P V "J l Een jaar Ajax met Ramses Shaffy ZING VECHT HUIL ajaxlife 'We zijn allemaal samen' zong Ramses Shaffy in zijn klassieker 'Zing, vecht, huil, bid'. Met dat gevoel eindigden vijftigduizend Ajaxsupporters in de Arena een turbulent seizoen. Een jaaroverzicht aan de hand van Shaffy. OVERZICHT 03-06-2011 Zingen, vechten en uiteindelijk bewonderen DOOR MIKE VAN DAMME Er heerst een ongekende stemming in de Amsterdam Arena. De geschiedenis van Ajax mag vele successen kennen, er lijkt op deze dag toch iets unieks gevierd te worden. Het is lang geleden, te lang geleden, dat er echt sportief succes was. De ontlading is daardoor groots. Het is niet 15 mei 2011, maar pas 25 augustus 2010 als de Amsterdam Arena op zijn kop staat. Ajax heeft ten koste van het beter ingeschatte Dinamo Kiev de groepsfase van de Champions League gehaald. Een uur na de wedstrijd worden de spelers vanaf het pleintje bij de kassa's toegezongen door honderden fans. Het dek van het stadion vormt een bordes. De eerste (officieuze) huldiging is een feit. Tot 15 mei is dit het mooiste moment van veel spelers. Maar honderden fans kunnen uiteindelijk niet op tegen vijftigduizend mensen die meezingen met 'Bloed, zweet en tranen' van André Hazes, voorafgaande aan de kampioenswedstrijd tegen FC Twente. Ajax wordt voor de Ajaxspelers en -supporters vieren feest en zingen na het halen van de groepsfase van de Champions League. dertigste keer kampioen, dat staat voor het duel al vast voor de aanwezigen. Eind goed, al goed luidt een vaak gebruikt motto. Maar in de laatste uitwedstrijden van het seizoen weet geen Ajacied dat het uiteindelijk goed gaat komen. Het is billenknijpen op de tribunes of voor de televisie, als Ajax de titelhoop levend probeert te houden in Nijmegen en Heerenveen. De spelers moeten vechten, Ajax is niet de betere ploeg. Tegen beide ploegen komt Ajax met 1-0 achter, maar buigt deze achterstand met moeite om naar een zege. Vechtlust. Ajax toont het ook in de voorronden van de Champions League. Met hangen en wurgen wordt gelijkgespeeld bij Paok Saloniki (3-3) en thuis gewonnen van Dinamo Kiev (2-1). Maar de bereidheid te knokken - in vorige seizoenen een stuk minder aanwezig - loont niet altijd. Ajax geeft tegen FC Groningen, Roda JC en FC Twente (bekerfinale) te simpel een 2-0-voorsprong weg. De veerkracht wint het uiteindelijk van de soms ogenschijnlijke gemakzucht. Ajax knokt in Nijmegen en Heerenveen, en in de kampioenswedstrijd tegen FC Twente. Met succes. Het is al vaker gebruikt: eind goed, al goed. Het seizoen mag met hoogtepunten zijn begonnen en geëindigd, gedurende de rit naar het kampioen schap vloeien de nodige tranen. Wat denkt Martin Jol bijvoorbeeld als hij op 6 december zijn ontslag indient, nadat Ajax twee dagen eerder ongeïnspireerd met 1-1 gelijk heeft gespeeld tegen NEC? En wat denken bestuur en raad van commissarissen als zij hun functie ter beschikking stellen na de voetbaloorlog met Johan Cruijff? De tranen van voorzitter Uri Coronel na het binnenhalen van de titel zeggen genoeg: hij voelt naast vreugde ook pijn. Algemeen directeur Rik van den Boog, op 1 juni vertrokken, trekt op dat moment een 'lange neus' naar de mensen die hem het hele seizoen hebben geschoffeerd. Ook in huize Een opstootje tussen Luis Suarez en enkele PSV'ers. Het kwam dit seizoen vaak op vechtlust aan. Tranen van vreugde en pijn bij Uri Coronel en Rik van den Boog na het winnen van de titel.

Ajax Life (vanaf 1994) | 2011 | | pagina 4