'WEER DAT STOMME PASSEN EN TRAPPEN' 'DE BOER IS ALTIJD AL EEN PROFESSIONAL GEWEEST' ajaxlife Zwaarder Slavendrijver Gerard van der Lem past bij Kayserispor dezelfde trainingsmethode toe als hij in de jaren negentig bij Ajax deed. En die hij terugziet bij Ajaxtrainer Frank de Boer. INTERVIEW 4 4 04-02-2011 X X rustig voor de groep. Een voordeel is dat hij erg populair is in Turkije. Nog meer dan in Nederland. Hij heeft gezag over de spelers op basis van respect. Dat is prettig, want anders moet je dat respect eerst afdwingen. Hij kan nu gewoon zichzelf zijn." Jullie hebben niet eerder met elkaar gewerkt. GL: "Klopt. Ik miste hem steeds net. Ik was net van Ajax naar FC Barcelona gegaan toen hij kwam als speler in 1998. In 2005 was ik assistent van Danny Blind bij Ajax, toen hij bij ons op het stadion kwam. We hebben hem uiteindelijk niet genomen, en daar hebben we spijt van gehad. Niet alleen omdat hij een goede speler was, hij was ook als persoonlijkheid in de kleedkamer heel erg belangrijk. Dat heeft Louis van Gaal wel eens verteld. Toen zijn karakter werd omschreven, zag ik daar iets van mezelf in terug." Arveladze is net als Frank de Boer een beginnende trainer. Het hoofdtrainerschap lijkt hem goed af te gaan. De resultaten van Kayserispor dit seizoen zijn boven verwachting. De ploeg staat vierde, het gat met koploper Trabzonspor is zeven punten. In de eerste competitiehelft werd gewonnen van topploegen als Fenerbahpe, Bursaspor en Besiktas. "Het wordt de tweede competitiehelft zwaarder, want dan spelen we uit tegen de top," stelt de Georgiër. "Dan wordt er mentaal meer gevraagd van de ploeg." GL: "Het is niet waar dat het zwaarder wordt. Het wordt juist gemakkelijker. De basis staat. We kunnen nu aan de details gaan werken. De ploeg wordt dus alleen maar beter." SA: "We zijn het hier vaker niet over eens. Ik verlies niet graag, maar in deze discussie wel." Wat dan? GL: "Hij kan heel slecht tegen onrecht, en is heel attent naar de mensen om hem heen. Als de dames in het spelershome jarig waren, kwam hij steevast met een bloemetje aan. Als enige. Dat heeft Piet Bon (voormalig clubarts Ajax, red.) me gezegd. Shota staat dichter bij me dan ik had verwacht. Dat maakt het ook leuk om hem te helpen bij zijn eerste baan als hoofdtrainer." SA: "Dit is mijn eerste baan als hoofdtrainer, maar ik heb bij AZ wel eens de leiding over de groep gehad. Kwam ik 's ochtends op de club, zei Louis van Gaal dat ik het voor het zeggen had. Ik moest de training doen, en een oefenwedstrijd tegen een amateurclub 's avonds. Tijdens de wedstrijd keek ik een paar keer naar Louis. Hij deed niets. We wonnen met 4-0. De volgende dag zei hij wel tegen me dat ik met te weinig overtuiging praatte tegen de groep." GL: "Als Mickey Mouse." SA: "Ik heb ook nog een wedstrijd van Jong AZ gecoacht, op mijn laatste dag bij AZ. Iedereen zei tegen me dat ik die Braziliaanse jongen, Jonathas, eruit moest halen. Dat deed ik niet. Hij scoorde twee keer." GL: "Shota moet ook nog een keer de lottogetallen voor me invullen. Die jongen heeft zoveel geluk. Ongelooflijk." SA: "Ik heb in Nederland bij de Postcodeloterij een keer twaalf fietsen gewonnen. Toen is er ingebroken bij mij thuis, in Amsterdam. Alle fietsen weg. Maar aan het einde van het seizoen koop ik met Gerard een lot in een loterij." Shota, wat vind je het lastigste aan het hoofdtrainerschap? SA: "Het managen van de spelers, ze tevreden houden. Gerard lacht soms als hij ziet dat ik bezorgd kijk omdat een speler er niet blij uitziet. Dan zegt hij: 'Dat is normaal, want hij speelt niet.' Ik vind ook dat spelers te gemakkelijk de kleedkamer opzoeken als ze een tikje krijgen tijdens de training. Dan zeg ik daar wat van. Op een gegeven moment klaagde ik weer bij Gerard, bleek die speler echt een enorme blauwe plek op zijn been te hebben. Bloed op zijn been. Later hebben we daar om kunnen lachen." GL: "Hij zei soms ook: 'Laten we maar stoppen, ze zien er moe uit.' Ze waren niet moe, maar deden net alsof. Dat deed ik ook als speler als ik geen zin meer had. Gewoon een beetje moe kijken, en hopen dat de trainer erin trapt." SA: "En als je dan stopt, gaan ze nog 25 minuten met de bal pielen. Ik dacht: iedereen is doodop, ze kunnen geen bal meer zien. Ik heb daar van geleerd. Ik kijk niet meer naar de spelers, maar naar mijn horloge." GL: "Shota denkt als Frank de Boer. Hij neemt Hennie Spijkerman als assistent, ook een ervaren man." Over Frank de Boer gesproken. Vinden jullie het een verstandige keuze van Ajax om hem door te schuiven als hoofdtrainer? SA: "Dat kun je beter aan Gerard vragen. Hij heeft een betere kijk op Ajax dan ik." GL: "Frank weet precies wat er bij Ajax wordt gevraagd. Hij is altijd al een professional geweest. Heel gedreven. Je ziet ook dat hij niet schuwt beslissingen te nemen. Zoals met Mounir El Hamdaoui bij AC Milan. Hij heeft gelijk. Hij moet aan het teambelang denken." SA: "El Hamdaoui is toch een andere spits dan Marko Pantelic, die het als teamspeler goed deed. Ook hij kreeg kritiek. Iedereen wil dat er een nieuwe Marco van Basten opstaat. Die komt niet zo vaak langs." Jij hebt als spits die hoge verwachtingen zelf ondervonden bij Ajax. SA: "Ik kwam naar Ajax om te slagen. Ik was er klaar voor. Mentaal en fysiek. Maar het was moeilijk snel in de cultuur te passen. Er werd wel eens naar me geschreeuwd door teamgenoten als ik drie keer een fout maakte op de training. Toen heb ik gezegd: 'Als je wilt dat ik iets leer, begin dan niet te schreeuwen, maar leer het me. En als ik drie keer iets niet goed doe, speel dan de bal niet. Maar ga niet lopen schreeuwen.' Ik had niet de achtergrond van de spelers die door Ajax zijn opgeleid. Voor hen was alles gemakkelijk, voor mij waren veel oefeningen nieuw." Schreeuwt de trainer Arveladze wel eens? GL: "Soms, maar dan is hij heel boos. De spelers respecteren hem, ze willen doen wat hij vraagt." SA: "Ik hoop ook niet dat ik ooit in de situatie kom dat ik iets moet oplossen met schreeuwen." GL: "Hij vindt het wel eens moeilijk om te zien dat spelers niet op honderd procent trainen. Maar je hebt er jongens bij zitten die dat echt niet kunnen. Bij Ajax hadden we Michel Kreek, hij kon ook niet trainen." SA: "Jesper Gronkjaer." GL: "Louis van Gaal zei destijds: 'Ik kijk niet eens meer naar Kreek. Concentreer je maar op de andere spelers.' Dat heb ik Shota ook gezegd. Als een speler ook niet goed speelt tijdens wedstrijden, wordt het een ander verhaal. Dan wordt hij vaak ook wel gecorrigeerd door zijn teamgenoten. Al hebben wij geen spelers met zo'n persoonlijkheid." SA: "Het zijn jonge jongens. We moeten nog niet te veel van ze verwachten, ze niet te veel informatie geven." Shota Arveladze: 'De coach van FC Köln dacht dat alle spelers van Ajax coachten, een grote mond hadden.' GL: "Deze spelers zijn doeners, geen denkers. Ze sprinten liever van boom naar boom als je dat vraagt, dan dat ik ze in een positie zet en ze moeten een keuze maken. De enige clubs waar ik dat anders heb meegemaakt, zijn Ajax en FC Barcelona." SA: "In de tijd dat ik bij Ajax speelde, kwam de trainer van FC Köln, Ewald Lienen, een keer kijken naar de training van het Georgische nationale team. Het was besloten, dus hij stond van een afstandje te kijken. Toen vroeg iemand aan hem of hij wist wie Shota was en wie Archil (zijn tweelingbroer, red.). Toen zei Lienen: 'Diegene die met zijn armen zwaait, is Shota.' Hij dacht dat alle spelers van Ajax coachten, een grote mond hadden. Dat klopt op zich wel. Je leert praten tegen medespelers, na te denken." Zowel Arveladze als Van der Lem werkte in het verleden nauw samen met Louis van Gaal. Van der Lem was diens assistent in de gouden jaren bij Ajax, Arveladze maakte zijn eerste stapjes als trainer onder de Tulpengeneraal. Van der Lem ziet echter geen kloon van Van Gaal in Arveladze. "Helemaal niet. Je pikt de goede dingen van iedereen, en combineert dat met je eigen karakter. Hij heeft wel de filosofie van Van Gaal, zit dicht op de groep, wil in een 4-3-3-systeem werken. En Shota laat me heel hard werken. Ik noem hem dus slavendrijver." SA: "Ik sms'te hem voor kerst. 'We moeten dit en dat doen.' We hadden tijd om hard te werken tot onze eerste competitiewedstrijd na de winterstop. Ik kreeg meteen een reactie terug. 'Jij ook fijne kerst met je familie. Ik ben nu op vakantie. Wil niet eens denken aan hard werken. Je bent een slavendrijver.'" GL: "Ik was net zes maanden in Turkije geweest, en was blij dat ik even thuis was. Ben met mijn kleindochter naar de kinderboerderij en het kerstcircus geweest. Kwam hij even aan met die sms." Shota, je bent misschien geen kloon van Van Gaal, maar is hij wel de trainer die je het meest heeft geleerd? SA: "Ik kon Louis altijd alles vragen. Al mopperde hij wel eens, als ik weer iets vroeg. Antwoordde ik met: 'Waarom ben ik hier anders?' Trainers willen oefeningen doen met vijf tegen vijf, maar dan wil ik weten waarom. Wat ik vooral leerde van Louis is het zoeken naar de karakters van de spelers. Als je die in kaart hebt, kun je echt tot ze doordringen, ze op de juiste manier benaderen." GL: "Ik zie Shota Ajax nog wel eens trainen. Waarom? Hij denkt in de stijl van Ajax, in de filosofie van Louis. Hij kent de club." SA: "Als je droomt, moet je groot dromen. Dus waarom niet over Ajax. Of over FC Barcelona. Ik ben heel erg benieuwd hoe lang je die spelers de bal kan laten overspelen. Ik heb het daar bij AZ wel eens met Van Gaal over gehad. Al onze keepers waren geblesseerd, zelfs die van de A-junioren. Toen hebben we de hele week getraind met Grétar Steinsson op doel. Op de ochtend van de wedstrijd tegen Excelsior was de keeper van het tweede elftal weer fit. Ik zei tegen Van Gaal: 'Laten we spelen zonder keeper, zoals we hebben getraind.' Hij verklaarde me voor gek. Hij wilde het ook wel, maar kon dat niet maken tegenover die keeper. En uit respect voor Excelsior." GL: "Ik weet het nog. Die wedstrijd won AZ met 5-0. Excelsior schoot pas in de 37ste minuut voor het eerst op doel. Die bal ging hoog over." SA: "We speelden zo geconcentreerd. Toch vind ik het jammer dat we toen niet met Grétar als extra speler speelden. Als ik ooit de kans krijg als trainer..." "Spelers kunnen wel een bal overspelen, maar niet met beide benen," aldus de assistent van Shota Arveladze. "Frank doet bü Ajax nu dezelfde oefeningen. Als speler kwam hü wel eens op het veld en zei: 'Weer dat stomme passen en trappen.' Ja, weer. Hü trapte goed met links en rechts, maar moest dat wel onderhouden. Ik heb al die jongens laten openen met links en met rechts. Het was een onderdeeltje van waarom we destüds zoveel succes hadden." Van der Lem heeft in zün loopbaan gemerkt dat niet iedereen staat te popelen zün zwakke been te trainen. Ook bü Kayserispor stuit hü soms op protest. "Het ergste was Rivaldo, bü FC Barcelona. Hü vond zichzelf te oud om te leren. Ik vertelde hem het verhaal van Frank Rükaard, die terugkwam bü Ajax. Hü kon niet met links trappen. Tüdens een oefening had hü Martün Reuser en Clarence Seedorf voor zich. Zü openden met links, en met rechts. Je kon er een liniaal langs halen. Hü schoot een aardige bal met zijn goede been. Met links zwaaide die bal helemaal af. Hü bleef daarna maar oefenen met links. Een paar maanden later scoorde hü met links, vanaf 25 meter." (MvD) Gerard van der Lem verkoos Kayserispor boven Bahrein. 'Ik wil Shota graag helpen. Ik zie in hem iets van mezelf terug.'

Ajax Life (vanaf 1994) | 2011 | | pagina 6