'ALS JE AAN TAFEL ZIT MET CRUIJFF, ZOU JE WEL GEK ZIJN ALS JE NIET GOED LUISTERT' Cruijff moet Ajax uit eigen wurggreep verlossen ajaxlife Johan Cruijff (63) pakt zijn verantwoor delijkheid en is hard bezig Ajax te hervormen. Op 1 april dient zijn grote liefde doorgelicht te zijn, zodat er 1 juli een verfrist Ajax staat. Commissie Saillant Loyaal KLANKBORDGROEPEN BINNEN AJAX ANALYSE 17-02-2011 'Fluwelen revolutie' nadert climax Johan Cruijff zit in de klankbordgroep technische zaken. DOOR SANDER ZELDENRIJK Geld? Visie? Commissies? Klankbordgroepen? Platformen? Succes is van vele factoren afhankelijk. In het geval van Ajax is de belangrijkste vraag niet alleen wélke omstandigheden dit succes bepalen, maar vooral wie er genoeg autoriteit heeft de factoren naar eigen visie te vormgeven. De directie? Marco van Basten? Louis van Gaal? Of Johan Cruijff? Ajax' criticaster neemt de club achter de schermen in ieder geval stevig onder handen. Ajax' geforceerde omarming van Cruijff vormt nog geen garantie voor succes. Velen kijken nu naar de wijze waarop 'El Salvador' FC Barcelona een paar jaar geleden 'aanpakte'. Cruijff staat symbool voor beide clubs, maar er zijn verschillen. In Catalonië hunkeren Catalanen naar onafhankelijkheid. De club speelt daarin een maatschappelijke rol van betekenis en Cruijff vormt slechts een onderdeel in dat identiteitsproces. Bij Ajax zijn dergelijke diepgewortelde sentimenten afwezig en draait het alleen om Ajax. Cruijff is net niet groter dan de club, maar veel scheelt het niet. Hier vormt hij zijn eigen cultuur en is zijn stroming momenteel erg sterk. Rondom het ver schijnen van het commissierapport- Coronel, in febru ari 2008, schreef Cruijff in zijn Telegraafcolumn dat hij blij was dat hij geen zitting had genomen in die commissie, omdat hij niet verwachtte er iets mee op te lossen. 'De afgelopen tien jaar ben ik een paar keer door de club om advies gevraagd en iedere keer werd dat op wat voor een manier dan ook mis bruikt', schreef hij destijds. Na het rapport ging Cruijff zich op verzoek van de ledenraad met het technisch beleid van Ajax bemoeien. Zo stemde hij in met de aanstelling van Marco van Basten. Cruijff verschilde van mening met zijn oogappel over de renovatieplannen voor de jeugdopleiding. Hij wilde dat iedereen zijn positie beschikbaar zou stellen. Op die manier kon er daar waar nodig vervangen worden. Dat was Van Basten te rigoureus. Twee weken nadat Cruijff zijn opdracht had aangenomen, leverde hij deze weer in. Dit seizoen regisseert de Amsterdammer achter de schermen zichtbaar een 'fluwelen revolutie'. Zijn columns in De Telegraaf waren in de Martin Jolperiode al scherper. De Scheveninger - een vechter - kon en wilde niet opboksen tegen de sterke stroming. Na Jols vertrek injecteerde Cruijff de ledenraad op 'democratische' wijze met extra voetbal. Nu verplaatst de focus zich naar de directie, de eindverantwoordelijke. De dagelijkse leiding komt meer en meer onder vuur te liggen. Bijvoorbeeld via de advocaat van ex-hoofdscout Hans van der Zee en middels interviews in het AD en Het Parool van Marco van Basten, die zijn stilzwijgen wat Ajax betreft op een strategisch moment lijkt te doorbreken. De Telegraaf vraagt zich zelfs af wie Cruijff nog in bedwang kan houden en verwacht nog wel wat botsingen. De drie platformen (zie graphic) die via de ledenraad in het leven werden geroepen, dienen als adviesorgaan voor diezelfde leden raad en de directie. Cruijff geeft sturing aan het technische plat form, waarbij hij onder andere moet sparren met Van den Boog, die hiermee als direc tielid zitting neemt in zijn eigen advies orgaan. Saillant: in het commissierapport werd de functie van technisch adviseur omschreven als 'een positie, geboren uit onzekerheid van de leidinggevenden.' Het einde is nog niet in zicht. De drievoudig winnaar van de Europacup I pakt zijn verantwoor delijkheid, omdat hij ditmaal het gevoel heeft dat de bezem door de kast kan. Het is de vraag hoe de directie en de Raad van Commis sarissen hiermee omgaan. Cruijff ziet de informele extra gecreëerde bestuurslaag vrij helder. Zo verwoordde hij tegenover de camera van RTVNH: "Formeel gezien beslist Rik van den Boog. Hij is nu eenmaal de directeur. Als je kijkt wie er in het platform zitten, moet het wel heel gek zijn dat wij allemaal zeggen dat we rechts gaan en hij gaat links." Terug naar het eerste elftal. Frank de Boer zal niet zo snel botsen met Cruijff. De Noord-Hollander, debute rend onder Cruijff en vooral succesvol onder Van Gaal, past in de plannen die Cruijff met Ajax heeft. "Als je aan tafel zit met Johan, zou je wel gek zijn als je niet goed luistert. Hij brabbelt geen rare dingen als het over voetbal gaat. Ik heb een maand geleden al met Johan gesproken over hetgeen er nu daadwerkelijk is gekomen. Hij heeft me geen advies gegeven over techni sche zaken bij het eerste elftal." De Boer vervolgt: "Ik zal er wel eens bij gaan zitten, maar het technische platform is vooral bedoeld om de cultuur van Ajax te bewaren. Het zijn mensen met veel voetbalknowhow, die een adviserende rol vervullen. Als bepaalde mensen, zoals Johan Cruijff of Piet Keizer, met mij van gedachten willen wisselen over het technische beleid, sta ik daar voor open. Maar beslissingen neem ik, samen met mijn technische staf." Cruijff heeft de regie, al liet de directie via Rik van den Boog in Sportiveek desgevraagd optekenen dat de interne adviseur 'niets beslist'. Formeel gezien klopt dat volledig, maar dat er binnen Ajax verschillend wordt aangekeken tegen het huidige renovatieproces is nu duidelijk. Vanaf 1 juli kan pas geoordeeld worden of de adviezen van Cruijff zijn opgevolgd door de huidige verant woordelijken en pas daarna zal blijken of dit tot verbeteringen leidt. Wordt ongetwijfeld vervolgd. De eerstvolgende ledenraadsvergade ring van Ajax staat overigens gepland voor de tweede week van mei. Financiën Verenigingszaken 1 Technische zaken Hein Blocks Roger van Boxtel Kees Timman Leo van Wijk Jeroen Slop (directie) Joop Krant (RvC) Mark Geestman Ruud Haarms Hennie Henrichs Keje Molenaar Gees van Oevelen Uri Coronel (RvC) Cor van Eijden (RvC) Peter Boeve Johan Cruijff Piet Keizer" Dick Schoenaker Rik van den Boog (directie) Op het moment dat deze krant naar de drukker ging was de exacte rol van Piet Keizer in het platform technische zaken onduidelijk.

Ajax Life (vanaf 1994) | 2011 | | pagina 8