'NORMAAL SCHIET MOUNIR ZE WEL BINNEN' Ajax kan zich nog niet naar overwinning knokken ajaxlife Het Europese avontuur gaat voor Ajax eindelijk verder, in Brussel. De tweestrijd met Anderlecht staat echter in de schaduw van de worsteling in de eredivisie. Zondag wacht VW, een week later PSV in Eindhoven. Bibbers Lichtgewicht ANALYSE Q 17-02-2011 O Eyong Enoh en Mounir El Hamdaoui druipen teleurgesteld af na het gelijkspel tegen Roda JC (2-2). 'We moeten meedogenlozer zijn' DOOR MIKE VAN DAMME Ze herkenden waarschijnlijk het Ajax van vorig jaar. Een groep Belgische journalisten was naar Kerkrade afgereisd om de komende tegenstander van Anderlecht te analyseren. Wat ze zagen, was een ploeg die de tegenstander bij vlagen kapot speelde, maar uiteindelijk niet wist door te drukken. Een 2-0-voorsprong werd weggegeven: 2-2. Eenzelfde beeld was vorig seizoen nog te zien in het Constant Vanden Stockstadion. Ajax was in het onderlinge treffen met Anderlecht - in de groepsfase van de Europa League - bij vlagen oppermachtig, maar ging naar huis met een 1-1-gelijkspel. Het Ajaxsysteem mag steeds meer herkenbaar worden - tot tevredenheid van trainer Frank de Boer - de Amsterdammers lopen nog altijd tegen het probleem aan fysiek niet mee te kunnen met een tegenstander die de strijd aangaat. In de eerste wedstrijd van het seizoen verspeelde Ajax ook een 2-0-voorsprong bij FC Groningen, dat de mouwen opstroopte. Bij FC Utrecht werd de jonge ploeg overlopen (3-0). En Roda JC maakte een 2-0-achterstand goed, en had zelfs recht op meer, ondanks een gemiste strafschop van Ajax. "We moeten meedogenlozer zijn," concludeerde Demy de Zeeuw dan ook in Kerkrade. "We verloren de grip op de wedstrijd. Je moet op die momenten jezelf onder de druk vandaan voetballen. Daar was ruimte voor, maar het lukte niet. Roda JC speelde op een gegeven moment alle ballen hoog. Fysiek waren we daar niet tegen opgewassen." Het was in fasen hangen en wurgen in Kerkrade. Net als thuis tegen De Graafschap, een week eerder. "Het leek wel of enkele spelers de bibbers kregen. Jongens verscholen zich. Dat is niet goed," stelde De Boer nog voor het duel met Roda JC. "Het spel moet beter, anders gaan we onherroepelijk punten verspelen." Het spel was bij Roda JC beter dan tegen De Graafschap, toch waren de bibbers weer zichtbaar na de aansluitingstreffer van Mads Junker, vlak voor rust. In de tweede helft kwam Ajax ook enkele keren goed weg; Siem de Jong redde nog twee keer in korte tijd op de lijn. Een overwinning was gezien het spelbeeld te veel van het goede geweest, het maakte de gemiste strafschop van Mounir El Hamdaoui (in de 88ste minuut) er niet minder zuur op voor spelers en supporters. Waar koplopers PSV en FC Twente hun wedstrijden zonder al te goed voetbal afgelopen weekeinde wel wonnen - en eerder dit seizoen de slotfase wel aangrepen om drie punten veilig te stellen - verzuimde Ajax hetzelfde een keer te doen. Het gat met de koplopers is daardoor weer gegroeid naar vijf punten. De wedstrijd tegen PSV, volgende week zondag in Eindhoven, krijgt daarmee een extra lading. Ajax zal moeten winnen om hoop te houden op de titel. En dat zal niet gemakkelijk worden. De Eindhovense ploeg toont zich namelijk wel meedogenloos. Bij AZ werd geflatteerd met 4-0 gewonnen. De Belgische journalisten wisten na afloop van Roda JC - Ajax waar schijnlijk niet goed welke boodschap ze de Anderlechtsupporters moesten meegeven. Hoop omdat Ajax fysiek niet sterk is, of vrees omdat de Amsterdamse ploeg bij vlagen goed speelt en de nodige kansen creëert? De Belgische kampioen speelt de laatste weken ook niet echt goed voetbal, maar won afgelopen weekeinde van Cercle Brugge (wél) door een late treffer. Mbark Boussoufa was de gevierde man. De oud-Ajacied is net als vorig jaar de spil in het elftal van Ariël Jacobs. Boussoufa is technisch vaardig, maar tevens een lichtgewicht. De kans dat Ajax in Anderlecht een tegenstander treft die vooral de mouwen gaat opstropen, is dus klein. Daarnaast is de Belgische kampioen niet gewend om zelf onder druk te worden gezet. Tegenstanders in de vaderlandse competitie spelen vooral afwachtend. Dat biedt perspectief. Ajax wist zondag Roda JC vooral in het eerste halfuur goed vast te zetten, en wist op gezette tijden als collectief goed druk uit te oefenen. De kansen die daaruit voortkwamen, werden echter niet optimaal benut. Miralem Sulejmani en Siem de Jong scoorden, maar (linksbuiten) El Hamdaoui had gezien de mogelijkheden zeker ook op het scorebord mogen terechtkomen. "Normaal schiet Mounir ze wel binnen," stelde De Zeeuw. "Als je die 3-0 maakt, is de wedstrijd echt in het slot. We hadden hier gewoon moeten winnen." Ook dat is een vorm van meedogenloosheid. Vurnon Anita, vervanger van de geschorste Gregory van der Wiel, gaat het luchtduel aan met Anouar Hadouir.

Ajax Life (vanaf 1994) | 2011 | | pagina 3