'EEN PODIUM OM INNOVATIES DOOR TE ONTWIKKELEN' ajaxlife REPORTAGE -fl 4 20-05-2011 XX Ruwe diamant Tactische analyse Energieverbruik Sprongkracht Het Adidas miCoach Performance Centre is - zoals de naam al verraadt - een initiatief van Ajax en kledingsponsor Adidas. Waarom heeft het sportmerk in de hal, die vier miljoen euro heeft gekost, geïnvesteerd? Hoewel de waarde van de hal zich moet bewijzen, is Goedhart blij met de komst. "Inderdaad, misschien levert het niets op. Ik ben er zelf echter van overtuigd dat we hier ons voordeel uit kunnen halen. Vooral met de jeugdspelers. Als we er bij hen op jonge leeftijd bijvoorbeeld achter kunnen komen waarom ze niet zo hoog springen, hebben ze genoeg tijd om een andere techniek aan te leren. Een voetballer kan tot ongeveer zijn 24ste nog iets nieuws aanleren. Hoe eerder je begint, hoe gemakkelijker het gaat. We kunnen van slechte voetballers natuurlijk geen goede voetballers maken. Het begint met talent, maar we kunnen spelers wel op details beter maken. Van een kiezelsteen maak je geen diamant, maar een ruwe diamant kun je wel polijsten. En ook hier geldt dat het voetbal zelf het belangrijkste is, en dat de wetenschap helpt." Goedhart herhaalt de beperkte rol van de wetenschap een paar keer, omdat hij merkt dat de angst binnen en buiten de club bestaat dat de wetenschappelijke benadering een doel op zich is. Dat de huidige ontwikkeling in strijd is met de plannen van Johan Cruijff, die terug wil naar de basis, bestrijdt de clubarts daarmee dan ook. "Met het gebruik van deze systemen krijg je een meer individuele benadering van de speler. Ajax is een voetbalclub en geen onderzoekscentrum. Daarvoor hebben we juist de samenwerking met de Vrije Universiteit. Zij doen het wetenschappelijke onderzoek voor ons." Of zoals Goedhart het graag verwoordt: "De vragen komen uit het voetbal, de wetenschap onderzoekt het, en Ajax geeft de antwoorden. Dus het begint en eindigt met de praktijkmensen. We zijn een van de eersten die met al die systemen werkt. Over een aantal jaar zal het bij veel clubs zo gaan. Wij hebben dan wel een voorsprong." grenzen van de spelers beter in beeld, waardoor we ook bepaalde blessures kunnen voorkomen of spelers sneller kunnen laten herstellen. Bij revalidaties durven we meer, kunnen we eerder het veld op met spelers. Hoe minder lang ze stilzitten, hoe minder kracht en conditie ze verliezen. En misschien zijn tests als de shuttle run binnenkort niet meer nodig. Daar zullen de spelers ook blij mee zijn." De systemen die Ajax heeft samengebracht, zijn slechts ten dele voor medische doeleinden aangeschaft. Trainers kunnen profijt hebben van het (nauwkeurig) vastleggen van de posities van de spelers tijdens wedstrijden en trainingen, voor tactische analyse. Om dat te demonstreren loopt Goedhart naar zijn eigen kantoortje, op de begane grond, achter de kleedkamers. Hij haalt zijn laptop tevoorschijn en start een programma op dat dezelfde lay-out kent als de software op de computers in de Louis van Gaalzaal. De sportarts laadt de uitwedstrijd van Ajax tegen FC Twente van eerder dit seizoen, klikt in een scherm de vier verdedigers aan Ajaxzijde aan en start de beelden van het duel. De posities van de spelers worden wederom schematisch doch nauwkeurig weergegeven, met dit keer een verbindingslijn tussen de verdedigers. Knijpt Van der Wiel naar binnen, wordt de lijn korter, sprint hij naar voren, wordt de lijn langer. "Zo kun je dus heel goed zien hoe de verdedigers ten opzichte van elkaar moment de hartslag, loopsnelheid en versnelling van Vurnon Anita te zien. "Alle spelers dragen een hartslagmeter en een hesje met een sensor erin," aldus Goedhart. "Zo kunnen we verscheidene gegevens meten en opslaan." Meten is weten. Het is een eeuwenoude regel in de wetenschap, die zich steeds meer nestelt in de sportwereld. In Engeland gebruiken de meeste clubs een gps-systeem. Het op sensoren gebaseerde systeem wordt momenteel slechts door enkele clubs gebruikt, waaronder dus Ajax, maar ook PSV, Bayern München en AC Milan. Toen Goedhart eind jaren tachtig zijn werkveld in de sport vond, deed de hartslagmeter net zijn intrede. "De sportwereld is in feite al een tijdje op zoek naar manieren om te kunnen meten hoeveel energie een sporter verbruikt. Dat begon met de hartslagmeter. Bij duursporten zegt de hartslag meer dan bij bijvoorbeeld voetbal. Voor ons zijn waarden als snelheid en vooral versnelling, dus het aanzetten en afremmen, belangrijker. Vergelijk het met een auto. Die verbruikt ook meer brandstof in de stad dan bij een constante snelheid van tachtig kilometer per uur." Medisch gezien hebben de systemen al hun voordeel getoond. Zo blijkt dat een simpele pass- en trapoefening meer weerslag op het lichaam heeft dan gedacht. En dat terwijl deze oefeningen vaak werden gebruikt bij 'rustige' trainingen. "Door dit soort informatie kunnen we beter doseren," aldus Goedhart. "We krijgen de staan en bewegen. Je kunt ook de verschillende linies ten opzichte van elkaar bekijken. Dat betekent echter niet dat je wetenschappelijk kunt aantonen dat er een doelpunt valt als de lijn te lang is, bijvoorbeeld. Belangrijk te onthouden is dat de wetenschap kan assisteren, maar dat het oog van de meester beslissend is en blijft." De meester is in dit geval hoofdtrainer Frank de Boer. Als hij bepaalde situa ties wil terugzien, kunnen die geleverd worden. Beelden zeggen meer dan woorden. De Boer kan spelers nu laten zien wat ze fout en goed doen, wat beter kan. Niet onbelangrijk: De Boer staat ook open voor de weten schappelijke hulpmiddelen. "Het schematische veld kunnen we kantelen, waardoor je ook kunt bekijken wat het gezichtsveld van de spelers is," legt Goedhart de verdere voordelen van de software uit. "Omdat we het allemaal zelf inladen, kunnen we al vrij snel na wedstrijden aan de gegevens komen. Veel andere clubs sturen de beelden naar India, waar ze dan worden omgezet in data. Dan ben je zo een paar dagen verder voordat je er als club echt iets aan hebt." Dan is het eindelijk tijd om naar het Adidas miCoach Performance Centre te gaan. Het is het eerste dat een bezoeker van De Toekomst ziet. "Maar het staat nu nog het verst af van het voetbal zelf," stelt Goedhart, terwijl hij achterlangs de tribune van het hoofdveld loopt, richting de ingang van de opblaasbare hal. "We gaan hier vanaf volgend seizoen diverse onderzoeken doen. Zo kunnen we naast de snelheid van de spelers ook de sprongkracht testen, en bewegingen nauwkeurig opnemen. Zo kun je bijvoorbeeld zien hoe iemand schiet. Maar voordat we iets met deze waarden kunnen, moeten we eerst bepalen wat 'goed' of 'slecht' is. Bij neuropsychologische testjes hebben we al gemerkt dat Edwin Goedhart toont in de Louis van Gaalzaal de software waar Ajax gebruik van maakt. spelers van Ajax hoger scoren op bijvoorbeeld reactiesnelheid dan het landelijke gemiddelde. We moeten dus onze spelers met elkaar vergelijken, niet met het algemene beeld." De deur van het gebouwtje voor de hal, dat als entree dient, kan niet zomaar worden opengedaan. Goedhart drukt op een soort bel, waarna de druk in het voorportaal van de hal automatisch iets wordt verlaagd. Dan klapt de deur vanzelf open. Voor de tweede deur geldt hetzelfde protocol. "Als je de deur elke keer gewoon opentrekt, zakt de hal in elkaar," aldus Goedhart. Het is een luchtdrukverhaal. Het eerste zaaltje behoort nog toe aan het betonnen gebouw. Er ligt kunstgras, en er staan twaalf camera's. Een stukje 'los' kunstgras verraadt waar de plaat ligt waar de sprongkracht van spelers kan worden gemeten. De hal zelf bestaat uit een voetbalveld met kunstgras. Hier kunnen 's winters ook gewoon oefenwedstrijden worden gespeeld. In de zomermaanden is de hal door een gebrek aan airconditioning minder vaak te gebruiken. De zaal in het Performance Centre waar onder meer de sprongkracht van spelers gemeten kan worden. Er staan ook twaalf camera's. De opblaasbare hal van binnen, 's Winters kunnen hier ook oefenwedstrijden worden gespeeld. Frank Basters is hoofd performance style van Adidas Benelux. Hij legt uit: "Zowel Adidas als Ajax heeft innovatie hoog in het vaandel staan. Het blijkt dat we elkaar op dit vlak veel te bieden hebben, vandaar dat we ook de handen ineen hebben geslagen. Het Adidas miCoach Performance Centre biedt Adidas, naast een fraai complex dat onze naam draagt, een podium om innovaties op het gebied van onder meer slimme trainingssystemen te testen en door te ontwikkelen. Het biedt Ajax onze kennis, ervaring en producten op dit gebied. Wij zijn ervan overtuigd dat wij met deze investering en nauwe samenwerking een actieve bijdrage kunnen leveren aan de verdere professionalisering van het opleidings- en begeleidings-traject dat Ajax voor spelers nastreeft."

Ajax Life (vanaf 1994) | 2011 | | pagina 9