'HET IS NU BEHOORLIJK UIT ZIJN JASSIE GEGROEID' VERSCHIL MET LUCKY AJAX Dinsdagavond is van Ajax Klassieke Veteranen ajaxlife Ze namen afscheid als profvoetballer, maar kunnen het leer niet voorgoed vaarwel zeggen. En dus spelen oud-Ajacieden als Sjaak Swart, Dick Schoenaker, Dennis Bergkamp en Frank de Boer nog altijd. Bij de Ajax Klassieke Veteranen. Dinsdagavond Wil om te winnen ACHTERGROND Q 20-05-2011 "v" Gewoon, omdat we van het spel houden' DOOR PATRICK WORMHOUDT Het is de achtste minuut van de wedstrijd als Sjaak Swart de bal krijgt op het middenveld. De veteraan heeft al om zich heen gekeken en ziet een speler van SBS6 op zich afkomen. Hij loert op het moment dat zijn opponent de benen opent. Met buitenkantje rechts probeert Swart zijn tegenstander te poorten. Zonder succes. Een hard gelach klinkt er uit de mond van de normaliter zeer gedreven Swart. "Ja, ik kan het natuurlijk altijd proberen." De sfeer bij de Ajax Klassieke Veteranen is ontspannen. Hoe anders was de entourage bij de eerste aanzet van de oprichting van het team. Het was de dag dat oud-ploeggenoten de net overleden Gerrie Kleton de laatste eer bewezen. Na een langdurige ziekte blies de oud-Ajacied op 8 januari 2006 zijn laatste adem uit. Zijn wens was dat er op zijn begrafenis zoveel mogelijk oud-Ajacieden zouden komen. Veel oud-spelers gaven gehoor. Henk Medik was een van hen. Tegenwoordig is hij trainer van de Ajax Klassieke Veteranen. "Na de begrafenis van Kleton bleef iedereen lekker 'ouwehoeren'. Allemaal verhalen uit het verleden werden opgehaald. Het was zo gezellig, dat het idee is ontstaan om elkaar wat vaker te zien. Dat zou worden ingevuld in de vorm van af en toe een voetbalwedstrijd op de zaterdagmiddag. Het is nu behoorlijk uit zijn jassie gegroeid." Simon Tahamata, Dick Schoenaker, Sjaak Swart en Pim van Dord zijn de grondleggers van het veteranenelftal. Mensen die betrokken waren bij Ajax werden uitgenodigd, maar op zaterdag hadden de potentiële spelers vaak andere verplichtingen. Daarom is na twee jaar de dinsdagavond als vaste voetbalavond gekozen. Daardoor werd de animo onder de Ajacieden groter. Volgens Medik kan hij nu bijna drie teams samenstellen van jongens die allemaal in zijn team willen spelen. Michel Kreek, Yannis Anastasiou, Wim Jonk, Dennis Bergkamp en Frank de Boer doen geregeld mee. Maar ook oud-jeugdspeler Glenn Helder en rapper Ali B zijn altijd van de partij. "Ali laat ons nooit in de steek," legt Medik de aanwezigheid van de rapper uit. "Hij heeft een keer meegedaan toen we in nood zaten. We kunnen altijd een beroep op hem doen." Gedurende het hele jaar, uitgezonderd de maanden december, januari en februari, wordt er bijna elke dinsdag gevoetbald. Een voorkeur voor een tegenstander heeft het team niet. "Als er maar een beetje op niveau wordt gevoetbald en geen slidings worden gemaakt. Het moet tenslotte wel leuk blijven," aldus Medik. Deze dinsdag is SBS6 de tegenstander en wordt er al om 19.00 uur verzameld in de kantine van sportpark De Toekomst. Sjaak Swart betreedt ver voor zijn ploeggenoten als eerste het veld voor zijn warming-up. De wedstrijd begint goed voor SBS6, maar al snel wordt er door de Ajax Klassieke Veteranen naar een hogere versnelling geschakeld. Uiteindelijk winnen de Veteranen met 4-2. Vooral na rust is het klassenverschil zichtbaar. Ondanks dat de Ajacieden voor hun lol spelen, spat de wil om te winnen er vanaf. De doelpunten aan Ajaxkant zijn van Ali B (strafschop), Orlando Trustfull, Kay Lerby (zoon van Soren Lerby) en Michel Kreek. Ondanks de gedrevenheid tijdens de wedstrijd wordt bij het teruglopen naar de kleedkamer vooral uitgekeken naar de 'derde helft', met een schaaltje bitterballen. Voor Glenn Helder is de gang naar De Toekomst op dinsdagavond inmiddels ook een vertrouwde. Hij speelde nooit in Ajax 1, maar was als jeugdspeler wel aan de Amsterdamse club verbonden. Helder kwam de laatste jaren vooral in de publiciteit vanwege persoonlijke problemen. Hij zat ook enige tijd vast. "In de tijd dat het minder met mij ging, waren het drummen en voetballen het enige wat mij écht plezier gaf. Ik hou van voetballen. Ik werd gevraagd om mee te doen tegen DCG. Wij wonnen met 8-3 en ik scoorde zes keer. Sindsdien doe ik altijd mee." "Het is heerlijk om met echte voetbalmannen te spelen als Dennis Bergkamp en Frank de Boer," vervolgt Helder. "Daar heb ik echt respect voor. Die rennen en vliegen op hun dinsdagavond, gewoon omdat ze van het spel houden. Daar kan ik van genieten." Ajax Klassieke Veteranen, met onder anderen staand Yannis Anastasiou Glenn Helder en trainer Henk Medik (zwarte jas), en gehurkt Ali B, Sjaak Swart en Michel Kreek. Vaste waarde Glenn Helder is in gesprek met scheidsrechter Klaas Wijbrandi, terwijl Sjaak Swart zich klaarmaakt voor het duel met SBS6. Naast de Ajax Klassieke Veteranen is er ook nog Lucky Ajax. Wat is het verschil tussen deze twee teams? De Ajax Klassieke Veteranen spelen hun wedstrijden gedurende negen maanden per jaar op dinsdagavond op De Toekomst of in de buurt van Amsterdam. Lucky Ajax speelt daarentegen door het hele land z(jn wedstrijden, in de periode van 10 mei tot begin augustus. Vanwege de verre trips vraagt dit team een vergoeding van vijfduizend euro.

Ajax Life (vanaf 1994) | 2011 | | pagina 7