Twente-icoon Spitz Kohn was drie keer interim-trainer bij Ajax ajaxlife Spitz Kohn (77) was in de jaren tachtig drie keer interim-trainer van Ajax. In 1979 was hij nog trainer van het FC Twente dat van de Amsterdammers de KNVB-bekerfinale verloor. 'Cruijff en Van Gaal moeilijke mensen? Ik kon goed met ze opschieten.' Discipline Bekerfinale 4 VOORBESCHOUWING 06-05-2011 Vergeten en verloren finales Spitz Kohn koestert de mooie momenten als voetbaltrainer. Bij Ajax was hij naast interim-trainer ook jeugdcoach. In 1993 werd hij met de B1 landskampioen. Spitz Kohn als interim-trainer van Ajax, in 1989. Ajax werd uiteindelijk tweede, achter PSV. won met 3-0, door treffers van wederom Clarke, Simon Tahamata en Dick Schoenaker. Het was in een jaar dat Ajax ook de laatste competitiewedstrijd tegen de tukkers speelde. Dat duel eindigde in 8-1 voor de Amsterdammers, die toen al kampioen waren. Kohn kijkt 32 jaar later - als Ajax en Twente wederom in de bekerfinale staan en het seizoen tegen elkaar afsluiten - met een vragende blik als hij de scores hoort. Hij weet er niets meer van. Ook zijn vrouw, die sommige hiaten weet op te vullen, zwijgt. Het is niet zo dat de jaren die achter Kohn liggen stuk voor stuk vervagen in zijn geheugen. Over de Uefa-Cupfinale in 1975 tegen Mönchengladbach weet hij nog genoeg details. "We speelden het eerste duel in Düsseldorf. Thuis verloren we door die vroege tegendoelpunten met 5-1. Die nederlaag heeft me nog een baan bij FC Barcelona gekost, heb ik later begrepen. Ik had gesproken met die club, Hennes Weismeiler van Mönchengladbach ook. Barcelona wilde de trainer aantrekken die de finale won. Daar wisten wij niets van. Ze vonden het waarschijnlijk belangrijk om de supporters een prijswinnende trainer te presenteren als opvolger van Rinus Michels." Het verhaal van Kohn is een verhaal van vele trainers: hij was uiterst gedisciplineerd, waar hij als speler zelf soms onhandelbaar was. Hij kende alle trucs, stond 's avonds bij het hotel onder de regenpijp klaar om zijn spelers terug naar binnen te sturen. Met dieven vang je dieven, zegt hij lachend. "Discipline was heel belangrijk. En daarin geen onderscheid tussen spelers," vat hij zijn werkwijze kort samen. Zijn vrouw noemt hem een mensenmens. Tegenwoordig heet dat people manager. "Ik kon altijd wel met iedereen opschieten," aldus Kohn. "Ruzie zoeken is gemakkelijk. Het is moeilijker om dat te voorkomen en toch voor elkaar te krijgen wat je wilt." Kohn moet wel meegaand zijn geweest. Hij werkte immers samen met twee van Ajax' beste maar ook lastigste trainers, Johan Cruijff en Louis van Gaal. Onder Cruijff was hij assistent. Hij volgde De Verlosser na diens vertrek tijdelijk op, met Barry Hulshoff en Bob Haarms. Met Van Gaal was Kohn interim-trainer na het snelle vertrek van Kurt Linder in het seizoen 1988/1989. "Moeilijke mensen? Ik kon goed met ze opschieten. Ik weet niet of ze mij ook mochten, dat moet je aan hen vragen. Van Gaal is wel iemand met een gebruiksaanwijzing, dat klopt. Hij maakt gemakkelijk ruzie, vooral met de media. Dat vond ik soms niet nodig. Maar voor zijn medewerkers was hij zeer goed. Zo regelde hij dat de scouts de duurste auto's binnen DOOR MIKE VAN DAMME "Het maakt mij eigenlijk niet uit wie er wint. Als het maar een mooie wedstrijd is. Dat je echt het gevoel hebt: dit is een finale. Anders zap ik weg." Vraag aan Spitz Kohn niet te kiezen tussen Ajax en FC Twente. Niet als het gaat om de bekerfinale, niet als het gaat om de ontknoping in de eredivisie. De geboren Luxemburger is te veel tukker om Ajax de titel en de beker meer te gunnen, maar ook te veel Amsterdammer om zijn stadsgenoten in Enschede alles toe te willen bedelen. Nee, geef de bijna 78-jarige oud-trainer maar een goede pot voetbal. Dan is hij tevreden. Kohn zit in zijn achtertuin, in Enschede, onder de zonnewering, en drukt een sigaret uit. Hij windt er geen doekjes om: eigenlijk gaat het niet heel goed met hem. Hij zegt het niet om meelij te wekken, maar omdat hij eerlijk wil zijn. Het lichaam begeeft het langzaam; een goedaardige tumor achter zijn oor groeit te hard, hij heeft twee tia's gehad, en na een operatie twee jaar terug kan hij niet meer plassen. Sindsdien is hij overigens niet meer in een voetbalstadion geweest. "Iedereen heeft een kaarsje boven, zeg ik altijd maar. Op een gegeven moment gaat-ie uit. Ik kan dan terugkijken op een mooi leven. Ik heb heel veel meegemaakt. Ik had het allemaal niet willen missen." Antoine 'Spitz' Kohn: de naam zal in Enschede meer belletjes doen rinkelen dan in Amsterdam. Van 1972 tot 1979 was de Luxemburger hoofdtrainer in Enschede. Daarvoor was hij als speler (twee jaar) en assistent van Kees Rijvers (vijf jaar) actief. Hij speelde zelfs nog voor de voorloper van de nog altijd regerend landskampioen, Sportclub Enschede. Bij Ajax liep hij echter ook in totaal veertien jaar rond, maar vaker in de luwte dan in de schijnwerpers. Hij trainde de jeugd, was assistent van onder meer Aad de Mos, Johan Cruijff en Leo Beenhakker. En hij was drie keer interim-trainer in de voor Ajax roerige jaren tachtig. Hij verving tijdelijk de ontslagen De Mos (1985), Kurt Linder (1988) en de zelf vertrokken Cruijff (1988). Kohn graaft in zijn geheugen. De bekerfinale van 1979, tussen Ajax en FC Twente? Het blijft stil. De Luxemburger - hij wil zich geen tukker noemen, omdat er al zo weinig Luxemburgers op de wereld zijn - schudt dan zijn hoofd. Hij weet er maar weinig van. Ja, FC Twente verloor. Het is een veilig antwoord. Kohn heeft als hoofdtrainer diverse finales gespeeld, en allemaal verloren. Het begon in 1975. FC Twente verloor in de finale van het Uefa- Cuptoernooi over twee wedstrijden van Borussia Mönchengladbach. "Uit speelden we 0-0. Thuis liet ik de ploeg veel te aanvallend beginnen. We stonden in een mum van tijd met 2-0 achter. Dat was dom van me. We hadden negentig minuten om één keer te scoren. We hadden eigenlijk het eerste kwartier de kat uit de boom moeten kijken." Hetzelfde jaar verloor FC Twente de KNVB-bekerfinale, van ADO Den Haag. Vier jaar later zou hetzelfde gebeuren tegen Ajax, de ploeg met wie hij in 1988 de finale van de Europacup voor bekerwinnaars verloor, van het KV Mechelen van Aad de Mos. Dat komt later. Eerst de bekerfinale van 1979. Het eerste duel eindigde in 1-1, door een eigen doelpunt van Ajacied Wim Meutstege en de gelijkmaker van Ray Clarke. De verlenging bracht ook geen winnaar, waardoor twee weken later een replay volgde. Ajax

Ajax Life (vanaf 1994) | 2011 | | pagina 3