ff Sporen van Ajax In de serie Sporen van Ajax zoekt Ajacied en schrijver Menno Pot plekken op die een Ajaxverhaal te vertellen hebben. Soms zijn de sporen nog zichtbaar, soms ook niet. In deel 3: de eerste Ajaxvelden in de Buiksloterham. ajaxlife Kettingpont Het Tolhuis «9 HISTORIE 4 Q 17-02-2011 lU De verdwenen Middenweg DOOR MENNO POT Zet mensen op een boot en ze hebben meteen het gevoel dat ze er helemaal uit zijn, ook al is de boot in kwestie maar een Amsterdamse veerpont die in luttele minuten het IJ oversteekt: even de wind door je haren, even het klotsende water onder je. Het is 27 juni 2009, een hete, zonnige dag. Het Buiksloterwegveer kleurt rood-wit, want Ajax begint vanmiddag de voorbereiding met een oefenwedstrijd in Noord. Op sportpark Elzenhagen tegen DWV, Door Wilskracht Verkregen, de geel-zwarten van Nieuwendam. Elzenhagen ligt op de oostelijke oever van het Noordhollands Kanaal, maar wij kiezen voor de fietsroute over de westoever: door het groene, koele Florapark. Er ligt voetbalhistorie in Noord. Bij de 'fly-over' die het drukke verkeer over het kanaal tilt, kijken we links neer op het Mosveld, nu een winde rig marktplein, maar vroeger stond hier het knusse buurtstadion van De Volewijckers, landskampioen in het oorlogsjaar 1944 en de groen witte rivaal van DWV ('DeWilde Varkens!'). En dan is er nog de verdwenen Ajaxgeschiedenis van Noord. Ja, ook boven het IJ liggen sporen van Ajax. We fietsen er vlak langs, maar staan daar niet bij stil, want na een voet- balloze zomer snakken we naar Ajax, naar voetbal en het koele kantinebier van DWV. De Ajacieden hadden hier twee terreintjes: het eerste in 1900-1901, het tweede van 1901 tot 1907. Maar waar lagen ze precies? Vanachter het Centraal Station ver trok anno 1900 de kettingpont naar de Buiksloterweg. Aan de overzijde stond nog niet het huidige café De Pont, maar wel de witte pleis terplaats ernaast: Het Tolhuis, nu een restaurant. Voorbij Het Tolhuis splitste zich de weg: de rechtertak (de Buiksloterweg) bleef het kanaal volgen, langs de linkertak (de Laan- weg) stonden wat huisjes in het kale landschap. Richting het westen en noorden strekte zich de Buikslo- terhampolder uit: leegte tot aan de einder. Vanaf de kettingpont was het zeker een kwartier lopen naar het eerste Ajaxterrein, gelegen op het punt waar de Laanweg stopte en de eindeloos lange Middenweg de Buiksloterham penetreerde. Ja, echt: Ajax voetbalde aan de Middenweg. Niet die in de Watergraafsmeer, waar latere Ajaxstadions zouden verrijzen, De Ajaxvelden aan de Laanweg (1906), met daarachter een leegte tot aan de einder. maar de verdwenen Middenweg ter hoogte van het huidige Plein Spanje '36-'39 en de Hagedoornweg. Hier speelde Ajax, vermoedelijk nog in het zwarte tenue met rode sjerp van het eerste uur, zijn allereerste officiële thuiswedstrijd in compe titieverband, tegen het derde elftal van Volharding, ook spelend aan de Laanweg en op dat moment een grotere vereniging dan Ajax. Er werd verloren met 3-2. Ajax zou in de zomer van 1901 een stuk de Laanweg afzakken, richting de pont. Het nieuwe terrein lag dichtbij Het Tolhuis, naast de velden van Volharding, dichterbij vanuit de stad. Het houten kleedhok van de Middenweg verhuisde niet mee: vanaf nu zouden de Ajacieden zich, net als de spelers van Volharding en THOR (Tot Heil Onzer Ribbenkas ten), omkleden in Het Tolhuis, om in voetbalplunje door het land naar het speelveld te lopen. De Laanweg bestaat nog, althans: de naam. De huidige Laanweg is een kort, L-vormig zijstraatje van de Ranonkellaan, gelegen aan het begin van de lange, rechte polderweg die hij in 1901 was. Er staan niet al te fraaie nieuwbouwflatjes, uitkijkend op een zijarm van het Johan van Hasseltkanaal die in 1901 nog niet was gegraven. Aan de overkant daarvan lag de kale Buiksloterham, die nu Buiksloterdam heet (ook wel: Noord 5). Er steken bouwkranen de lucht in, er worden woningen en kantoorcomplexen gebouwd, wat wel aangeeft hoe lang dit stuk Amsterdam-Noord min of meer braak is blijven liggen. In de scherpe knik van de huidige Laanweg lopen we het zuidelijke uiteinde van het Florapark binnen. Een overwoekerd muurtje vormt een mossig, onopvallend amfitheatertje. Hier lag het ongeveer: het terreintje waar Ajax vanaf 1901 zes seizoenen voetbalde, tot de mededeling van het stadsbestuur kwam dat langs de Laanweg gebouwd ging worden. De voetbalverenigingen moesten vertrek ken. Ajax vond dat niet erg. De club wilde graag naar de stad, naar een ter rein waar ruimte was voor een eigen clubhuis en wellicht houten tribunes. Sportieve ambities waren er ook: Ajax was inmiddels regionaal actief, in de Tweede Klasse van het district West, en wilde nog hogerop. Aan de Laanweg verloor Ajax zowel zijn eerste wedstrijd (met 4-3 van AVV 2, op 13 oktober 1901) als zijn laatste (wederom met 4-3, nu van Concordia, op 8 april 1907). Een dikke eeuw later, op 27 juni 2009, doet de club het beter in Noord: DWV wordt met 10-1 opgerold. We springen op onze fietsen en stuiven terug richting de pont, rakelings langs het Ajaxterrein van 1901-1907. Even overwegen we iets te gaan eten bij Het Tolhuis, maar we vrezen in het restaurant uit de toon te vallen, met onze Ajaxshirts. Achteraf hadden we gewoon binnen moeten stappen. Bezwete Ajacieden, op luide toon de wedstrijd nabe- schouwend... Rond 1905 waren ze in Het Tolhuis niet anders gewend. Buiksloterham polder jgS» Amsterdamsche yinii. ËSiïtt! ftüï MS: Jïi®. Leegte heeft boven het IJ plaatsgemaakt voor nieuwbouw. Het meeste groen is verdwenen.

Ajax Life (vanaf 1994) | 2011 | | pagina 11