-1 van Siem en bij het affluiten. De vreugde en hunkering van de mensen waar je het allemaal voor doet. Die emotie, de blijdschap, vind ik het mooie aan sport. Ook als Ajax succes viert." Kenneth Vermeer kende een bewonderenswaardige rentree. Met de schaal als beloning. Eyong Enoh is de meest gelovige Ajacied. Meer Ajacieden hebben dit seizoen een schietgebedje gedaan. Van den Boog zal een traan zijn gelaten. Het seizoen kent ook diverse sportieve dieptepunten. De vernedering bij Real Madrid (2-0), de 4-0-nederlaag thuis tegen de Koninklijke, de nederlagen tegen ADO Den Haag en FC Utrecht. Vooral de 3-2 in Den Haag is reden genoeg voor de spelers om een traan te laten: het kampioenschap lijkt op dat moment verspeeld. Zal financieel directeur Jeroen Slop ergens voor 25 augustus zich tot God hebben gericht? Doen we het allemaal niet eens als we vurig op iets hopen? Slop heeft er in die periode genoeg reden voor: de club kampt over het vorige seizoen met een financieel verlies van 23 miljoen euro. Alleen de miljoeneninkomsten uit de Champions League kunnen Ajax nog helpen. Nog niet eerder is deelname aan de groepsfase van het kampioenenbal zo wenselijk geweest. Als een schietgebedje helpt, waarom dan niet? Zal Frank de Boer niet even hebben gebeden na de nederlaag bij ADO Den Haag? De trainer laat na het duel in de residentiestad weten dat het kampioenschap is verspeeld, maar zal stiekem toch hopen op puntenverlies van de concurrentie. Wonderen zijn immers de wereld nooit uit geweest. Eén speler bidt zeker. Eyong Enoh ontpopt zich tijdens het seizoen meer en meer als een gelovig man. Spreekt hij tijdens interviews al vaak over God - helemaal nadat zijn vader plotseling is overleden tijdens de zomerstop - hij gebruikt nu ook Twitter om de medemens te bekeren. 'Jesus loves you' en 'God bless you' is voor hem standaard Twittertaal. If you can't beat them, join them. Zal Jeroen Verhoeven dat ook hebben gedacht op het Museumplein? De derde keeper steekt zelf voor honderdduizend supporters de draak met zijn gewicht, en speelt grappig in op de 'pizza'-leuzen waarmee hij tijdens het seizoen wordt geconfronteerd. Verhoeven heeft ondanks zijn positie als derde keeper een wezenlijke bijdrage geleverd aan de titel. Zo behoedt hij de Amsterdammers voor een nederlaag bij Excelsior. Reden genoeg om op het podium even je momentje te pakken. Met humor. Jody Lukoki is bij de huldiging niet aanwezig, ondanks dat hij tijdens het seizoen zijn debuut heeft gemaakt. De rechtsbuiten heeft echter zijn momentje al gehad, tegen Feyenoord, door Tim de Cler te poorten. Hij krijgt daarmee de lachers in de Arena - en dat zijn er tegen Feyenoord altijd erg veel - op zijn hand. In december vergaat Martin Jol het lachen. De trainer loodste Ajax vorig seizoen bijna naar de landstitel, maar ziet zijn positie onhoudbaar worden na kritiek van Cruijff over het spel, en na de nederlagen tegen ADO Den Haag en AZ en de puntendeling met PSV in november. Op 4 december speelt Ajax thuis met 1-1 gelijk tegen NEC. De lol is er dan voor de trainer helemaal af. Twee dagen later dient hij zijn ontslag in. De een zijn dood is de ander zijn brood. Dat geldt voor Frank de Boer, die Jol opvolgt, maar ook voor Lorenzo Ebecilio. Hij maakt in de eerste competitiewedstrijd onder De Boer, bij Vitesse, meteen zijn debuut. Het levert in de catacomben na afloop een big smile op van de linksbuiten. Een lach die zijn vreugde op het Museumplein niet kan evenaren. Ebecilio is landskampioen, en heeft een nieuw contract getekend. Als trainer moet je de rust bewaren, stelt Frank de Boer op pagina 10 van deze Ajax Life. Hij gaat daar mee in op de crisissituatie die Ajax een groot deel van het seizoen in zijn greep heeft gehouden. De club moet op zoek naar een nieuw bestuur, een nieuwe raad van commissarissen en een nieuwe algemeen directeur. Dat is de stand van zaken. Onverstoorbaar is de selectie echter op weg naar de dertigste landstitel. Spelers laten zich in de media amper uit over de crisis, zeggen het niet te volgen, en lijken daarmee de waarheid geen onrecht aan te doen. Ze focussen zich op de sportieve verplichtingen, werken gewoon door, en helpen zo de aandacht van de buitenwereld de laatste weken weer te verleggen naar het voetbalveld. Doorwerken doet ook Rik van den Boog, tot 1 juni. De algemeen directeur reist naar satellietclub Ajax Cape Town, en praat met Spartak Moskou over een overgang van Demy de Zeeuw. Daarnaast wordt voor het komende seizoen Theo Janssen al vastgelegd. Een transfer van Derk Boerrigter hangt in de lucht, en Ajax stalt Roly Bonevacia een jaar bij NAC Breda. Het kantoor van Van den Boog is nu leeg. Maar ook zonder algemeen directeur wordt er gewoon doorgewerkt. Het is bewonderenswaardig, de rentree van Kenneth Vermeer. Een afgescheurde achillespees lijkt zijn hele seizoen te vergallen, maar op het moment dat Maarten Stekelenburg geblesseerd raakt, meldt de stand-in zich weer op het trainingsveld. Enkele weken later maakt hij zijn rentree, en behoedt Ajax meteen een paar keer voor een nederlaag. Tijd om wedstrijdritme op te doen? Het is er niet, en Vermeer heeft het niet nodig. Vermeer vertelt eigenlijk het verhaal van Ajax dit seizoen: uit geslagen positie ijzersterk "Ik vind het speciaal dat ik dit kampioenschap kan vieren samen met mijn vader. We gaan het aan de eettafel vaak hebben over het moment dat we met de schaal in onze handen stonden. De volgende ochtend werd ik wakker en besefte ik het echt. Ik zag de beelden terug en keek trots naar die foto. Mijn vader is niet alleen trots op mij, ik ook op hem. We hebben het allebei ver geschopt dit jaar." Lorenzo Ebecilio lacht hard na dit seizoen: debuteerde, scoorde, verlengde zijn contract en werd kampioen. Een bestuurscrisis? De spelers van Ajax focusten zich op de sportieve prestaties. terugkomen. En overwinnen. Soms met pijn in de ledenmaten, maar vooral met vertrouwen. Het levert uiteindelijk de derde ster op. En een gedeukte schaal. Niemand die het deert. De deuk staat symbool voor het seizoen. Het aandenken aan de dertigste titel wordt gekoesterd. Bewonderd zelfs na een jaar van zingen, vechten, huilen, bidden, lachen en werken.

Ajax Life (vanaf 1994) | 2011 | | pagina 5