13 y» 'ZELFS AL WAS-IE HIER GEBOREN, DAN NÓG STONDEN JULLIE NAAR HET VERKEERDE RAAM TE GLUREN' Sporen van Ajax O mm In de serie Sporen van Ajax zoekt Ajacied en schrijver Menno Pot plekken op die een Ajaxverhaal hebben te vertellen. Soms zijn de sporen nog zichtbaar, soms ook niet. In deel 8: het 'geboortehuis' van Johan Cruijff, Akkerstraat 32. \r ajaxlife Verkeerde raam Groentewinkel Oosterbegraafplaats HISTORIE 06-05-2011 Een fruitmand van Cruijff DOOR MENNO POT Hier zag hij dus het levenslicht, in dit kleine huisje aan de Akkerstraat 32, in het arbeiderswijkje Betondorp in de Watergraafsmeer: Hendrik Johannes Cruijff, de man die Ajax als voetballer groot maakte, als trainer opnieuw een Europese hoofdprijs naar Amsterdam haalde en nu als fluwelen revolutionair van zich doet spreken. Fotograaf Jasper en ik zeggen even niets, toch een beetje onder de indruk van het op zichzelf zo intens bescheiden huisje. We kijken naar de bovenetage: achter een van die raampjes moet hij zijn geboren. 25 april 1947. Niet dus. De voordeur zwaait open en de joviale bewoner van tegenwoordig stapt naar buiten, krant in de hand, leesbril nog op de neus. "Daar was het niet, hoor," zegt hij en hij wenkt ons naar binnen. Hij informeert namens welk medium we op reportage zijn en vertelt dat er tamelijk vaak toeristen en journalisten naar het huisje komen kijken. Laatst nog een Spaanse cameraploeg. De huidige bewoner is het wel gewend, hij is graag bereid de mensen wat informatie te verstrekken. De Buitenspelers, 2007) wordt Akkerstraat 32 op pagina 19 aangeduid als 'geboortehuis'. "Zelfs al was-ie hier geboren," grijnst onze gastheer, "dan nóg stonden jullie naar het verkeerde raam te gluren." Hij laat zien hoe dat zit: de bovenetage hoort helemaal niet bij nummer 32. Alle vertrekken van de woning, ook de slaapkamers, liggen op de begane grond: ze zijn als het ware om de straathoek gevouwen. De ouderlijke slaapkamer, waar moeder Nel Cruijff-Draaijer zich bij thuiskomst in bed installeerde met haar pasgeboren zoontje, heeft een De feiten zijn anders dan we dachten. Om te beginnen werd Johan Cruijff niet thuis geboren, maar in het Burgerziekenhuis aan de Linnaeusstraat. De meeste geschiedenisboeken draaien om dat feit heen. Zelfs in de grote 'Cruijffbijbel' (uitgeverij raam aan de Tuinbouwstraat: het raam tussen de nummerbordjes 69A en 71A, dat kamertje was het eerste thuis van Johan Cruijff. Het huis is verbouwd, maar ziet er van buiten nog precies uit als in 1947, zoals in heel Betondorp de tijd lijkt te hebben stilgestaan: de gordijntjes, de tuintjes, de stilte op straat, de 'poorten' waar de jonge Johan Cruijff eindeloos oefende met een bal... Zelfs wanneer je richting de Middenweg kijkt, richting de plek waar vroeger stadion De Meer lag, zie je wat de jonge Cruijff in de jaren vijftig zag: géén lichtmasten. Die verrezen pas in 1971. Vader Manus Cruijff bestierde in de Akkerstraat een groentewinkel. 'Bij geboorte, jubilea of fuif: een fruitmand van Cruijff,' stond er op zijn visitekaartje. Elke dag stonden de kisten en kratten tegen de gevel. Manus' onverwachte dood, in juli 1959, was een breekpunt in Johans leven. Het gedaalde gezinsinkomen maakte ook een verhuizing noodzakelijk: naar de Weidestraat 37, een goedkopere woning, twee dwarsstraten richting Middenweg. Voetballen deed Johan vanaf het moment dat hij kon lopen. De oudst bekende foto waarop hij een Ajaxshirt draagt, dateert uit 1951, toen hij nog geen vijf jaar oud was. "We hebben ons nooit bij Ajax aangemeld, we speelden er gewoon," zei hij ooit, daarmee suggererend dat de club voor buurtkinderen een tamelijk open karakter had. Op zijn tiende verjaardag kreeg hij officieel zijn 'Ajaxdiploma' en was hij lid van de vereniging waar hij ook een tijdje catcher was bij de honkbalafdeling, met Arie van Eijden als ploeggenoot. Johan Cruijff zou in de Weidestraat blijven wonen tot 1968, toen hij al vier jaar speler van Ajax 1 was. Hij woonde er toen hij op 15 november 1964 zijn officiële eredivisiedebuut maakte in de uitwedstrijd tegen GVAV in Groningen, toen hij in 1965 zijn eerste landstitel won, toen hij in september 1966 zijn debuut voor Oranje maakte en toen hij in december 1966 voor het eerst met Ajax van zich deed spreken op Europees niveau, in de legendarische 'mistwedstrijd' tegen Liverpool in het Olympisch Stadion (5-1). Altijd weer keerde hij terug naar De Meer, haren gekamd, voetbaltas over de schouder, en wandelde hij Betondorp in. De wandeling over de klinkers van de Tuinbouwstraat, richting de Middenweg, moet hij vele duizenden keren hebben gemaakt. De wandeling naar de Oosterbegraafplaats, ten noordwesten van Betondorp, waar zijn vader Manus begraven ligt, evenzeer. "Als ik langs de Oosterbegraafplaats rijd, zeg ik mijn vader altijd gedag," zou hij jaren later eens vertellen. Zelf heb ik ook Cruijff- en Ajaxherinneringen aan Betondorp. Toen ik me in 1993 als neo- Amsterdammer in de stad vestigde, woonde ik het eerste jaar in de Bijlmermeer. Naar Ajax reisde ik niet vanuit de stad, met tram 9, maar met stadsbus 59 of streekbus 120, door Diemen. Vanaf de uitstaphalte aan de Rozenburglaan wandelde ik door Betondorp naar het stadion, en uiteraard koos ik dan voor de Tuinbouwstraat, onderweg even snel een blik werpend op de huisjes aan Akkerstraat 32 én Weidestraat 37, als een zwijgend eerbetoon aan Ajax' grootste. Het werd een soort bijgeloof en dat leverde in 1994 natuurlijk de landstitel op... maar da's logisch. ,Wonin i 0 Johan Cruijff terdamsche mstelveen De groentewinkel van Manus Cruijff, in de Akkerstraat. Hier groeide Johan Cruijff op, tot de dood van zijn vader in 1959, AKKERSTRAAT Akkerstraat 32 zoals het tegenwoordig is. Nog altijd is de woning een trekpleister voor toeristen en journalisten.

Ajax Life (vanaf 1994) | 2011 | | pagina 10