15 'SCHIPHOL TE DUUR' I Fans willen nostalgie in Ajax Experience Center Ajax opent in mei of juni het Ajax Experience Center op het Rembrandtplein in Amsterdam. De Ajaxbeleving' moet centraal staan. Maar wat verstaan de Ajaxsupporters daar onder? ÉmBsMÊÈËSÈ8®m i ajaxlife Rijke historie Toerisme De ondervraagde leden van de Supportersvereniging Ajax vinden het Rembrandtplein een goede locatie voor het Ajax Experience Center. "Dagjesmensen zullen niet snel omreizen om bij de Arena te kijken," aldus Cor Hagman. Tijdens de algemene vergade ring van aandeelhouders, eerder dit seizoen, werd aan de directie van Ajax nog gevraagd waarom voor het Rembrandtplein is gekozen en niet voor Schiphol. "We hebben onderzocht wat de beste locatie zou zijn," stelde Ajax' commercieel directeur Henri van der Aat. "Het Rembrandtplein ligt in het hart van Amsterdam. Dat is goed voor de binding met de stad. Een locatie op Schiphol is daarnaast ontzettend duur. We kunnen ons dat niet veroorloven." (RvL) FANZONE 04-02-2011 'Bluf, branie, sfeer en De Meer' DOOR RICARDO VAN LOON Ajax wil met het Ajax Experience Center zijn visitekaartje afgeven in het hartje van Amsterdam. De naam klinkt als een hypermodern onderkomen met de meest innovatieve technische snufjes. In een persbericht verschaft Ajax' commercieel directeur Henri van der Aat echter wat meer duidelijkheid over de plannen. "Het concept van het Ajax Experience Center is dat mensen Ajax en voetbal, in de breedste zin van het woord, op actieve en passieve wijze kunnen beleven. We gaan gebruik maken van de allernieuwste interactieve technologie. De komende maanden willen we meer uitleg gaan geven over hetgeen supporters en toeristen allemaal kunnen zien en doen in het Ajax Experience Center." Wordt dit daadwerkelijk een plek waar Ajaxsupporters hun favoriete club van dichterbij dan ooit kunnen ervaren, of is het vooral bedoeld om geld te generen door toeristen te trekken? Ajax Life vroeg enkele leden van de Supportersvereniging Ajax naar hun opvatting van de optimale Ajaxbeleving. De eerste indruk van het Experience Center is in ieder geval positief. "Het is goed dat Ajax zich bewust is van zijn supporters," reageert Rob Schermer (52) uit Krommenie. "Er moet voor iedere leeftijdsklasse iets te doen zijn." Vanessa Vunderink (35) uit Utrecht deelt die mening, maar vraagt zich af of het wel toegevoegde waarde heeft. "Het moet meer bieden dan de huidige mogelijkheden die je rondom de Amsterdam Arena vindt." Wat verwachten de supporters te vinden in het Ajax Experience Center? "De kinderen willen natuurlijk vooral ervaren hoe het is om een Ajaxspeler te zijn," aldus Rob. "Maar de oudere generatie, zoals ik, wil vooral hoogte- en dieptepunten zien uit de rijke historie van de club." De historie van Ajax is natuurlijk meer dan Europese prijzen en landstitels. Ook het staafincident, de mistwedstrijd en de rellen in Beverwijk zijn gebeurtenissen die de club hebben gemaakt tot wat het nu is. "Dat alles moet Ajax zien over te brengen in het Experience Center. Dan weet ik zeker dat het een breed publiek trekt," aldus Rob. v V. w y - i I - V Wtf,- - 'v*"" f "Ajax is niet wat we de laatste tijd zien," meent Cor Hagman (63) uit Delft, als hem wordt gevraagd wat hij verstaat onder 'Ajaxbeleving'. "Bluf, branie, sfeer en De Meer. Dat is Ajax," vindt de seizoenkaarthouder. Het hooghouden van Richard Wit- schge tegen Feyenoord of, voor de nog iets oudere Ajacieden, het hoog houden van Gerrie Mühren tegen Real Madrid zijn dus óók onderdeel van de Ajaxbeleving. "Die historische beelden mogen niet ontbreken." Althans, dat meent de generatie die zich de gloriejaren met Johan Cruijff, Sjaak Swart, Piet Keizer, maar ook die van Jari Litmanen, Dennis Bergkamp en Patrick Kluivert nog goed voor de geest kan halen. De Ajaxhistorie wordt wellicht minder belangrijk gevonden door jeugdige supporters. Gouwenaar Mark Spee (21) maakt echter gelijk een eind aan die gedachte. "De helden van vroeger mogen echt niet ontbreken," luidt zijn oordeel. "Prijzen hebben we niet zoveel meer de laatste tijd en hoe het is om de beste van de wereld te zijn, heb ik ook nooit mogen ervaren. Dat zou ik dan juist in zo'n Ajax Experience terug willen zien." De Ajax Experience Center komt in hartje Amsterdam, aan het Rembrandtplein. Over de doelgroep zijn de ondervraagden wat minder eensgezind. "Mijn eerste gedachte zegt: dit is vooral voor kinderen," aldus Vanessa. "Het zal vooral toeristen uit het buitenland en 'dagjesmensen' van buiten Amsterdam trekken," meent Cor. "Een beetje Ajacied wil daar minstens een keer naar toe. In ieder geval om te zien wat het is," denkt Mark op zijn beurt. "Ik weet niet of ik het zelf snel zou bezoeken," vervolgt Vanessa, die voorheen in het bezit was van een seizoenkaart. "Voor kinderen zal het erg leuk zijn, omdat zij er vaak van dromen om een bekende voetballer te worden. Die tests en vergelijkingen met Ajaxspelers zijn dan erg leuk. Het toerisme is mooi meegenomen, maar het moet vooral voor supporters zijn." Cor merkt dat de interesse in Ajax ook ver buiten Amsterdam erg groot is. "In het stadion zitten er wel eens Friezen achter me. Dat verwacht je niet hè? Maar dat is echt waar. In de zomer maanden denk ik dat het veel toeristen zal trekken. Uit het buitenland, maar ook uit verschillende delen van Nederland." Rob heeft nog wel een goede tip voor Ajax: "Als het ze lukt om dat gevoel van een wedstrijd, waarin de klasse er vanaf druipt, over te brengen op de bezoekers, dan heeft het een grote kans van slagen."

Ajax Life (vanaf 1994) | 2011 | | pagina 8