'HET STADION ZAL NIET UITVERKOCHT ZIJN' 'IK ZAG HUILENDE MENSEN NAAST ME ZITTEN' Canadees bezoekt wedstrijd van zijn leven SPONSORTRIP NAAR DE VS ajaxlife Tranen Ajaxsupporter Aron Papernick reisde van Toronto naar Amsterdam om de kampioenswedstrijd niet te hoeven missen. De kampioensstrijd door de ogen van een Canadees. Huwelijksreis Ajax is gisteren afgereisd naar Amerika voor oefenduels met de MLS-clubs DC United en Portland Timbers. Sonny Silooy (48) hoopt zijn voormalige club in de VS te verwelkomen. Als speler en jeugdtrainer diende Silooy Ajax 21 jaar lang. Honkvastheid kon de gewezen rechtsback nooit ontzegd worden. Pas toen er in 2009 een eind kwam aan zijn dienstverband bij de Amsterdammers zocht de ex-international het avontuur op. Een vakantie bij 'Regenjas' Harry Vermeegen in Palm Beach maakte hem warm voor het land van de onbegrensde mogelijkheden. Even daarna werd hij benaderd door de Nederlandse eigenaren van Dayton Dutch Lions om hoofdcoach te worden. Niet lang nadat een verschil van inzicht zijn vertrek bij die club had ingeleid, stond DC United uit Washington - met vier MLS-titels de succesvolste Amerikaanse club ooit - al voor hem op de stoep. "De Amsterdammer Thomas Rongen was hier tien jaar gele den trainer en werd kampioen met het 4-3-3-systeem. De club wil die tijd laten herleven. Ik krijg als hoofd jeugdopleiding de taak om de academie naar Ajaxmodel te herstructureren en om eigen jeugdspelers door te laten stro men naar het eerste team." In maart ondertekende Silooy een tweejarig contract. Daarbij werd-ie direct gevraagd of het mogelijk was het grote voorbeeld Ajax naar Washington te krijgen. "Op de achtergrond heb ik de contacten gelegd voor het duel dat op zondag 22 mei plaats zal vinden in het Robert F. Kennedy Memorial Stadium." Bij de vertrekkende Ajaxdirectie stond aanvankelijk een trip naar China hoog op het verlanglijstje. Als geste naar de hoofdsponsors Aegon en Adidas. Aangezien de competitie daar nog loopt, was het lastig tegenstanders te vinden. Amerika was een welkom alternatief. Zelf hoopt Silooy op 22 mei eindelijk aan zijn uitdagende nieuwe baan te zijn begonnen. "Ik ben nog altijd in Nederland in afwachting van mijn werkvergunning. De term hoofd jeugdopleiding kennen ze in de VS niet. We proberen het nu opnieuw met de aanvraag voor de functie van assistent-trainer." Stilgezeten heeft Silooy in tussentijd niet. "In juni eindigen de jeugdcompetities in Amerika. In augustus gaat de boel weer van start. De oefenstof voor het hele seizoen heb ik thuis al uitgewerkt. Ik sta te popelen." Drie aanvallers Tot opluchting van Silooy is Frank de Boer tegenwoordig hoofdtrainer bij Ajax. Zijn voormalige ploegmaat verzekert hem dat de Amsterdammers in Washington het gewaardeerde systeem met drie aanvallers zullen gebruiken. "Tsja, een rolmodel dat met twee spitsen speelt... Dat zou wat ongelovig overkomen hè!" Of het bijna 46.000 plaatsen tellende stadion van DC United uitverkocht zal zijn, betwijfelt Silooy. "De fans zijn de afgelopen jaren verwend met AC Milan en Real Madrid. Voor die duels moest de club uitwijken naar een stadion met een capaciteit van 90.000. Bovendien is in juni Everton de tegenstander van Washington DC en oefenen Manchester United en FC Barcelona in juli tegen elkaar in deze stad. De replay van de Champions Leaguefinale. Dat zijn grotere trekpleisters dan Ajax. Ook al is die ploeg kampioen geworden." Ajax sluit de oefentrip naar Amerika af met een duel tegen Portland Timbers op woensdag 25 mei. Die club komt dit seizoen voor het eerst uit in de MLS. Eredivisie Live zendt beide duels rechtstreeks uit. De jongens, niet ouder dan tien jaar, waren bij het vorige kampioenschap van Ajax, in 2004, te jong om te beseffen wat Ajax precies was, en wat een kampioenschap inhield. Ze kenden PSV als grootmacht in Nederland, AZ, en sinds vorig jaar FC Twente. Maar Ajax? Dat won wel eens de beker. Geen schalen. Ze genoten opzichtig in de Arena. Ze lachten om de buikschuivers van de spelers richting Vak410. Ze probeerden de ballen die richting de tweede ring werden geschoten te vangen. Tevergeefs. Ze beleefden als Ajacied de mooiste dag van hun prille leven. Een hele generatie Nederlandse kinderen groeide tot zondag op zonder beelden van een kampioensfeest bij Ajax op. Geen Leidseplein, geen Museumplein, geen p2 dat bomvol staat na het winnen van een titel in het geheugen. "Voor schoolgaande kinderen is dit een unieke ervaring," besefte ook Toby Alderweireld zich zondagmiddag. "Dat geeft wel aan dat het veel te lang geleden was dat Ajax de titel heeft gewonnen. Ik ben blij dat we ze deze ervaring kunnen geven." Niet alleen de jongeren in de Arena of op het Museumplein waren blij. Het waren juist de mensen van middelbare leeftijd die de emoties de vrije loop lieten gaan. Tranen op de tribunes na de 3-1 van Siem de Jong en het besef dat de dertigste landstitel in de clubgeschiedenis toch echt (bijna) een feit was. Het was vreugde en opluchting tegelijk. Opgekropte emoties. Ajaxfans hebben het de laatste jaren immers niet gemakkelijk gehad. Vorig seizoen werd na het mislopen van de titel in de laatste speelronde nog in elk stadion gezongen over dat Amsterdam weer eens 'helemaal niets' had. NEC verloor destijds met 4-1 van Ajax, maar de Nijmeegse supporters vierden feest alsof ze zelf hadden gewonnen. Dat nooit meer, moeten de vijftigduizend aanwezige supporters zondag hebben gedacht. Vanaf de eerste minuut was de Amsterdam Arena een orkaan van geluid. "Het was een fantastische sfeer, vooral na de 3-1," aldus Siem de Jong. "Iedereen sprong in de laatste minuten. Ik had gewoon zin om mee te doen, maar we moesten nog een paar minuten spelen." Frank de Boer bedankte tijdens de persconferentie de fans voor voor hun steun. "De supporters hebben ons tot en met de laatste seconde naar de titel geschreeuwd. Het publiek was vandaag een fantastische twaalfde man." De spelers deden los van elkaar eigenlijk hetzelfde. Toby Alderweireld was na de Champions Leaguewedstrijd tegen Dinamo Kiev - waarin deelname aan de groepsfase veilig werd gesteld - al overdonderd door de vreugde, maar 'dit was nog veel erger', stelde hij zondag vast. "De supporters zijn de mensen die deze titel echt verdienen. Ze zijn ons blijven steunen, ook na de nederlaag tegen ADO Den Haag. Ze hebben het geloof nooit opgegeven. We voelden ons elke wedstrijd gesteund. Vandaag was het helemaal fantastisch. In België zeggen we dan 'chapeau'. Chapeau voor de Ajaxfans." 20-05-2011 'Dit valt niet te evenaren' De 34-jarige Canadees wil de dag van het begin tot het eind in zich opnemen, en daarom besluit hij zich op tijd naar ingang Noord B te begeven. Ruim voor aanvang zit hij op zijn plek en geniet hij van de supporters en de atmosfeer. Uitge rekend tijdens zijn eerste wedstrijd bij Ajax behaalt de club zijn dertig ste landstitel. Na de wedstrijd is hij dan ook uitzinnig van vreugde. Ontlading; "Wat was dit een geweldig feest zeg, een oorverdovend kabaal. De supporters waren echt geweldig. Vanaf het begin tot het eind bleven zij achter de ploeg staan. Zij maken er zelf hun feest van. In Amerika en Canada moeten vooral de gebeurtenissen rondom de wedstrijd ervoor zorgen dat de supporters opgezweept worden. Maar dit? Dit is niet te evenaren. Ik zag huilende mensen naast mij zitten. Wat een ontlading." Ondanks deze ervaring zit een volgend bezoek aan een wedstrijd van Ajax er niet snel in. Voor dit bezoek moest hij zijn zoontje van twee jaar thuis laten en dat viel hem zwaar. Daardoor denkt hij dat het wellicht een jaar of vijftien duurt voordat hij weer naar Amsterdam reist. "Maar elk ander bezoek valt niet te vergelijken met dit. Zo geweldig als het vandaag eraan toeging, dat zal de volgende keer nooit zo zijn. Ik zal dit nooit vergeten." gezien, heeft hij geen idee wat hem te wachten staat rondom de kampioenswedstrijd. Middenin het interview wordt hij opgeschrikt door een bommetje dat op een meter of tien van hem af ontploft. Meteen staat Papernick op en grijpt zijn mobieltje om de corteo van de supporters op te nemen. Het filmpje wordt daarna naar zijn vrienden in Canada gestuurd. DOOR PATRICK WORMHOUDT "Dit was echt geweldig. Het valt niet te vergelijken met alle sportevenementen in Toronto. Dit is nog vele malen groter." Was getekend: Aron Papernick, 34 jaar. Voor de vierde keer brengt hij een bezoek aan Amsterdam, maar dit is de eerste keer dat hij de mogelijkheid heeft om een wedstrijd van Ajax bij te wonen. En wat voor een wedstrijd. Eerst maar even de liefde van Papernick voor Ajax verklaren. Het begon allemaal in 1994 toen het wereldkampioenschap voetbal in de Verenigde Staten werd gehouden. Papernick, een echte Canadees, besloot de underdog van het toernooi aan te moedigen, en kwam zo bij het Nederlands elftal uit. Sinds 1999 is Papernick fan van Ajax. Veel landgenoten van hem gingen na hun middelbare school backpacken in Europa en begonnen hun trip in het 'wilde' Amsterdam. "Al mijn vrienden die van voetbal houden zijn fan van de grotere voetbalclubs in Europa. De mensen uit Toronto zijn supporter van Barcelona, Real Madrid of Manchester United, maar ik wilde anders zijn. Omdat ik al supporter was van Nederland, een speciaal gevoel heb bij de underdog en een zwak heb voor Amsterdam, besloot ik vanaf dat moment dat ik fan van Ajax was." Papernick kon tot op heden niet eerder een wedstrijd van Ajax bezoeken, aangezien hij tot twee keer toe in de zomerstop een bezoek bracht. De derde keer genoot hij samen met zijn echtgenoot van zijn huwelijksreis. "Mijn vrouw vond het toen niet echt gepast als ik naar een wedstrijd van Ajax zou gaan. Zij houdt sowieso niet van sport. Ze is daarom ook nu de binnenstad in om te shoppen." Uitgerekend op zondag 15 mei 2011 is Papernick wel van de partij. Hoewel de Canadees op internet al een en ander van Vak410 heeft Aron Papernick in de Arena, een dag voor Ajax - FC Twente. Er heerst stilte voor de storm. DOOR MARTIJN MOOIWEER

Ajax Life (vanaf 1994) | 2011 | | pagina 5