'VOETBALLERS HEBBEN ALS ROLMODELLEN MEER INVLOED DAN EEN LERAAR' 'INSPIRERENDE WEEK' EGON Ajax Streetwise ajaxlife adidas Sinds begin maart loopt het project Ajax Streetwise, waarbij Ajax via scholenprojecten en clinics basis schoolleerlingen bekend wil maken met de kernwaarden van de club. Ajax Life nam een kijkje bij de eerste clinic op het Sumatraplantsoen. Maatschappij Talentendag: ACHTERGROND Q 08-04-2011 adidas adidas adidos Vurnon Anita bekijkt het voetbaltalent op het Sumatraplantsoen. De maatschappelijke functie van het project staat voorop. ontstaan uit idealisme Project DOOR BAS ABRESCH Het is woensdag 30 maart en de hele Ajaxfamilie is in rep en roer. Nog een paar uur en dan wordt bekend of Johan Cruijff het voor het zeggen gaat krijgen bij de club. Maar de kinderen op het Sumatraplantsoen in Amsterdam Zuidoost hebben daar geen boodschap aan. Zij kennen Cruijff vooral als de man naar wie het trapveldje vernoemd is, waarop zij deze middag hun kunsten mogen laten zien. Maar nu, op het moment dat de speaker roept dat de Ajaxspelers in aantocht zijn, laten de tientallen kinderen de pannakooi, het punten schieten en de partijveldjes even voor wat ze zijn. Ze verdringen zich bij de hekken om hun helden van zo dichtbij als mogelijk op de fiets te zien arriveren op het pleintje. Nog even en ze mogen voetballen met hun helden. En zich in de kijker spelen. Samen met de talloze Ajaxscouts bepalen de spelers wie op 11 mei in de finale de verschillende stadsdeelteams vertegenwoordigen. Als de clinic in volle gang is, aanschouwt David Endt de grote activiteit op het plein met tevredenheid. "Het enthousiasme van die jongens, meisjes en de spelers maakt mijn hart blij," zegt Ajax' teammanager. Endt stond jaren geleden aan de wieg van Ajax Streetwise. Al halverwege de jaren negentig verzon hij een plan dat ervoor moest zorgen dat Ajax het contact met de stad niet verloor. Nu is het er eindelijk van gekomen, met dank aan de Ajax Foundation. Het Streetwiseproject is een project waarbij Ajax de Amsterdamse basisschooljeugd bekend wil maken met de kernwaarden van de club. Sinds begin maart krijgt iedere week een andere basisschool - in een ander stadsdeel - een week lang Ajaxgerelateerde lessen op school. Die worden afgesloten met een bezoek van twee Ajaxspelers. Bovendien worden er gedurende die zeven weken twee clinics gehouden, waarbij de kinderen zich in de kijker kunnen spelen en verkozen kunnen worden voor hun stadsdeelteam. Niet alleen door goed te voetballen, maar ook door goed samen te werken. Samen leren, samen voetballen, staat er niet voor niets op de borden langs de veldjes. "Respect, acceptatie, sportiviteit, omgaan met elkaar. Daar gaat het wat ons betreft om," zegt Endt. "Het scholenproject is de belangrijkste pijler onder dit plan. Bij mij is het ontstaan vanuit een zeker idealisme om te komen tot een gelukkigere maatschappij. Deze generatie heeft steeds minder besef van normen en waarden. Een leraar kan de kinderen daar op school voor de zoveelste keer op wijzen, maar voetballers hebben als rolmodellen meer invloed. Met de kracht die het begrip Ajax nog steeds heeft, proberen we de jeugd iets bij te brengen. Al is het maar de blijdschap van het moment met een speler, op een middag als deze." Toch zit er meer achter dan idealisme alleen, moet Endt bekennen. Hij voelt en ziet dat de binding tussen Ajax en Amsterdam minder wordt. "De wereld ziet er heel anders uit dan 25 jaar geleden. Vroeger was je als Amsterdams jochie voor Ajax. Met de mogelijkheden van nu kun je iedere week Barcelona of Manchester United zien spelen. En je ziet in de stad ook veel jochies met een shirt van Fenerbahf e of Besiktas lopen. We moeten meer doen dan vroeger om die binding te houden met de fans. Daarom is het goed dat de spelers hier zijn. Ze zijn aaibaar, bereikbaar. Hierdoor tonen we aan dat we als Ajax geen planeet zijn, ergens ver weg in Zuidoost." Een van de 'aaibare' spelers is Vurnon Anita, die een groep kinderen leert kappen en draaien. De kleine Ajacied werd zelf ontdekt op een talentendag. "Het is leuk dat we hier zijn, voor onszelf, maar vooral voor de kinderen," zegt hij. "We zijn dichtbij voor ze, dat is belangrijk. Wat ik ze vertel? Dat ook ik ontdekt ben op een talentendag. En dat ze hard moeten werken en vooral plezier moeten hebben. Dan is er een kans dat ze misschien ooit ook voor Ajax spelen." Of hij al een talentje ontdekt heeft voor zijn stadsdeelteam? "Nou, dat jongetje met nummer vijftien kan er wel wat van," zegt Anita, wijzend naar een blond ventje met een oranje hesje. Hij zal zijn naam doorgeven aan de scout. Maar als er talent wordt ontdekt, is dat slechts mooi meegenomen, zegt David Endt. "Daar gaat het in eerste instantie niet om. De maatschappelijke functie van dit project staat voor ons voorop." De kinderen hebben daar echter geen boodschap aan. Ook als de spelers al lang van het Sumatraplantsoen vertrokken zijn, proberen zij op te vallen door hun talent én samenspel. Je weet immers maar nooit... Tussen 7 en 11 maart was Ajax met het scholenproject op basisschool De Nautilus. Directrice Corry Lucas: "We hebben een perfecte week gehad. De lessen waren helemaal aangepast op Ajax. Zo leerden de leerlingen bijvoorbeeld bij aardrijkskunde waar de Ajaxspelers vandaan komen. Verder was de gymles erg leuk, waarbij op de Ajaxmanier werd getraind. Dat aan het einde van de week Jan Vertonghen en Rasmus Lindgren langskwamen, was voor de kinderen helemaal te gek. Daarnaast was het ook een leerzame en inspirerende week. Sportiviteit was een belangrijk aandachtspunt. Niet alleen tijdens het sporten, maar ook tijdens het buiten spelen of bü een ruzie. De begeleiders, onder leiding van Bram Meurs, benadrukten keer op keer dat samenwerken in een team belangrijk is. Ik moet zeggen dat ik het uitstekend vind dat dat zo werd benadrukt door Ajax. Daar plukken we ook weken later nog de vruchten van. En Ajax heeft er op De Nautilus heel wat fans bü gekregen."

Ajax Life (vanaf 1994) | 2011 | | pagina 8