Ajax is voetbalwetenschappelijke pionier 'AJAX IS EEN VOETBALCLUB EN GEEN ONDERZOEKSCENTRUM' adidas Ajax opende op vrijdag 29 april het Adidas miCoach Performance Centre. Een blikvanger wat betreft voetbalwetenschap op De Toekomst, maar zeker niet de enige noviteit. Ajax Life kreeg een 'wetenschappelijke' rondleiding. -f REPORTAGE P" Xvf 20-05-2011 ajaxlife Drie systemen rmanc Het Adidas miCoach Performance Centre is een blikvanger op De Toekomt, maar niet de enige noviteit binnen de jeugdopleiding. 'Ruwe diamanten verder polijsten' DOOR MIKE VAN DAMME Het is eigenlijk een kinderlijke nieuwsgierigheid die wordt gevoed als je over het hoofdveld van De Toekomst kijkt. Wie wil er geen kijkje nemen in de achterliggende witte opblaasbare tent, die een heel voetbalveld overkapt en die door hoogte en kleur zo prominent aanwezig is in de vooral met voetbalvelden bezaaide omgeving? Nieuwe dingen, en vooral grote nieuwe dingen, zijn toch het meest interessant? Als Ajax' clubarts Edwin Goedhart zich meldt in de kantine van De Toekomst om Ajax Life een exclusieve rondleiding te geven in de wetenschappelijke wereld van de jeugdopleiding, heeft hij echter slecht nieuws voor die kinderlijke nieuwsgierigheid. Het Adidas miCoach Performance Centre mag op het programma staan, maar het is niet de eerste bezienswaardigheid. Het is nog even wachten op een kijkje in de hal die op vrijdag 29 april officieel werd geopend, en waarvan algemeen directeur Rik van den Boog zei dat het Ajax weer 'een voorloper' maakt in het Europese voetbal. Vanaf volgend seizoen kunnen spelers worden onderworpen aan tests, waaruit moet blijken hoe ze beter kunnen koppen, schieten, rennen, enzovoort. Maar daarover dus later meer. "De hal is niet het enige waar het om draait," is de eerste boodschap van Goedhart, die niet alleen verantwoordelijk is voor de medische staf bij Ajax, maar ook voor de sportwetenschappelijke ontwikkelingen. Goedhart loopt de gang naast de trap in, richting de Louis van Gaalzaal. Wetenschappelijke noviteiten hoeven met enorm in omvang te zijn, zo blijkt bij binnenkomst. Meer dan twee vaste computers, een laptop en een paar flatscreens zijn er niet te zien wat betreft technische snufjes in de kamer. Maar achter de gegevens die op de pc's te zien zijn, zit een heel verhaal. Een technisch verhaal, daar is Goedhart zich van bewust. Om het zo simpel mogelijk te houden: Ajax gebruikt sinds kort gebruiken we tijdens wedstrijden, omdat het daarin nog steeds niet is toegestaan elektronische hulpmiddelen te gebruiken. Een nadeel is dat het minder nauwkeurig is dan het niet-mobiele systeem met sensoren. Die gebruiken we hier op De Toekomst. De andere systemen gebruiken we dus vooral op locatie, ondanks hun onnauwkeurigheid. Iets is beter dan niets." drie manieren om spelers te volgen tijdens wedstrijden en trainingen. De systemen werken met gps, video of sensoren. In totaal gebruikt Ajax twee gps- en twee sensorsystemen en één videosysteem. "Het voordeel van een gps-systeem is dat het overal te gebruiken is, zoals op trainingskamp," legt Goedhart verder uit. "Het videosysteem De beelden op de computers vertellen de rest van het verhaal. Op een deel van het scherm is de training van Ajax live te zien, geregistreerd met een van de camera's die langs de velden staan. De posities en bewegingen van de spelers worden ook abstract (met puntjes) weergegeven. Indien gewenst, kan de camera een speler continu volgen. Het is kwestie van een klik op de muis op een namenlijst. Op een ander scherm zijn op dit

Ajax Life (vanaf 1994) | 2011 | | pagina 8