17 Strijd om spitsvacature bij Ajax ajaxlife Ajax 1 heeft geen echte centrumspits. Geoffrey Castillion (19) krijgt een nieuwe kans zich te bewijzen. Pakt hij deze aan? Publiciteit Kopkracht INTERVIEW 17-02-2011 Castillion is nu echt wakker DOOR MIKE VAN DAMME Is hij wakker? Geoffrey Castillion weet precies waar het over gaat als hij de vraag krijgt. "Ja, ik ben wakker," zegt hij lachend. Hij weet dat de media inmiddels ook op de hoogte is van het onderonsje dat de spits van Jong Ajax enkele weken geleden had met Frank de Boer. De hoofdtrainer vroeg hem destijds of hij wakker was. "Dat heeft hij in de Al ook al een paar keer gevraagd," aldus Castillion. "Ik weet wat hij daarmee bedoelt." Het is een manier van De Boer om duidelijk te maken dat Castillion de kans die hij nu krijgt moet aangrijpen. De weg naar Ajax 1 ligt voor de negentienjarige spits wagenwijd open. Luis Suarez vertrok in de winterstop naar Liverpool, onderhandelingen met sc Heerenveen om Bas Dost los te weken, mislukten jammerlijk. Een echte centrumspits ontbreekt. De huidige situatie doet Castillion enigszins denken aan de periode in de Al, vlak nadat Klaas-Jan Huntelaar Ajax had verruild voor Real Madrid. Ook destijds kende de Amsterdamse club tijdelijk een spitsenprobleem - totdat Suarez opstond. De Boer vroeg toen ook al aan de jonge Amsterdammer of hij wakker was. "Toen heeft hij de stap ook niet gemaakt. Het zit in zijn hoofd, denk ik," zei De Boer onlangs over die periode. Het zijn kritische woorden van de hoofdtrainer, maar geen woorden die Castillion niet eerder heeft gehoord. "In het verleden heb ik er misschien te gemakkelijk over gedacht. Ik moet mijn uiterste best doen, en doe dat nu ook. Dat is dus wel eens anders geweest," stelt hij in alle eerlijkheid. "Ik was in de Al misschien nog niet volwassen of professioneel genoeg. Mijn levensstijl was niet goed, ik dacht niet zo na over gezonde voeding bijvoorbeeld. Ik was ook pas zeventien jaar toen Huntelaar wegging. Sinds ik bij Jong Ajax zit, ben ik wel serieuzer." Het is een jaar akelig stil geweest rondom de Amsterdammer. Op het moment dat hij vorig jaar januari met de A-selectie meetrainde in Portugal, meldde ene Hyun Jun Suk zich bij de poorten van De Toekomst. De Zuid-Koreaan scoorde in zijn eerste oefenwedstrijd meteen drie keer. Zelfs in Portugal werd er meer over Suk gesproken dan over Castillion. Een maand na het trainingskamp verdraaide de Amsterdammer zijn knie. De eerste prognose was zes weken revalideren, het werden uiteindelijk tien maanden. Er bleef continu vocht in zijn knie zitten, de doktoren stonden lange tijd voor een raadsel. In de tussentijd maakte Suk zijn debuut in Ajax 1, en groeide in rap tempo uit tot een cultheld. Hij speelde dit seizoen nog 45 minuten tegen FC Twente om de Johan Cruijffschaal, en zat op de bank tijdens de Champions Leaguewedstrijden tegen Paok Saloniki (uit en thuis) en Dinamo Kiev (thuis). Castillion werd langzaam door de buitenwereld vergeten. "Dat was een moeilijke periode. Ik was geblesseerd en kon me dus niet terug in de kijker vechten. Ik kon alleen maar in het krachthonk werken aan mijn fysieke gestel. Niet de leukste bezigheid, maar ik daardoor wel sterker geworden. Fysiek en mentaal." Nu hij weer fit is, zijn de zaken geheel anders. Castillion is momenteel de eerste spits van Jong Ajax. Hij houdt daarmee Suk, die afzag van verhuur aan Almere City FC en hoogstwaarschijnlijk bezig aan zijn laatste halfjaar bij Ajax, op de bank. Het afketsen van de transfer van Bas Dost op de laatste dag van de transferperiode biedt extra mogelijkheden voor Castillion. Het levert echter ook de nodige druk op. "Ik merk wel dat er steeds meer over mij wordt gesproken. Zelf lees ik de kranten niet echt fanatiek, maar mijn familie zegt wel vaak dat ze mijn naam tegenkomen. Ik moet er hard voor knokken. Daar ben ik me nu volledig van bewust." Knokken betekent niet alleen maar rusten op je talent, maar juist ook hard werken aan je tekortkomingen. Het valt haast niet te rijmen met zijn fysieke gestel - Castillion is 1.91 meter - maar de spits van Jong Ajax komt nog altijd een beetje fysieke kracht en vooral kopkracht tekort. Juist de eigenschappen die je bij kleinere voetballers verwacht, vind je wél bij hem terug: hij is balvast en wendbaar. Daarnaast heeft hij een goed schot. "Het koppen moet echt beter," erkent hij. "Daar is in de jeugdopleiding (afgelopen zes jaar, red.) wel vaker aan gewerkt. Maar niet door iedere trainer die ik had. Nu krijg ik veel kopoefeningen van Yannis Anastasiou (assistent trainer Jong Ajax, red.). Hij is zelf een hele goede kopper." Hoelang moet de Arena nog wachten op de entree van Castillion? Hij heeft in elk geval nog een paar maanden om zichzelf klaar te stomen. Tot het einde van het seizoen zal er geen andere centrumspits zich aandienen in Amsterdam. "Ik hoop dat de trainers me snel klaar achten. Ik ben conditioneel nog niet helemaal honderd procent, heb na mijn blessure pas drie keer gespeeld. Ik doe mijn best." Een ding garandeert hij: Castillion is weer helemaal wakker.

Ajax Life (vanaf 1994) | 2011 | | pagina 14