A RODE GK IFERS?' Ajax maakt winst over eerste halfjaar 1 fit 31 ajaxlife COLUMN v Midwinter transferwindow Ajaxvoorzitter Uri Coronel zei het na Ajax - VVV-Venlo al: de halfjaarcijfers zouden 'vrolijke reacties' opleveren. Heeft hij gelijk? 'SPARTAK MOSKOU' '0-0 IN EINDHOVEN. EN NU?' WWBB ANNE GOUW: JACO BOUWMAN: JACK VAN GESTEL: Als liefhebber van voetbal in het algemeen en als fan van Ajax in het bijzonder koop ik jaarlijks mijn seizoenkaarten op basis van hoopvolle verwachtingen voor het komende seizoen. Zo besliste ik ergens in het voorjaar van 2010 om die twee kaarten voor het huidige seizoen weer te bestellen omdat ik niet alleen geniet van karakteristieke spelers als Luis Suarez, maar ook elke keer meer onder de indruk raakte van Urby Emanuelson. Je hoopt dus het hele seizoen de grillen en grollen (inclusief de liefdesbeetjes) en de hoogstandjes van onder andere Luis en Urby te kunnen aanschouwen. Op basis van deze hoop, maak je een aanzienlijk bedrag over naar Uri, Rik, Jeroen, Henri en de rest. Is het dan eigenlijk niet een beetje krom datje halverwege het seizoen wordt geconfronteerd met de mededeling dat 'jouw' club de twee spraak- en smaakmakers heeft verkocht? Is dat geen verlakkerij van je fans? Vormen de fans niet het belangrijkste bestaansrecht van een sportclub? Of is Ajax geen sportclub meer? Is Ajax een aan de beurs genoteerd bedrijf geworden, dat primair financiële winst moet maken in plaats van sportieve winst. Ik ben realist en weet dus het antwoord op deze vraag en ik ken ook de consequenties ervan. Maar ik heb nog steeds moeite met het te accepteren. En dan nog iets. Wat te denken van oompetitievervalsing? Met Suarez en Emanuelson rol je VVV op en nu kost het veel moeite en druip je met het hoofd naar beneden met 1-0 het veld af. Een stadion vol ontevreden fans achterlatend. Ik zou wel eens willen weten wat er zou gebeuren als een club die in de eerste helft van de oompetitie twee keer van Ajax verloor een officiële klacht zou indienen over het feit dat andere clubs die nog maar één keer tegen Ajax speelden en voordeel hebben bij een verzwakt Ajax in de tweede helft van de oompetitie. Absolute oompetitievervalsing. De vraag is natuurlijk bij wie je zo'n klacht zou moeten indienen. Zover zal het dus nooit komen. Maar valt of staat sport niet met het fenomeen 'fair competition'? Mijn grootste bezwaar bewaar ik voor het laatst. Net aan boord, moet Frank de Boer afstand doen van twee zeer belangrijke bemanningsleden. Twee spelers, die redelijk bepalend zijn in de wijze van spelen. Twee spelers, die niet zomaar te vervangen zijn uit eigen gelederen. Hij moet zijn strategie dus omgooien of in ieder geval aanpassen. Hoe vervelend is dat? Je hoort hem er niet over. Realist als hij is. Maar reken maar dat hij thuis wat heeft zitten vloeken. Drie goede argumenten, lijkt mij, om die achterlijke transfersituatie halverwege het seizoen af te schaffen. Wie heeft dat trouwens ooit bedacht? Zal wel weer iets met poen te maken hebben gehad. De constant terugkerende vraag: Is poen in het voetbal een doel of een middel? Mijn idealisme en passie hopen nog steeds, maar ik vrees het ergste. OPINIE 04-03-2011 'Coronel had zich stil moeten houden' DOOR ONZE REDACTIE Ajax' financieel directeur Jeroen Slop (op de website van Ajax): "Het is fantastisch dat we over het eerste halfjaar een positief operationeel resultaat, dus het saldo van dagelijkse inkomsten en uitgaven, van bijna tien miljoen euro hebben te realiseren (netto winst is 2,2 miljoen, red.). Daarmee hebben we ten opzichte van vorig jaar een verbetering van zeventien miljoen euro gerealiseerd, dat is natuurlijk echt goed. Daarbij hebben we de wetenschap dat die transferinkomsten (netto 19,8 miljoen euro voor Luis Suarez en Urby Emanuelson, red.) er voor het komende halfjaar nog bijkomen. We werken er ook hard aan om onze kosten omlaag te krijgen, waardoor het resultaat verder verbetert. We ver wachten over het gehele jaar onder de streep, dus na belastingen, in elk geval weer een positief resultaat te halen." Mattijs Manders, financieel expert Graydon: "Ik was vooral erg benieuwd naar het exploitatieresultaat over het «o« ;d<» Ajax presenteerde een halfjaar geleden nog uiterst slechte jaarcijfers. De halfjaarcijfers zijn nu een stuk beter, mede dankzij de Champions League. eerste halfjaar. Ajax is immers structureel verlieslatend en transfers zijn daarom noodzakelijk. De spanning binnen de club zal nu gaan tussen het financieel resultaat en de prestaties op het veld. Ajax zal uiteindelijk ongetwijfeld weer moeten herinvesteren in kwaliteit na het vertrek van Luis Suarez. Nog beter is het om te investeren in de jeugd voor de langere termijn. Een aankoop van het type Bas Dost zou op korte termijn wellicht nuttig zijn, maar kan uiteindelijk de gehele organisatie frustreren. Zowel sportief als zakelijk." David Tomic, Vereniging van Effectenbezitters "Wij vinden dat Coronel, als baas van een beursgenoteerd bedrijf, dat op dat moment nog helemaal niet had mogen zeggen. Als je halfjaarcijfers nog niet gepubliceerd zijn, dan moet je je in aanloop daar naartoe stilhouden. Het zal in the heat of the moment nodig zijn geweest om dat naar de buitenwereld te roepen, maar in de regels van de beurs is het niet helemaal juist. Coronel heeft zich kennelijk verleid gevoeld om deze uitspraken te doen, om een positief signaal naar buiten toe af te geven, aangezien de pers omtrent Ajax de laatste tijd niet heel positief is geweest." Ajax treft Spartak Moskou in de achtste finales van de Europa League. Wat zijn de kansen van de Amsterdammers? De topper tegen PSV leverde Ajax uiteindelijk een punt op. Het ver schil met de koploper blijft daardoor vijf punten. Wordt lastig, maar moet kunnen 53% Altijd vervelend, het Oostblok 28% Appeltje, eitje 9% Spartak lijkt me te sterk 6% Geen idee, ik ken Spartak niet 4% 2432 stemmen Lastig, maar het kan nog Zal je zien, komen we op het einde twee punten tekort We worden gewoon kampioen Het is gedaan, we worden geen kampioen 1144 stemmen 52% 19% 17% 12% i iiniiwi FRANK VAN DEN WALL BAKE www.vdwbconsult.nl "Dit is bijna nog belangrijker dan het sportieve aspect. Ajax moet stap voor stap een basis creëren, uitgaande van de eigen jeugd. Begin jaren negentig, toen Van Gaal kwam, had Ajax hetzelfde idee, dezelfde visie. Daar hebben ze een paar jaar later financieel de vruchten van geplukt, toen veel spelers werden verkocht. De goede halfjaar cijfers zijn misschien wel een doekje voor het bloeden ten opzichte van de slechte jaarcijfers, maar als iets bloedt, moet je ook zorgen dat het stopt. De laatste jaren zijn veel spelers en trainers gekomen en gegaan, dat is funest voor deze mooie club. We moeten gezond worden en als het technisch goed zit, dan is dat met de centjes ook het geval." "De verkoop van Suarez bepaalt meteen een groot deel van de cijfers. Dat is natuurlijk gemakkelijk praten als je zo'n klapper maakt, dus ik vind het zelf minder betekenen. Coronel mag zeggen dat iedereen er blij van wordt, maar dat hoort standaard te zijn. Als Bayern München een positief saldo kan draaien op een acht keer zo grote omzet, dan moet Ajax dat ook kunnen doen. Vorig jaar zijn er mensen van Ajax in de keuken van Bayern wezen kijken. Daar hadden ze best kunnen kijken hoe de organisatie is opgebouwd. Als je zoals Ajax werkt met drie directeuren, dan trek je alles los. Daarin kan je misschien ook stappen maken." "Coronel heeft voor zijn beurt gesproken, want Ajax is een beursgenoteerd bedrijf. Maar het is goed nieuws. Toch zegt mij het dat het een beetje vertekend is, omdat het te veel van transfers afhangt. Ik ben bang dat als die transfers er niet zijn, we toch in de rode cijfers lopen. Voor Ajax, mijn club, ben ik heel blij, maar van de andere kant zijn ze in mijn ogen onterecht blij. Ze hebben een paar jaar geleden een plan opgesteld dat uitgevoerd en gecontroleerd wordt door dezelfde personen. Dat klopt niet helemaal volgens mij." (MB)

Ajax Life (vanaf 1994) | 2011 | | pagina 5