4 7 9 2010*^^ 2009 2008 2007 I 2006 SEIZOENKAARTEN WORDEN PER TIEN STUKS TEGELIJK AANGEBODEN 4 Ajaxmiljoenen verdampt bij sc Heerenveen Bijna tien miljoen euro voor Klaas-Jan Huntelaar in 2006; ruim zestien miljoen euro voor Miralem Sulejmani in 2008. Hoe de verdampte Ajaxmiljoenen sc Heerenveen in crisis brachten. VOORBESCHOUWING VT 1 m ajaxlife VIJF JAAR MISKOPEN SC HEERENVEEN TOTAAL: 34.000.000,- Stadionuitbreiding: Onzekerheid 1-0 2-4 1-2 5-2 0-2 G V V G W VOORBESCHOUWING 22-04-2011 Fries verval René Oosterhof transfervrij bank Youssef El Akchaoui transfervrij vertrokken Bas Dost €3 mij. basis/bank Arnold Kruiswijk transfervrij basis Philip Haglund €1,7 mij. bank Gerry Koning transfervrij bank Igor Djuric €1,5 mij. bank Michal Papadopoulos €2,5 mij. vertrokken Pedro Beda €0,5 mij. vertrokken Goran Popov €0,4 mij. vertrokken Bonaventure Kalou transfervrij gestopt Kenny Steppe €1,5 mij. bank Milan Kopie €1,5 mij. bank Mika Vayrynen €1,7 mij. basis TarikElyounoussi €3,7 mij. vertrokken Patrik Ingelsten €1,2 mij. vertrokken Kristian Bak Nielsen 2 mij. vertrokken Christian Grindheim €2,2 mij. basis Michal Svec €1,6 mij. basis/bank Paolo Henrigue 1,0 mij. vertrokken Radoslav Matusiak €3,0 mij. vertrokken Gonzalo Garcia €0,2 mij. vertrokken Age Hains Boersma transfervrij vertrokken Michael Dingsdag €2,8 mij. vertrokken Will Johnson transfervrij vertrokken Danny Wintjens transfervrij vertrokken Rob Friend €2,0 mij. vertrokken DOOR MARTIJN MOOIWEER Een uitgekiende scouting, continuï teit op technisch gebied en bestuur lijke rust; het zijn de peilers waarop het succes van sc Heerenveen is gebouwd. Jarenlang droegen ze de alsmaar groeiende club. Maar door gebrekkig onderhoud staat het Friese bolwerk nu op instorten. Vorig seizoen leed sc Heerenveen onder leiding van de driekoppige directie Yme Kuiper (technische en algemene zaken), Henk Hoekstra (financiële en operationele zaken) en Jan van Erve (commerciële zaken) een recordverlies van tien miljoen euro. Aan de inkomstenstroom heeft het niet gelegen. In de afgelopen vijf jaar maakte sc Heerenveen name lijk niet alleen met de transfers van Klaas-Jan Huntelaar (9,5 miljoen) en Miralem Sulejmani (16,25 miljoen) naar Ajax, maar ook met Danijel Pranjic (Bayer München, 10 miljoen), Afonso Alves (Middles brough, 18 miljoen) en Georgios Samaras (Celtic, 8,5 miljoen) flinke financiële klappers. Het leverde op het hoogtepunt een eigen vermogen van dertig miljoen euro op. Een deel daarvan verdween in de uitbouw van het stadion naar 26.000 plaatsen, en werd aangewend voor aandelen in Sportstad Heerenveen. De meeste miljoenen verdampten echter door een reeks miskopen die zijn weerga niet kent (zie graphic). Daar bovenop kwamen vorig jaar ook nog eens het geldverslindende ontslag van trainer Trond Sollied en een verkeerde trainersaanstelling in de persoon van Jan de Jonge, waardoor de club drie trainers versleet in een jaar. Geen Europees voetbal, maar een kleurloze plek in het voor Heerenveen onwaardige rechterrijtje was het gevolg. Ook interim-trainer Jan Everse kon geen chocola maken van een selectie waarin alleen Geert Arend Roorda, Roy Beerens, Daryl Janmaat, Oussama Assaidi en Filip Djuricic boven de middelmaat uitstaken. te laten waaien. Kuiper en Hoekstra werden aan de kant geschoven en clubicoon Riemer van der Velde werd herhaaldelijk verzocht zijn rol in de raad van commissarissen neer te leggen. Datzelfde zullen in de periode tot 2012 overigens ook vier van de overgebleven vijf commissarissen doen. Wel achtte de huidige raad van com missarissen, onder leiding van preses Bart van der Meer, zich nog capabel genoeg om een cruciaal - en vijf Het technische wanbeleid halveerde nagenoeg het eigen vermogen tot onder de achttien miljoen euro. Een bedrag dat is opgebouwd uit de huidige waarde van de spelersgroep en de aangekochte aandelen, en dat dus zeker niet vrij is aan te wenden. De raad van commissarissen zag zich daarom vorig seizoen genoodzaakt de gedroomde stadionuitbreiding naar 32.000 plaatsen uit te stellen, en om een frisse wind door de club miljoen euro kostend - renovatieplan in het Abe Lenstra Stadion uit te voeren. De RvC installeerde Robert Veen- stra (voorzitter van het college van bestuur van Stenden Hogeschool) als directievoorzitter, benoemde Van Erve tot commercieel manager en transformeerde Johan Hansma (ex- speler) tot technisch directeur. Met de nieuw aangestelde trainer Ron Jans moesten zij sc Heerenveen terug naar de vertrouwde subtop loodsen. De chemie tussen spelers en trainer ontbreekt alleen volledig. Was Jans bij FC Groningen een trainer die zijn team steeds van de juiste impulsen voorzag, in Friesland bereikt hij spelers met zijn op discipline gerichte stijl totaal niet. Hij brouilleerde met aankoop Youssef El Akchaoui (alweer vertrokken naar WV-Venlo), joeg de gewilde en duurbetaalde spits Bas Dost tegen zich in het harnas en weigerde het Friese talent en publiekslieveling Roorda een kans te geven. Ook gaf hij Beerens en Assaidi gevoelige tikken om de oren door ze al in de rust te wisselen of op de bank te houden. Bij de rest van de selectie knaagt de onzekerheid eveneens vanwege de vele positiewisselingen die Jans steeds doorvoert. Jans psychologische oorlogsvoering leverde niet meer dan een plek in de grijze middenmoot op, opnieuw ver verwijderd van de doelstelling Europees voetbal. Al werden de laatste twee duels niet verloren, en mag de ploeg nog hopen op deelname aan de play-offs. Hoe pijnlijk de constatering ook: het huwelijk tussen Jans en sc Heerenveen is volledig mislukt. Scheiden is het beste, maar weer een trainer ontslaan, haalt het broze fundament van rust, stabiliteit en gemoedelijkheid definitief onder de club weg. Bovendien past het niet in de taak van de onervaren clubleiding, die moet bezuinigen. Toch lijkt ingrijpen het beste. Op basis van de Club Positioning Matrix (CPM) van het gerenommeerde sportmarketingbureau Sport+Markt worden jaarlijks de televisiegelden verdeeld. Jarenlang stonden de Friezen wat betreft imago bovenaan, door alle onrust zijn ze afgezakt naar de vierde plaats (achter FC Twente, Ajax en PSV). Ondertussen worden seizoenkaarten per tien stuks tegelijk aangeboden en is nu al duidelijk dat de club dit seizoen op een verlies van 1,9 miljoen euro afkoerst. De toch al van 29 naar 26 miljoen euro gezakte begroting zal volgend jaar dus nog verder dalen. Alleen nieuwe transfermiljoenen kunnen de Friese club nog uit de negatieve spiraal halen. De vraag is of Ajax daar wederom aan gaat meewerken. zondag 1 mei, 14.30 uur Abe Lenstra Stadion, Heerenveen Historie: winst Heerenveen gelijk winst Ajax Laatste 5 x Heerenveen - Ajax: 9 mei 29mrt 1 mei 5 okt 13 feb 2007 2008 2008 2008 2010 Laatste 5 duels Heerenveen: uit uit thuis uit thuis Oussama Assaidi is een van de weinige succesvolle aankopen. De aanvaller deelt wel in de malaise.

Ajax Life (vanaf 1994) | 2011 | | pagina 5