I m i 1 «ere* «llj r, v. rr-V^i rim -- 4 jrt-1 LANDSKAMPIOEN r SlWJBP.-fc f «.V# 'ER ZIT VEEL REK IN DEZE GROEP' SQ11 Ajax viert feest na turbulent jaar ajaxlife eredivisie aredivisie eredivisie i*U* eredivisi eredivi Emoties en symboliek namen zondag de vrije loop na het duel met FC Twente (3-1). Ajax lijkt herboren. Zegereeks Ajaxfilosofie ■nYv/ 20-05-2011 -Jar '■•■- w-r -*«<&£&' t? iZ Een aardig, en zeer jong stel: Ajax landskampioen. 'Gehavende schaal symboliseert seizoen DOOR MIKE VAN DAMME Ajax' teammanager David Endt is een man van volzinnen, van proza, van symboliek. Maar ook hij heeft soms geen woorden paraat, en komen er tranen. Zoals na de verloren Champions Leaguefinale in 1996, tegen Juventus. En zoals afgelopen zondag, na de 3-1-overwinning op FC Twente. Ajax werd in de Amsterdam Arena meer dan kampioen, en haalde zelfs meer dan die zo begeerde derde ster. De club lijkt herboren na zeven jaar zonder kampioenschap, en na een uiterst turbulent seizoen. Er is afgerekend met een pijnlijk verleden met vele trainerswisselingen en net misgelopen kampioenschappen. Op het Museumplein - bijna drie uur na het laatste fluitsignaal - had Endt zijn volzinnen en symboliek weer terug. Geef hem dan als onderwerp een gehavende kampioensschaal die onder de bus was gekomen, en hij maakt er een mooi verhaal van. "Deze schaal staat eigenlijk symbool voor het seizoen. We hadden tegenwind, het was soms vechten. Het ging niet gemakkelijk. Dat zie je terug in deze schaal." Het vertrek van algemeen directeur Rik van den Boog, het opstappen van het bestuur, het vertrek van Luis Suarez en Urby Emanuelson in de winterstop, de problemen tussen trainer Frank de Boer en Mounir El Hamdaoui: het zit allemaal in die deuk, aan de onderkant van de schaal. Veroorzaakt door een kabel boven de weg, waardoor Maarten Stekelenburg en Jan Vertonghen de net gewonnen prijs lieten vallen en onder de volgende bus zagen verdwijnen. De spelers zullen de deuk niet zo zeer zien als symbool voor de bestuursperikelen, maar meer van de sportieve veerkracht. Na de uitwedstrijd tegen ADO Den Haag gaf niemand Ajax nog een kans op de titel, incluis Frank de Boer en algemeen directeur Rik van den Boog. De tweede plaats was het nieuwe doel, om de voorronden van de Champions League veilig te stellen. Door puntenverlies van FC Twente en PSV, en een Amsterdamse zegereeks van vijf duels, mocht Ajax op de laatste speeldag alsnog om de titel strijden. De wedstrijd kwam een week na de verloren bekerfinale, ook tegen FC Twente. In De Kuip verspeelde Ajax een 2-0-voorsprong, en verloor uiteindelijk na verlenging met 3-2. Maar geen Ajaxspeler die in Rotterdam leek te twijfelen aan een goede afloop van de competitie. De 2-0-voorsprong gaf hoop, het vertoonde spel ook. Of zoals Vurnon Anita kort maar krachtig zei: "Wij staan zondag met de schaal. Zeker weten." Toby Alderweireld deed daar afgelopen zondag - weliswaar na de goede afloop - met terugwerkende kracht nog een schepje bovenop. "Het vertrouwen was enorm groot. We hadden allemaal iets van: we gaan dit niet weggeven. Als we met 2-0 achterkomen, winnen we met 3-2. Het was voor ons overduidelijk dat we ging winnen." Het was de jeugdige onbevangenheid van Ajax tegen de berekenende volwassenheid van FC Twente. Was dat tweede in De Kuip nog doorslaggevend, in een kolkende Amsterdam Arena won de onbevangenheid. Ajax liet zich niet gek maken in een week waarin de landstitel in Nederland centraal stond. Media berichtten elke dag over de naderende ontknoping, geen bekende Nederlander die zijn voorspelling niet mocht doen. Zelfs de dromen van een AD-verslaggever werden opgetekend. Het maakte voor de Ajacieden niet uit. Frank de Boer, ervaringsdeskundige als het gaat om kampioenswedstrijden, wist zijn ploeg rustig genoeg te houden. Wat vooraf wellicht een hinderlijke onderbreking in de voorbereiding leek - de finale van het Streetwiseproject op woensdagmiddag - was uiteindelijk een welkome afleiding. "Spanning moet niet leiden tot overspanning," merkte teammanager Endt op. "Dat is aardig gelukt, mede door het uitstapje op woensdag. Al zag je tijdens de wedstrijd wel dat bijvoorbeeld Nicolai Boilesen kramp kreeg. En dat was niet alleen van de inspanning. Hij was ook gespannen. Dat krijg je met die jeugdigheid. Er zijn nog twee of drie jongens in het team die bij de A-junioren mogen spelen." Die jeugdige ploeg zal volgend seizoen de groepsfase van de Champions League spelen, en proberen de titel te prolongeren. Met de Ajaxfilosofie als grootste wapen. "Het is mooi dat onze voetbalfilosofie al zo snel tot succes heeft geleid," liet trainer Frank de Boer weten. "We hebben de titel gepakt vanuit de Ajaxfilosofie, zoals ik wil zien, Ajax wil zien en de supporters willen zien. Natuurlijk zijn we ook een paar keer op onze snufferd gegaan, maar ik ben er altijd in blijven geloven." "Het is niet erg dat de druk voor volgend jaar groter is. Er zit veel rek in deze groep," vervolgde de trainer. "Het kan de komende jaren alleen maar beter gaan." Het deukje in de kampioensschaal staat symbool voor de hectische tijd op de burelen, het sportief op de snufferd gaan tegen bijvoorbeeld ADO Den Haag. Het blijft een kampioensschaal die wordt opgepoetst, en zal stralen in de vitrine. Laat dat dan ook maar symbool staan voor het herboren Ajax. Frank de Boer viert zijn eerste succes als hoofdtrainer van Ajax. Hij verwacht de komende jaren veel van zijn ploeg.

Ajax Life (vanaf 1994) | 2011 | | pagina 3