'IK KON 2,5 MILJOEN GULDEN VERDIENEN IN HONGKONG' OiuWreu) ü4 8 O 'WAT NU GEBEURT BIJ AJAX VIND IK ALLEMAAL THEATER' ID t O w w VOORBESCHOUWING ajaxlife *^t 06-05-2011 Landskampioen Theater VOORBESCHOUWING Historie: Laatste 5 x Ajax - FG Twente: 1-1 2-2 0-0 1-0 3-0 Laatste 5 duels FG Twente: G G W PROGRAMMA Spitz Kohn was in 1984 werkloos toen hij door Ajax werd benaderd. Een avontuur in Hongkong liep op niets uit. De hoofdrolspeler vertelt. "Ik werd op een zondagmiddag gebeld door een zakenman uit Hongkong. Hij wilde net als horlogemaker Seiko een club beginnen. Mijn vrouw zei toen: 'Je moet 2,5 miljoen gulden vragen als salaris, dan hangt hij wel weer op'. Dat deed ik. Zei die man dat het goed was. Ik zat op donderdag al in het vliegtuig." "Na een paar maanden bleek die man een oplichter te zijn. Twee spelers die ik van Feyenoord had gehaald, werden het hotel uitgezet omdat de kamer niet betaald bleek. Ik belde mijn vrouw dat ze over moest komen met aardig wat geld. We hebben het nog een paar weken volgehouden, maar zijn uiteindelijk naar Nederland teruggegaan. Die zakenman bleek toen al in de bak te zitten." "Dick Schneider (oud- Feyenoorder, red.) was destijds ook door die man benaderd. Hij wilde best praten, maar de club moest dan maar een vliegticket voor hem regelen. Die heeft hij nooit gehad, en dus is hij niet gegaan. Dick was wat dat betreft doortastender dan ik was. Maar ik heb nooit spijt gehad dat ik het toch heb gedaan. Het was een geweldig avontuur." De telefonische onderhandelingstechniek herhaalde Kohn overigens toen Ajax hem belde. "Ik gaf een enorm hoog bedrag op voor wat ik wilde verdienen. Zeiden ze bij Ajax: 'Vind je het geen eer om bij ons te komen trainen?' Ik zei toen dat het een eer zou zijn, als ik dat salaris zou krijgen. Uiteindelijk zijn we er toch uitgekomen." In 1984 kwam Spitz Kohn naar Ajax, als assistent van Aad de Mos. Hij verving de in maart 1985 ontslagen trainer tot het einde van het seizoen, en pakte zo met Ajax de titel. de club kregen, omdat zij het meest moesten reizen." Over Cruijff ook geen slechte woorden, al liet zijn vertrek in januari 1988 de familie Kohn niet onberoerd. De kinderen van Kohn werden bedreigd door de fanatieke aanhang van Cruijff binnen de harde kern van de club. Zij waren waarschijnlijk minder blij dat Kohn de job als interim-trainer accepteerde. Zijn vrouw - politieagente in Enschede - was 'het tuig' vocaal de baas, en Kohn, die op dat moment van niets wist, deed op het veld de rest door met het eerste elftal sportieve successen te boeken. Met de verloren Europacupfinale tegen KV Mechelen als (anti) climax. Ook zijn eerste keer als interim trainer bracht enig gerommel met zich mee. Kohn was in 1984 aan het begin van het seizoen, na een mislukt avontuur in Hongkong (zie kader), naar Amsterdam gekomen als assistent van De Mos. De hoofdtrainer verloor halverwege het seizoen het vertrouwen van een deel van de selectie, waaronder Marco van Basten. "Ik zei toen tegen Aad dat hij met de groep moest gaan praten," herinnert Kohn zich. "Dat deed hij. Tijdens het gesprek kwam voorzitter Ton Harmsen naar buiten. Hij zei tegen me: 'Het is over met Aad, de spelersgroep wil dat jij het overneemt'. Ik heb daar wel over moeten nadenken, want dat was niet mijn bedoeling geweest van dat gesprek. Ik ben altijd collegiaal geweest, en voelde me rot tegenover De Mos." Toch nam Kohn het roer over, met Tonny Bruins Slot en Cor van der Hart. Aan het einde van het seizoen stond het drietal met de selectie op het Leidseplein. Tien jaar nadat hij de titel op pijnlijke manier met FC Twente had verspeeld, werd Kohn alsnog landskampioen. De titelstrijd gaat dit jaar in eerste instantie tussen Ajax en FC Twente. Het kan voor de ploeg uit Enschede de tweede landstitel op rij worden. "Toen ik in 1972 als hoofdtrainer begon, was de club al heel ambitieus," meent Kohn. "Er zaten met Jan Masman en Ferdinand Fransen goede bestuurders bij de club. Toen kenden we het clublied ook al: 'Eenmaal zullen we kampioen zijn'. Als je het vergelijkt met nu was het allemaal wel amateuristisch. Er was nergens geld voor. Ik heb in totaal het halve Nederlands elftal van die tijd moeten verkopen. Piet Schrijvers. René Notten. Frans Thijssen. Goede voetballers. Maar als je die niet kunt behouden... Van niets maakt niemand wat." Dat een club ook snel kan afglijden, merkte Kohn in 1983. Hij werd tijdelijk teruggehaald bij FC Twente, om de ploeg die enkele jaren eerder om de prijzen meespeelde, te behoeden voor degradatie. "Ik wilde het eigenlijk niet doen, maar ik was nog goed bevriend met de bestuursleden. Tegen hen kon ik geen nee zeggen. Op de eerste dag wist ik al dat het niets werd. Ik kwam het spelershome binnen, lagen de spelers op de bank met hun voeten op tafel. Dat gebeurde bij mij nooit. Ik was meer bezig met privézaken op te lossen voor die jongens dan met trainen. Het was ook mijn ploeg niet meer. We degradeerden uiteindelijk toch." Ajax is sportief gezien nog niet afgegleden, maar de huidige bestuurscrisis gaat Kohn ook de pet te boven. Hij weet uit 1988 hoe Cruijff kan botsen met mensen binnen de club. "Wat nu gebeurt, begrijp ik niet. Ik vind het allemaal theater. Laatst kreeg ik de notulen van de ledenraadsvergadering in de bus. Ik heb ze gelezen. Dat mensen zo over elkaar aan het klikken zijn, en dat er zo'n ruzie is.ik snap het niet. Iedereen zorgt voor zichzelf. Geeft de ander een trap na. Daarom heb ik mensen ook liever voor me dan achter 55 me. Kilte. Kohn heeft het helaas ook zelf meegemaakt. Ook in Amsterdam. Zo werd hij als trainer van de zaterdagamateurs anders benaderd dan toen hij interim-trainer was. "Ik werd minder aangekeken, terwijl ik als mens niet was veranderd. Ik zeg: 'Als we naar de wc gaan, stinken we allemaal. Er is niemand die parfum poept.'" Toch heeft hij ook nog genegenheid voor Ajax. Net als voor FC Twente. Kiezen tussen beide clubs kan hij niet. Zolang hij maar een mooie pot voorgeschoteld krijgt. Zondag bij de bekerfinale, en volgende week tijdens de ontknoping van de eredivisie. Want bovenal is hij altijd - naast Luxemburger - ook voetballiefhebber gebleven. Zondag 15 mei, 14.30 uur Amsterdam Arena M winst gelijk winst A Ajax g% FC Twente 19nov 27 dec 18 mei 10 mei 7 feb 2006 2007 2008 2009 2010 thuis thuis uit uit thuis Bekerfinale Zondag 1 mei FC Twente - Ajax 18.00 uur Speelronde 34 Zondag 8 mei Feyenoord - NEC 14.30 uur Ajax - FC Twente 14.30 uur Heracles Almelo - AD0 Den Haag 14.30 uur De Graafschap - VVV-Venlo 14.30 uur Vitesse - Excelsior 14.30 uur Roda JC - sc Heerenveen 14.30 uur FC Groningen - PSV 14.30 uur Willem II-NAC Breda 14.30 uur FC Utrecht - AZ 14.30 uur

Ajax Life (vanaf 1994) | 2011 | | pagina 4