'WE HEBBEN ONS BEST GEDAAN' 'DE C1 VAN ALMERE CITY SPEELDE HET AJAXSYSTEEM BETER DAN AJAX Cf Samenwerking Ajax en Almere City FC nog in ontwikkelingsfase ajaxlife Financiële problemen Almere City FC moet dienen als verlengstuk van de Ajaxopleiding. De club uit Almere ademt de filosofie van Ajax uit, maar optimaal is de samenwerking nog niet. Adviseur Arie van Eijden: 'Niet iedereen binnen Ajax kende de filosofie achter de samenwerking.' Sportieve weerslag; Ajax heeft nog geloof in de samenwerking met Almere City FC, ondanks dat de eerstedivisionist met degradatie wordt bedreigd. Dat stelt Ajax' algemeen directeur Rik van den Boog. 8 ACHTERGROND 17-02-2011 'Almere geen degradatie' gekeken naar Ajax Cl - Almere City Cl. Door een betere conditie en fysieke kracht won Ajax met 1-0, maar Bruins Slot zei me dat Almere City het Ajaxsysteem beter speelde." Almere City mag daarnaast een of twee keer per jaar gebruik gaan maken van het Adidas miCoach Performance Center, de opblaasbare hal die op De Toekomst komt. "Dat maakt de samenwerking ook tastbaarder, duidelijker voor de mensen binnen Ajax." De degradatiezorgen van Almere City hangen echter als een zwaard van Damocles boven de samenwerking. Ajax zal zijn talentvolle spelers nog moeilijker naar een ploeg in de Topklasse kunnen sturen om verder te rijpen. DOOR MIKE VAN DAMME De Amsterdammers zagen vorig jaar de samenwerking met Haarlem nog stranden, omdat die club failliet ging en uit de competitie werd genomen. Almere City is echter geen tweede Haarlem, meent Van Eijden. Ondanks dat de club dit seizoen al zes punten in mindering kreeg door financiële problemen. "Dat zijn problemen uit het verleden," stelt Van Eijden. "Sinds de Kroonenberg Groep de club heeft overgenomen (in november, red.) gaat het beter. De fiscale schuld is ingelost. Almere City zit nog in categorie één, maar normaal gesproken is categorie twee of zelfs drie binnenkort een feit. De club heeft net als Almere zelf een enorme groeipotentie. Er wonen heel veel kinderen in Almere. Het kan een geweldige kweekvijver zijn." Hyun Jun Suk wilde niet. De Zuid- Koreaanse aanvaller was een van de gegadigden om in de winterstop de overstap van Jong Ajax naar Almere City FC te maken. Hij bedankte, niet als enige overigens. Op de valreep maakte de negentienjarige middenvelder Rik Schouw wél de overstap naar Almere. Hij wordt tot het einde van het seizoen verhuurd. Daarmee krijgt de samenwerking tussen Ajax en Almere City FC voor de buitenwereld toch een beetje body. Tot opluchting van Arie van Eijden, voormalig algemeen directeur van Rik Schouw maakte als enige Ajaxtalent de overstap naar Almere. Ajax, en tegenwoordig adviseur van Almere City FC. Op 1 april neemt hij de voorzitters-hamer van de raad van commissarissen over bij de eerstedivisionist. "Almere City is blij met de komst van Schouw," aldus Van Eijden. "Ik heb alleen het gevoel dat bij Ajax niet iedereen aan de technische kant de filosofie achter de samenwerking kende. Dus dat Almere City een verlengstuk is van de Ajaxopleiding. Het gevolg daarvan is dat spelers die in potentie de stap hadden kunnen maken, niet op de hoogte waren. Als je ze - heel zwart-wit gezegd - twee dagen voor de transferdeadline pas vraagt, schrikken ze zich kapot. Daarom ben ik blij dat Schouw alsnog is gekomen." Schrik bij spelers, Van Eijden kan het zich goed voorstellen. Je speelt in Jong Ajax en ineens komt de vraag of je een halfjaar in de kelder van de eerste divisie wilt spelen. Almere City FC is momenteel hekkensluiter van de Jupiler League. "Ik weet ook wel dat Almere City momenteel wordt gezien als het lelijke eendje van de eerste divisie. Jeugdspelers van Ajax moeten Almere City echter niet als degradatie zien, maar als verlenging van hun jeugdopleiding. Ajax is die boodschap te laat, of misschien nog helemaal niet, gaan verkondigen. Danny Blind heeft nog wel met een paar jongens gesproken, Almere City heeft zelf met goedkeuring van Ajax enkele spelers benaderd. Maar het was voor dit moment te laat. Als Suk met een bevlogen persoon alsTonny Bruins Slot (commissaris bij Almere City en scout bij Ajax) kan praten, ziet hij de overgang misschien wél zitten." De samenwerking tussen beide clubs loopt sinds 1 juli 2010, en duurt in totaal vijf jaar. Er is dus nog weinig tijd verstreken, en nog een hele periode te gaan. "De liefde moet echter van twee kanten komen," aldus Van Eijden. "In een ideale situatie kan Almere City zich versterken met jeugdspelers op wie Ajax nog niet is uitgekeken, maar die in het belang van de doorstroming beter verhuurd kunnen worden. Dat is in de zomer niet gelukt, waardoor Almere City uiteindelijk spelers een contract moest aanbieden met wie de club anders niet in zee was gegaan. Dat heeft sportief zijn weerslag gehad." "Nu is de oogst met alleen Schouw nog mager," vervolgt Van Eijden. "Er is wel een schaduwlijn gevolgd, waardoor Almere City in de winterstop toch wat versterkingen heeft kunnen halen." Paul de Lange, Thijs Sluijter (beiden Volendam), Mitchell Burgzorg (clubloos), Iwan Redan (Sparta) en Delano Cohen (Excelsior) zijn zeker tot het einde van het seizoen inzetbaar voor de Almeerse ploeg. Dit gezegd hebbende, is de kous wat betreft de zorg rondom de samenwerking voor Van Eijden af. Er zitten immers ook al goede kanten aan de samenwerking met Ajax. "Op het niveau van jeugdvoetbal wordt er wel al goed samengewerkt," meent hij. "Er is laatst in Almere een instuif gehouden, waar 650 voetballertjes op af kwamen. De beste twee zijn naar Ajax gegaan, vier andere talentjes spelen nu bij Almere City. In mei staat de volgende instuif gepland." Henny de Regt, hoofd jeugd- scouting bij Ajax, is bijna elk weekeinde in Almere. "Hij kent de Almeerse talenten van haver tot gort," aldus Van Eijden. "De opleidingselftallen presteren naar grote tevredenheid. Bruins Slot heeft een paar weken geleden Van Eijden ziet nog een verschil met Haarlem. "Op zo'n samenwerking moet je dedicated mensen zetten, anders verzandt het. Bruins Slot en ik hebben een verleden bij Ajax, Lesley Bamberger (Kroonenberg Groep en commissaris Almere City) is ook lid van Ajax. Toen ik algemeen directeur van Ajax was, stond er niemand te popelen om op vrijdagavond naar Haarlem te gaan kijken. Ik ga mijn naam niet te grabbel gooien als het geen serieuze samenwerking is. Ik geloof echt dat Almere City een verlengstuk kan worden van Ajax." "De huidige plaats op de ranglijst van Almere City baart ons wat betreft de samenwerking geen zorgen. Wel aangaande onze afdeling betaald voetbal, maar niet voor wat we samen doen op het gebied van de scouting en de jeugdopleiding. Zoals Arie van Eijden het zegt, dat Almere City FC een verlengstuk kan worden van Ajax, zo zie ik het ook. Daar ben ik het volledig mee eens. Anders waren we er ook niet aan begonnen." "We vinden zelf ook dat het beter kan waar het gaat om het verhuren van spelers die voor hun eerste elftal een versterking zijn. We hebben ook de laatste transferperiode ons best gedaan, waarbü ik moet zeggen dat onze technische staf zich daar goed voor heeft ingezet. Maar de spelers zelf bepalen en zij worden daarnaast ook beïnvloed door hun zaakwaarnemers. De ene ziet het als kans en de andere speler ziet het niet zitten en hoopt op iets anders. Wü kunnen ze nu niet verplichten, dat wordt in de toekomst misschien anders."

Ajax Life (vanaf 1994) | 2011 | | pagina 7