m 'IK ZAG HET MINDER SOMBER IN DAN MARCO1 EDE ajaxlife ""*4 INTERVIEW Q Europa League Net op tijd weg; Bemoeien 04-03-2011 Rob Witschge is Feyenoorder Keje Molenaar te snel af. Hij zou later zelf nog zes jaar voor de Rotterdamse club uitkomen. Wat vinden jullie van het huidige spel van Ajax? Richard: "Er wordt weer druk gezet. Het is niet elke wedstrijd goed, maar ik heb wel fases kunnen genieten van het spel." Rob: "Je ziet een beetje het oude systeem terug. Christian Eriksen heeft zich enorm ontwikkeld. Eerlijk gezegd denk ik dat hij het verschil maakt. Hij loopt zich slim vrij, tussen de linies. Zo'n speler heb je een tijdje gemist. Maar het is een jonge ploeg, met zijn pieken en dalen." Richard: "De absolute top zal Ajax toch niet meer halen. Als je goede spelers hebt, worden ze na één of twee jaar weggekocht. Je houdt niet voldoende echt goede spelers over om weerstand te bieden tegen de top." Rob: "Je maakt alleen nog kans met de juiste tactiek, bijvoorbeeld als je snel druk zet. Dat zijn ploegen als FC Barcelona ook niet gewend. Vroeger was dat toch het stempel van Ajax. Dwing de tegenstander maar de lange bal te spelen." Richard: "Dan wordt het tegen Barcelona alsnog heel moeilijk hoor, ondanks de kleine mannetjes in de voorhoede." Rob: "Misschien verlies je dan alsnog zeven van de tien wedstrijden, maar je hebt wel meer kans een keer te winnen." Jullie wonnen in 1987 met een vrij jong elftal de Europa Cup II. Kan deze ploeg hetzelfde doen in de Europa League? Rob: "Ik hoop het. Dat zou voor Ajax heel goed zijn. Maar wij hadden door de wol geverfde types als Jan Wouters, Ronald Spelbos en Arnold Mühren. Dat soort spelers geeft uiteindelijk toch de doorslag. Puur tactisch en technisch gezien zou de huidige ploeg ver kunnen komen, maar je mist spelers die aanvoelen wanneer er even iets anders nodig is." Richard: "Daar heb je inderdaad een ander type voetballer voor nodig. Jan Vertonghen gaat wat dat betreft wel de goede kant op." Rob: "Hij moet daarin ook nog stappen maken. Hij is pas 23 jaar, al is dat tegenwoordig bij Ajax al oud. Je kunt er om lachen, maar het is wel zo." Rob, zat er twee jaar geleden ook geen speler in de selectie die de boel even op scherp kon zetten? Rob: "Zat er maar eens eentje bij die zei: 'Kom op nou.' We hadden geen type als Spelbos of Wouters. Dat probeerde je dan maar zelf te doen. Maar je kunt als trainer niet het veld oplopen en een speler een schop geven. Zulke spelers kun je ook niet echt maken, het moet erin zitten." Hebben jullie dat wel geprobeerd? Rob: "We hebben wel jongens meer verantwoordelijkheid gegeven. Het is een moeilijk proces. Zeker als je pas 22 jaar bent en hier nog nooit mee te maken hebt gehad. In de jeugd van Ajax wordt ook veel voorgekauwd door de trainers. Dan krijg je toch vaak volgzamere types." Was dat dan anders toen jullie in de jeugdopleiding zaten? Rob: "Wij waren boefies." Richard: "Ik heb van alles gedaan in de jeugd: 's nachts weg, naar de shoarmazaak, of een patatje halen. Rottigheid uithalen. Of tot 's ochtends kaarten." Rob: "Dat mocht toen ook niet. Maar de trainers wisten het waarschijnlijk wel. Ze lieten de spelers wat vrijer dan nu." Richard: "Het gebeurde ook nog wel toen we ouder waren." Rob: "Nu praat je voor jezelf." Jullie debuteerden allebei onder Johan Cruijff. Dat was toch niet een trainer die veel vrijheden gaf? Rob: "Cruijff kon heel erg blijven doordrammen over details. Daar kon je gek van worden. Ik heb Richard ook wel eens ingefluisterd dat hij beter even zijn mond kon houden." Richard: "Ik weet nog wel dat ik een keer last van mijn rug had. Hadden we een fysieke training, waarbij je over een poortje moest, daarna onder een poortje. Ik vroeg aan Cruijff of ik niet om het poortje mocht. 'Je gaat nu onder het poortje, anders ga je maar douchen.' Zo was het vroeger. Ik heb echt gekropen. Ik kon wel janken na de training. Je kreeg er wel een bepaald karakter door. Tegenwoordig denken spelers na vijf goede wedstrijden al dat ze god zijn, hebben ze sterallures." Rob: "Vroeger werd je ook door je teamgenoten gecorrigeerd. De lichting na Richard begon je ineens als matennaaier te zien als je ze hard aanpakte. Dat deed je juist om ze beter te maken." Richard: "Dan hadden wij wel veel matennaaiers in de ploeg, met Spelbos, Wouters. Ik tikte Wouters een keer door zijn benen, kwam hij achter me aan. Gooide me tegen de hoge hekken naast het trainingsveld. Als je langs Spelbos liep, wist je dat je een elleboogje kreeg. Dat zie je tegenwoordig niet meer. Andere tijden, andere normen en waarden." Rob: "De materiaalman sjouwt de ballen van het veld. Dat moesten wij als jonkies zelf doen." Richard: "Het ligt ook wel aan de staf. In mijn laatste periode bij Ajax kon Zlatan Ibrahimovic alles doen wat niet mocht. Hij was achttien jaar, beresterk. Als oudere speler kon je ook niets tegen hem zeggen, kreeg je geen respect. De trainers corrigeerden hem daarin niet." Over leeftijden gesproken: spelers verlaten Ajax op steeds jongere leeftijd. Jullie waren zelf ook nog niet zo oud toen jullie vertrokken. Richard: "Ik was een van de weinige jonge spelers die destijds (1991, red.) wegging. Ik was twintig toen ik bij FC Barcelona een contract tekende. Ajax had geldproblemen, Barcelona interesse. Het was dus geen moeilijke beslissing." Rob: "Het is een beetje met jou begonnen, haha. Ik was ook 21 toen ik (in 1989, red.) naar St. Etienne ging. Dat was geen echte topclub. Bryan Roy kwam er aan bij Ajax. Voor mij was het dus beter om te vertrekken. Leo Beenhakker (destijds trainer, red.) wilde eigenlijk niet dat ik ging. Na die uitspraak is er geen gulden meer van de vraagprijs afgegaan tijdens de onderhandelingen met St. Etienne." Richard, Ajax begon na jouw vertrek FC Barcelona juist te overstijgen in Europa. Richard: "Misschien was ik voor Ajax wel net op tijd weg, haha. Maar het klopt niet helemaal. Ajax won pas in 1995 de Champions League. Met Barpa werd ik twee keer kampioen, won de beker. En in 1992 de Europa Cup I. Al voelt het voor mij niet echt alsof ik die heb gewonnen. Ik raakte twee dagen voor de finale geblesseerd. Anders had ik zeker gespeeld." Rob: "Ik zie je nog de trap opkomen in Wembley, met tranen in je ogen." Richard: "Er waren twintig familieleden. Ik miste door die blessure tevens het EK. In 1994 ook het WK, door een blessure. Je moet ook een beetje geluk hebben." Zegt de datum 25 maart 1992 jullie nog iets? Rob: "Was dat onze eerste interland samen? Tegen Joegoslavië?" Richard: "Wonnen we die wedstrijd? 2-0? Netjes." Het is de enige interland waarin jullie samen in het veld stonden. Richard: "Ik dacht dat we toch drie of vier keer samen hebben gespeeld. Het kan wel kloppen. Ik raakte na die interland geblesseerd, waardoor ik ook de Europacupfinale miste. Toen ging Rob nog voor mij mee naar het EK. In 1994 ook naar het WK. Doodzonde. Je speelt toch liever samen een groot toernooi. Dat is er nooit van gekomen." Rob: "In 1994 kwam ik er inderdaad later bij. Eigenlijk zou Michel Kreek toen als vervanger van Richard meegaan. Zaten we nog te kaarten op de camping, toen de telefoon ging. Ik zei voor de grap: 'Als dat Advocaat (destijds bondscoach, red.) is, kan-ie de pleuris krijgen'. Was het 'm nog ook. Moest ik mijn tas gaan inpakken. Die heb ik meteen gehaald hoor." Het is weer eens onrustig bij Ajax. Schrikken jullie van het negativisme rondom de club? Rob: "Dat zul je altijd houden. Als de resultaten tegenvallen, gaan mensen zich met Ajax bemoeien." Richard: "Het is geen FC Twente. Daar hoor je nooit wat over. Daar heb je ook alleen Joop Munsterman." Rob: "Ajax is drie, vier keer groter. Daar gaat het er anders aan toe. Zeker als iemand als Johan Cruijff zich ermee gaat bemoeien. Dan weet je dat er wat kan gaan gebeuren." Richard: "Voor Ajax is het niet altijd even handig dat Cruijff iets zegt. Het verstoort toch de rust. Voor de technische staf en andere mensen binnen de club is het dan niet altijd gemakkelijk werken." Marco van Basten deed ook een duit in het zakje, door juist op dit moment naar buiten te komen over zijn tijd als hoofdtrainer. Rob: "Hij heeft lang zijn mond gehouden. Maar het is niet aan mij om daar verder op in te gaan. Hij heeft zijn zegje gedaan." Was je destijds verrast dat hij direct opstapte na Sparta - Ajax? Rob: "Het kwam toch vrij onverwachts. Het was voor ons vooral napraten. Op maandagochtend maakte Marco zijn besluit bekend, meteen daarna was de persconferentie. Ik vond het jammer dat hij meende op te moeten stappen. Natuurlijk dacht ik er even over na of ik solidair moest zijn met hem. Ik zag het echter anders, ik had nog wel zin om door te gaan, zag het minder somber in. Marco overhalen was niet meer mogelijk." Richard: "Hij lijkt me wel het type dat niet om te praten is als hij eenmaal iets in zijn hoofd heeft. Hij zal wel langer met het idee hebben rondgelopen." Rob: "Wij moesten ons daarna meteen voorbereiden op de laatste wedstrijd tegen FC Twente. Toen kwam Martin Jol, en was het exit voor mij. Ik had dat vrij snel door. Dat is zijn keuze. Marco nam ook zijn eigen staf mee. Ik vind het wel een ander verhaal hoe Jol uiteindelijk met John (van 't Schip, red.) en Danny (Blind, red.) is omgegaan." Jij mocht Haarlem doorlichten. Rob: "Dat was gewoon zinloos. Ik heb trainingen en wedstrijden bekeken, rapportjes gemaakt. Maar er was geen speler van Jong Ajax die voor zijn plezier naar Haarlem ging." Richard: "Ik zou ook liever bij Jong Ajax blijven dan bijvoorbeeld naar Almere City gaan." Rob: "Er valt echt wel wat van te maken, maar dan moet Ajax echt investeren in Almere City. Echt een plan neerzetten, en niet alleen spelers daar proberen te krijgen. Je moet er vol voor gaan." Richard: "Of zeggen: Almere City wordt Ajax 2. Maar als spelers het goed doen, kun je ze niet gemakkelijk terug naar Amsterdam halen. Dat is een probleem. Het is nog niet zo gemakkelijk." Dit is niet Ajax' grootste probleem momenteel... Rob: "Dat klopt. Ik hoop dat de klankbordgroepen het goed doen. Er moet een balans in de club komen tussen voetbal en bedrijfsmatigheid. Al ben ik bang dat het nu weer iets te veel naar het voetbal kan overslaan." Richard: "Het is de vraag of Cruijff nu blijft. Hij zal willen dat Ajax het gaat doen zoals hij het wil. Dat kan niet altijd. Dan dreigt een botsing. Ik vind wel dat als je iets doet, dat je het dan op de manier moet gebeuren waar jij voor staat. Als ik trainer was, zou ik hetzelfde willen. Misschien ben ik daarom ook geen trainer." Richard Witschge gaat in volle vaart langs Jozef Kiprich (Feyenoord). Enkele klassiekers later zou Witschge de bal nog hooghouden tegen de Rotterdammers.

Ajax Life (vanaf 1994) | 2011 | | pagina 7