ZES MILJOEN EURO VOOR JAPAN Van ijstijd naar nieuwe gouden eeuw? Geschiedenis herhaalt zich keer op keer ajaxlife Het was gezien de ontknoping in de eredivisie niet het meest ideale moment voor een oefenwedstrijd, toch trokken de Ajacieden vorige week woensdagavond de voetbalschoenen onder. Voor het goede doel. Het duel tussen Ajax en het Japanse Shimizu S-Pulse maakte onderdeel uit van de nationale actie 'Nederland helpt Japan'. "Als we ergens een steentje bij kunnen dragen, moeten we dat zeker doen," reageerde hoofdtrainer Frank de Boer na het met 4-0 gewonnen duel. "Toen de burgemeester (Eberhard van der Laan, red.) mij over dit duel belde, was ik ook direct overtuigd dat we het moesten doen. Ik ben blij dat we met deze benefietwedstrijd hebben kunnen helpen. Dat zullen we een volgende keer zeker weer doen." In totaal bracht de benefiet avond in de Amsterdam Arena ruim zes miljoen euro op voor de slachtoffers van de aardbeving en tsunami in Japan, van 11 maart. Naast het duel van Ajax en Shimizu S-Pulse traden onder anderen de Toppers op en de Votown Allstars (Jan Smit, Nick Simon en de 3J's). Bij Ajax maakten Johan Kappelhof, Ricardo van Rhijn, Rodney Sneijder en Dico Koppers hun officieuze debuut in het eerste elftal. Dario Cvitanich (drie) en Lorenzo Ebecilio zorgden voor de treffers. Rekening 6868 blijft overigens tot het einde van april open. (MvD) De geschiedenis herhaalt zich in noodvaart bij Ajax. Weer vertrekt een leidinggevende, weer kruipt Ajax tegen het einde van het seizoen richting de koppositie. Er wordt gesnakt naar een definitieve trendbreuk. En dus de titel. En rust. Succes DOOR MIKE VAN DAMME En weer is er een leidinggevende weg. Nadat enkele weken geleden het voltallige bestuur en de raad van commissarissen hun functie ter beschikking stelden, liet algemeen directeur Rik van den Boog zondag weten 1 juni op te stappen. "Alle ontwikkelingen rondom het rapport van de technische klankbordgroep hebben een enorme impact op onze mensen en de organisatie, maar ook op mij persoonlijk," liet Van den Boog optekenen in een persbericht. "Het maakt het voor mij als eindverantwoordelijke onmogelijk om belangrijke beslissingen te nemen die over de komende jaren gaan. Hierdoor kan ik mijn functie niet meer naar behoren uitoefenen." Dat de geschiedenis van Ajax zich de laatste jaren telkens herhaalt, is inmiddels een bekend gegeven. De club heeft sinds het laatste kampioenschap in 2004 al vier trainers (Ronald Koeman, Henk ten Cate, Marco van Basten en Martin Jol) vroegtijdig de Arena zien verlaten. Daarnaast stapten voorzitters John Jaakke en Uri Coronel (voor hem wordt een vervanger gezocht) op, en werd afscheid genomen van de algemeen directeuren Arie van Eijden (ontslag genomen), Maarten Fontein (ontslag gekregen) en nu dus Van den Boog. De huidige situatie lijkt daarmee op die van 2005, toen Ajax zijn hoofdtrainer (Koeman), technisch Toby Alderweireld kopte Ajax op voorsprong tegen NEC, waar hij in de eerste helft de bal ook nog van de eigen doellijn wegkopte. Ajax doet daardoor nog mee in de titelstrijd. directeur (Louis van Gaal) en algemeen directeur (Van Eijden) in korte tijd zag vertrekken. Om het bestuursmodel en het technische beleid te onderzoeken werd in 2007 het rapport 'Ajax, de weg naar winst' gepresenteerd door de commissie-Coronel. Het moest het beginpunt van een nieuw tijdperk worden. Eentje met rust. Dat is niet gelukt. Ajax snakt nog steeds naar dat nieuwe tijdperk. Die leek eerder dit seizoen te komen door de plaatsing voor de groepsfase van de Champions League. Het was een onverwachts sportief en financieel succes. Ajax kon tevens melden dat het weer eens afstevent op zwarte cijfers wat betreft de jaarcijfers. Het kon ook niet voor rust zorgen. Mag het feit dat er in juli (hoogstwaarschijnlijk) een nieuw bestuur, een nieuwe raad van commissarissen en een nieuwe algemeen directeur in Amsterdam rondlopen, dan wél worden gezien als trendbreuk? Het kan. Al kunnen er pas conclusies worden getrokken na twee jaar van rust en succes. Bestuurlijke onrust is juist hetgeen Uri Coronel en Rik van den Boog waren in Nijmegen aanwezig. De algemeen directeur maakte enkele uren later zijn vertrek bij Ajax bekend. dat het huidige tijdperk typeert. Ajax' ijstijd, zeg maar. De huidige stand op de ranglijst past geheel in dat tijdperk. Ajax werd de laatste jaren vaker net geen kampioen, kwam een doelpunt (2007) of een punt (vorig jaar) tekort. Nu staan de Amsterdammers (mede door de 2-1-overwinning op NEC afgelopen zondag) met nog drie speelronden te gaan één punt achter PSV en FC Twente. De tukkers kunnen nog eigenhandig voorbij worden gestreefd in de laatste speelronde, voor het kampioenschap moet Ajax echter hopen op puntverlies van PSV. Het gebeurt wereldwijd niet vaak dat een ploeg die drie speelronden voor het einde derde staat, uiteindelijk kampioen wordt. Het verloop van de competitie de laatste jaren geeft de Ajaxsupporter ook weinig hoop. Al is het geloof in de dertigste landstitel in de clubgeschiedenis in alle geledingen nog zeker wel aanwezig. Niet alleen wordt gesnakt naar die derde ster, maar vooral naar die verlossende trendbreuk. Naar een nieuw tijdperk. Een nieuwe gouden eeuw voor Ajax.

Ajax Life (vanaf 1994) | 2011 | | pagina 3