11 (00K HIER WORDEN WE LUCKY AJAX GENOEMD' 'IK MERKTE DAT DE AJAXFILOSOFIE DEELS WAS WEGGEZAKT' 'EIGENLIJK ZOU ER ELK JAAR EEN SPELER NAAR AJAX MOETEN GAAN' ajaxlife Structuur Doorstroming; Voetvlugheid HET LAATSTE KUNSTJE VAN FOPPE DE HAAN? Ajax Cape Town neemt na dit seizoen afscheid van trainer Foppe de Haan. De oefenmeester gaat het rustiger aan doen. 'Maar ik verlaat het voetbal niet.' Het kampioenschap lonkt. "Inderdaad. We staan nu alleen bovenaan. We wonnen vrijdag zelf van AmaZulu met 2-1, waar de Kaizer Chiefs en Orlando Pirates hebben verloren. Maar het wordt nog lastig, want het gat met Sundowns is maar twee punten als die ploeg de inhaalwedstrijd van woensdag (inmiddels dus gespeeld, red.) wint. Zij hebben toch een gemakkelijker programma dan wij. Het wordt heel spannend." Heerst er kampioenkoorts in Kaapstad? "De mensen zijn hier wel opgewonden. We spelen het hele seizoen al aardig voetbal. Het valt de laatste weken allemaal de goede kant op voor ons. Ook hier wordt nu gesproken over Lucky Ajax. Er zitten veel Nederlanders in deze buurt, die de term al kennen." Thulani Serero maakt hoogstwaarschijnlijk de overstap naar Ajax. Een verrassing voor u? "Nee, hij is gewoon een heel goede voetballer. Hij lijkt een beetje op Steven Pienaar, al vind ik hem misschien nog wel beter. Hij kan dat nu laten zien bij Ajax. Voor Daniels wordt het moeilijker. Hij is al 26 jaar, moet zeker zijn dat hij bij de eerste achttien kan zitten. Hij mag in juli nog twee weken stage lopen. Hij kan het wel redden. Hij is een echte verdediger. Daar zijn er niet veel van." De overgang van Serero zal in Kaapstad ook wel wat losmaken. "Het is heel goed dat de spelers op die manier kunnen ervaren dat een overstap naar Ajax Wat is de bijdrage van Foppe de Haan aan het huidige succes van Ajax Gape Town? "Ik heb de spelers voor een groot deel geselecteerd. De jongens die we van buitenaf hebben gehaald, zijn allemaal jong. Achttien, negentien, twintig jaar. Ze spelen nu nog niet veel, maar zijn in de toekomst zeker waardevol. Daarnaast heb ik veel spelers uit de jeugd laten doorstromen. Er is dus enorm verjongd. We trainen op dezelfde manier als Ajax in Amsterdam traint." mogelijk is. Eigenlijk zou er elk jaar een speler die weg moeten bewandelen. We hebben hier goede jonge voetballers." U stopt na dit seizoen. De titel kan een mooie afsluiting zijn van uw carrière. "Ik stop als clubtrainer, maar blijf wel wat doen in de voetballerij. Ik weet nog niet wat, maar ik ga niet meer elke dag op het veld staan. Wat dat betreft zou het dus wel aardig zijn om met een titel te stoppen." (MvD) ACHTERGROND 06-05-2011 maar ook dat van Hennie Spijker man, wordt doorgezet," stelt Van den Boog. "We zijn druk bezig met de invulling van de vacante posities, er zijn gesprekken gevoerd met een aantal kandidaten. We hebben op directieniveau met Ajax Cape Town overleg gehad, waarbij deze zaken ook aan de orde zijn gekomen. Voor ons is het van belang dat ook daar vanuit de Ajaxgedachte wordt gewerkt. Dat gebeurt nu en dat blijft Ajax zou er ook voor kunnen kiezen om binnen Ajax Cape Town op zoek te gaan naar opvolgers. In de twaalf jaar dat de Zuid-Afrikaanse satel lietclub bestaat, moet er toch per soneel zijn dat de Ajaxfilosofie kan dromen. De directe invloed vanuit Amsterdam is echter wel vaker op een laag pitje komen te staan, en volgens Stekelenburg kwam dat de samenwerking niet ten goede. "Ajax Cape Town is een club waar spelers opgeleid moeten worden, net als bij Ajax zelf. Als die filosofie niet heel duidelijk wordt overgedragen, gaat de club buitenlandse spelers kopen om zo snel mogelijk sportief succes te halen. Dan valt de struc tuur onder de club weg. Toen ik in Kaapstad kwam, merkte ik al dat de Ajaxfilosofie deels was weggezakt." Ook De Farya gelooft niet dat er binnen Ajax Cape Town naar opvolgers voor De Haan en Steke lenburg moet worden gezocht. "Er zijn misschien wel mensen die de is misschien wel het belangrijkste punt op de agenda. Ajax Cape Town bevindt zich door een samen loop van omstandigheden op een breekpunt. Niet alleen sportief gezien, met het mogelijke eerste kampioenschap. Na het huidige seizoen stopt Foppe de Haan als hoofdtrainer (zie kader), daarnaast keert ook Stekelenburg terug naar Amsterdam, na 2,5 jaar in Kaap stad te hebben gewerkt. Een half jaar geleden verliet Hennie Spijker man Ajax Cape Town ook al, om assistent te worden van Frank de Boer. De mensen die de Ajaxfilosofie in Kaapstad moeten waarborgen, zijn daarmee na dit seizoen vertrokken. Alleen assistent-trainer Jan Pruijn is in onderhandeling met Ajax Cape Town over een nieuw contract. "Daarom is het belangrijk dat er goede opvolgers komen, die de Ajaxfilosofie kennen," aldus Maar ten Stekelenburg. "Er is nog genoeg werk te verrichten, de continuïteit moet gewaarborgd worden. Ik hoop dan ook dat Ajax er echt werk van maakt om de juiste mensen daar neer te zetten." Stekelenburg kan gerust zijn, gezien de reactie van Ajax' algemeen directeur Rik van den Boog, tegen over Ajax Life. "We willen dat het goede werk van Foppe en Maarten, Ajaxfilosofie goed genoeg kennen, maar naar lokale mensen wordt toch minder goed geluisterd dan naar mensen die bij Ajax zelf vandaan komen," stelt hij. Veel meer tijd om te praten heeft de scout niet. De twee stagiairs van de Zuid-Afrikaanse club spelen met Jong Ajax een vriendschappelijke wedstrijd tegen Jong FC Utrecht. Hij wil graag kijken hoe de 21-jarige Serero en 26-jarige Daniels het ervan afbrengen. Serero is het grootste talent van Ajax Cape Town. Hij liep vorig jaar ook al stage in Amsterdam. "Hij is met sprongen vooruit gegaan," zegt Stekelenburg, die zich ook richting het veld begeeft. "Zijn scorend ver mogen en functionele vaardigheden waren niet erg sterk, maar onder De Haan is hij enorm gegroeid. We verwachten veel van hem." Het is inmiddels bekend dat ook de beleidsmakers bij Ajax onder de indruk zijn. Ajax Cape Town meldde vorige week al op de eigen website dat Serero de komende jaren in Amsterdam voetbalt. Daniels zou daarentegen nog een keer stage kunnen lopen. "Hij is al 26 jaar, dus voor hem gelden andere regels," aldus Stekelenburg. "Hij moet er eigenlijk meteen staan. Serero is nog jong en zal zich dus nog verder ontwikkelen bij Ajax." Het vertrek van Serero naar Amster dam is voor het hoofd jeugdoplei ding een overwinning op het laatste moment. Hij heeft in de laatste 2,5 jaar bergen met werk verzet, heeft geprobeerd de structuur van het lokale voetbal in Kaapstad te veranderen en de band met het achterland te versterken, leidde jeugdcoaches op. En dat alles met één doel: zorgen dat er uiteindelijk talent vanuit Kaapstad doorstroomt naar Amsterdam. En daar strandde het steeds. Daylon Claasen en Stanton Lewis werden weliswaar naar Ajax gehaald, maar de twee talenten wisten uiteindelijk niet de stap naar de hoofdmacht te maken. Eyong Enoh maakte wel met succes de sprong vanuit Kaapstad, maar hij is geen exponent van de jeugd opleiding. Daardoor blijven Steven Pienaar en Benni McCarthy (speler van voorloper Seven Stars) de enige twee succesvolle jonge exponenten. "Het wordt wel tijd dat er jongens vanuit de jeugdopleiding van Ajax Cape Town naar het eerste elftal van Ajax gaan," vindt ook Steke lenburg. "Ik denk dat het pad dat Serero bewandelt, goed is. Hij gaat niet zoals Claasen en Lewis vanuit een jeugdteam naar Ajax, maar heeft al enkele jaren ervaring op het hoogste niveau in Zuid-Afrika. De stap naar Ajax moet daarmee toch iets minder groot zijn." Dat de stap vanuit de jeugd nu zo groot is, komt volgens Stekelenburg niet eens zo zeer door een gebrek aan potentie bij de spelers zelf. Ze ontwikkelen zich echter in een kli maat van weinig weerstand. Alleen Kaapstad kent al verscheidene voetbalbondjes die elk hun eigen competitie hebben. Een op kwalitei ten gerangschikte competitie als in Nederland kent Zuid-Afrika niet. Tegenstand is voor de jeugdspelers van Ajax Cape Town dus vaak ver te zoeken, met dubbele cijfers als resultaat. Leuk voor de statistieken, maar slecht voor de ontwikkeling van de spelers. "Vandaar dat ik al jaren bezig ben om een piramidesysteem te intro duceren, waarbij de beste ploegen uit Kaapstad tegen elkaar spelen," aldus Stekelenburg. "Maar de Zuid- Afrikaanse bond Safa is een zeer log apparaat. We zijn in gesprek, maar hoelang het nog gaat duren voordat er echt iets verandert, weet ik niet. Het gaat daarbij niet om de jongste leeftijdsgroepen, maar wel voor die wat in Nederland de B- en A-junio- ren zijn." Het niveau van de B-junioren wordt duidelijk tijdens de Future Cup. Het vergaat de ploeg niet slecht in het toernooi dat op De Toekomst wordt gespeeld, met een vijfde plaats. Van Celtic wordt met 2-0 gewonnen, van Ajax met 3-0 verloren. Tegen het Braziliaanse Fluminense blijft het 0-0, waarna in de strijd om de vijfde plaats DC United met 4-0 wordt verslagen. Dat er talent zit in Zuid-Afrika, daar is Stekelenburg na 2,5 jaar van overtuigd. "Ik zeg wel eens gekscherend dat als wij in Kaapstad onder dezelfde omstandigheden kunnen trainen als Ajax op De Toekomst, dat wij betere talenten afleveren. Zuid-Afrikaanse spelers hebben van nature toch meer atle tisch vermogen en voetvlugheid. Nederlandse spelers zijn alleen slimmer. Dat komt mede door de manier waarop ze worden gecoacht. Vandaar dat ik de laatste jaren veel heb geïnvesteerd in het opleiden van coaches. We hebben een paar jonge trainers die het zeer goed oppakken." Op 1 juli begint Stekelenburg weer op De Toekomst. Welke functie hij in Amsterdam gaat bekleden, weet hij niet. Wie hem gaat opvolgen in Kaapstad is ook niet bekend. Dat die persoon nog genoeg te doen heeft, weet het huidige hoofd jeugdopleiding wel. "Er zijn nog tweehonderd punten te verbeteren. Er staat nu in elk geval weer een goede structuur. De komende jaren moet Ajax dus meer plezier aan Ajax Cape Town kunnen beleven." Thulani Serero is de sterspeler van Ajax Cape Town. Hij tekent zeer waarschijnlijk een contract in Amsterdam.

Ajax Life (vanaf 1994) | 2011 | | pagina 9