A, 13 Sporen van Ajax ■JHhhhhi In de serie Sporen van Ajax zoekt Ajacied en schrijver Menno Pot plekken op die een Ajaxverhaal hebben te vertellen. Soms zijn de sporen nog zichtbaar, soms ook niet. In deel 7: De Meer. MM ajaxlife Bebouwing; Uitpuilend Fortificaties Jm HISTORIE 22-04-2011 Meer verdiend DOOR MENNO POT Het café aan de Middenweg heet nog altijd met recht Meerzicht, al kijkt het tegenwoordig niet meer uit op stadion De Meer maar op Park De Meer, het nieuwbouwwijkje dat nu op de heilige grond van Ajax staat. In 2002 werd het officieel opgeleverd. De eerste bewoners kregen een voetbal en een Ajaxgeschiedenisboek cadeau. Er is hier wel enigszins gepoogd de geschiedenis te eren: overal verwijzingen naar voetbal en Ajax. Vanaf de tramhalte aan de Middenweg steken we de houten Johan Cruijffbrug over en lopen we een straat in die Esplanade De Meer heet. Verderop in het wijkje is een tochtig plein dat je als een Ajaxmonument kunt beschouwen: waar ooit de middenstip van De Meer was, steekt de bovenste helft van een betonnen kogel uit de bestrating (naar het schijnt niet helemaal op de goede plek). Op de zijkant van een flatgebouw zijn toegangsborden van tribunevakken uit De Meer bevestigd. Toch word ik altijd verdrietig van Park De Meer. Het had mooier gemoeten. Had men de hoofdingang van het stadion niet kunnen integreren in een nieuwbouwpand? Had er niet een monument gemaakt kunnen worden van een authentiek stuk tribune? De sporen van Ajax in Park De Meer zijn geen echte sporen, maar nieuwe herdenkingstekens. In Vinexstijl. Stadion De Meer, gefotografeerd vanaf de Middenweg, werd in 1934 neergezet voor driehonderdduizend gulden. Vijftien jaar na de laatste Ajaxwedstrijd in De Meer (28 april 1996, kampioenswedstrijd tegen Willem II, 5-1) kan ik er nog altijd niet aan wennen dat het stadion er niet meer staat, en komt het me nog altijd vreemd voor dat de bebouwing nu tot aan de Middenweg reikt, terwijl het stadion verder naar achteren lag, achter het trainingsveld. Hoe kan ik hier ooit voldoende recht doen aan de geschiedenis van het stadion waar Ajax voetbalde tussen 1934 en 1996; waar Sjaak Swart, Johan Cruijff, Marco van Basten, Dennis Bergkamp en talloze anderen voor het eerst hun kunsten aan hun thuispubliek toonden en waar Ajax in 62 jaar 21 landskampioenschappen bij elkaar voetbalde, evenveel als PSV in 98 en zeven meer dan Feyenoord in 102 jaren? Er is geen beginnen aan, zelfs niet wanneer je je tot het voetbal beperkt en andere intrigerende historische feiten onvermeld laat. Goed, eentje dan. In 1940 was De Meer troepenkwartier voor militairen van twee verschillende nationaliteiten: tót 10 mei sliepen er Nederlanders, daarna kortstondig Duitsers. Het besluit om het 'Houten Stadion' aan de Middenweg 86 te verruilen voor een groter, moderner stadion viel in 1931. In de loop der jaren waren tribunes bijgebouwd en uitgebreid, maar het ging niet meer: de belangstelling voor Ajax werd te groot. Op 11 november 1934 tegen Feyenoord (4-0), dreigde zelfs even een noodsituatie op de uitpuilende tribunes. Ajax moest verder, maar het was crisis en dus moest het goedkoop blijven: driehonderdduizend gulden, maximaal. Architect Daan Roodenburgh ontwierp een stijlvolle accommodatie - rechte lijnen, hoge ramen - met een capaciteit van 22.000 plaatsen. Het Ajaxstadion, zoals het simpelweg heette (de bijnaam De Meer raakte pas later in zwang), moest verrijzen aan het vrijwel onbebouwde stuk Middenweg richting Diemen, daar waar de Hoeve Voorland stond. Huisnummer: 325. In de nieuwe situatie zou dat 401 worden. In februari 1934 werd de hoeve gesloopt en begon de bouw. Nog datzelfde jaar, op 9 december 1934, werd het stadion - opgetrokken uit ijzer, beton en vooral baksteen - ingewijd met een vriendschappelijke wedstrijd tegen het Franse Stade Franpais (5-1). Er zou in 62 jaar veel veranderen. In 1939 werd het stadion uitgebreid met velden voor de jeugdelftallen: Voorland. In 1965 werd de lange zittribune tegenover de eretribune overdekt, in 1971 kwamen er lichtmasten, in 1984 kregen de staantribunes achter de doelen een overkapping en in 1986 verschenen skyboxen onder het eretribunedak. De laatste grote ingreep volgde na de Uefa-Cupwedstrijd tussen Ajax en Austria Wien (27 september 1989), de laatste van in totaal zeventien Europese thuiswedstrijden die in De Meer werden gespeeld (tussen 1977 en 1989, meestal de wat minder aansprekende). De Oostenrijkse keeper Franz Wohlfahrt werd vanuit het vak van de F-side geraakt door een losgerukte ijzeren staaf. Ajax werd een jaar uitgesloten van Europees voetbal, en in de weken daarna veranderden de staantribunes aan stads- en Diemenzijde in fortificaties van gaas, prikkeldraad en loopsleuven tussen lagen hekwerk, die de capaciteit (ooit 29.500) terugbrachten tot maximaal 19.000. Voortschrijdend wangedrag en geweld, ook dat hoort bij het verhaal van De Meer. De eerste grote supportersrellen vielen te noteren op 24 oktober 1976, tijdens Ajax - FC Utrecht. Amper een maand na het 'staafincident' werd een nieuw dieptepunt bereikt, toen Feyenoordsupporters een spijkerbom in het aangrenzende vak P gooiden, die veertien mensen verwondde. "Ons stadion is anno 1989 niet meer geschikt om betaald voetbal in te spelen," concludeerde Ajaxbestuurslid Arie van Os. Het was het begin van het einde voor De Meer, al was naast veiligheid ook commercie een reden om te vertrekken. In 1996 was het zo ver. Ja, ik heb gehuild. De beelden van de sloop heb ik nooit willen zien. Stadion Amsterdamsche Amstelveen Alleen de namen van straten, pleinen en bruggen doen nog aan Ajax denken. Het stadion is geheel verdwenen.

Ajax Life (vanaf 1994) | 2011 | | pagina 10