Hennie Spijkerman ideale assistent De Boer PORTRET K ajaxlife 04-02-2011 Hennie Spijkerman is de komende jaren assistent van Frank de Boer. Waarom wilde De Boer de technisch directeu van Ajax Cape Town zo graag hebben? Een portret. Ajaxdoctrine Ingegooide ruiten De loyale voetbalprofessor Hennie Spijkerman is, net als Bob Haarms ooit, een geboren assistent. Henk ten Cate, destijds beginnend hoofdtrainer bij Go Ahead Eagles, zou dat seizoen de ene na de andere jeugdspeler laten doorstromen naar het eerste elftal. Op een gegeven moment bestond zijn hele ploeg uit elf zelf opgeleide spelers. Sindsdien gaat Spijkerman in Deventer en omstreken door het leven als voetbalprofessor. Jaren later, in 2006, hoefde de nieuwe trainer van Ajax, Henk ten Cate niet lang na te denken, toen hij op zoek was naar een assistent. Bijna automatisch kwam hij bij Hennie Spijkerman uit. De assistent van De Boer is, zoals eerder al gezegd, geen uitgesproken Ajacied, maar predikt zijn gehele werkzame trainersleven wél de Ajaxdoctrine: een 4-3-3-systeem met specifieke vleugels, een nummer tien achter de spits en een inschuivende libero. Helemaal zoals het ideale, Amsterdamse plaatje er uit ziet. Spijkerman gelooft daar heilig in, dus is hij ook volledig op zijn plaats in Amsterdam, waar De Boer de club met goedkeuren van Johan Cruijff weer van onderaf mag opbouwen. Helemaal zoals het ooit was. Vraag maar eens aan Mare Overmars (commissaris technische zaken bij de Eagles) hoe hij over het werk van Spijkerman denkt. De vroegere vleugelflitser is lyrisch over het opbouwwerk van de zestigjarige trainer. Mede op zijn voorspraak kon het gebeuren dat de jonge doelman Sergio Padt (20), die in Amsterdam wordt gezien als de mogelijke opvolger van Maarten Stekelenburg, dit seizoen het Deventer doel verdedigt. De lijntjes in de voetbalwereld zijn talrijk, maar nooit zo moeilijk om te ontwaren want nogal kort. Frank de Boer zei al eerder dat Spijkerman de aangewezen man is om hem te completteren. En algemeen directeur Rik van den Boog zei dat je vanzelfbij een man als Spijkerman uitkomt, volop verwijzingen makend naar zijn ervaring en loyaliteit. Zelf is Hennie Spijkerman bijzonder content met zijn terugkeer in Amsterdam, want het voelt toch een beetje als een tweede kans. Zonder vergelijkingen te willen maken met de eerste periode op het trainingsveld van Ajax, vijf jaar geleden als assistent van 'snelle Henkie' ten Cate, acht Spijkerman de kans van slagen, in combinatie met de huidige selectie van Ajax, ditmaal behoorlijk groot. "Ajax heeft een jonge, redelijk onervaren ploeg met een enorme drive," constateerde Spijkerman bij zijn presentatie. "Een groep die open staat voor trainers." Dat laatste is niet geheel onbelangrijk in de visie van de gedreven Spijkerman; jonge voetballers die niet willen leren, die zich niet verder willen ontwikkelen, zijn bij hem aan het verkeerde adres. Wat leidt tot een eerste (voorzichtige) conclusie: de erfenis van sir Bob is bij Hennie Spijkerman in goede handen. DOOR MARK VAN DEN HEUVEL Kijkend naar Hennie Spijkerman dwalen mijn gedachten onwillekeurig af naar wijlen sir Bobby Haarms. Allebei zijn ze gezegend met een uitgestreken, bijna trieste snuit, maar als ze lachen, dan lachen ze ook echt. Voor zover er natuurlijk wat te lachen valt binnen de organisatie van een voetbalclub. Er zijn trouwens meer overeenkomsten. De breedsprakige Spijkerman is, net als Haarms destijds, een uiterst loyaal mens. Rustig, analytisch sterk, bescheiden, educatief goed onderlegd, weloverwogen en altijd in de bres springend voor z'n hoofdtrainer als de situatie daarom vraagt. Haarms had een welhaast heilig ontzag voor trainers als Rinus Michels, Johan Cruijff, Leo Beenhakker en Louis van Gaal. De tijden zijn wat dat betreft behoorlijk veranderd, maar met Hennie Spijkerman had Frank de Boer zich toch geen betere assistent kunnen wensen. Kerels als Spijkerman hoeven niet zo nodig op de voorgrond te treden - ja gelukkig, ze bestaan nog. Mannuh, die er alles aan zullen doen om de club voor 'narigheid' te behoeden en die het clubbelang te allen tijde laten prevaleren. Natuurlijk, er zijn ook verschillen tussen de twee geboren assistenten. Waar Haarms het, ondanks diverse buitenlandse aanbiedingen, bijvoor beeld nooit aandurfde om zelf een club te leiden als hoofdtrainer, deed Spijkerman dat wel. Bij FC Zwolle. Het werd misschien wel de grootste teleurstelling uit zijn carrière. Het feit dat bij hem thuis de ruiten werden ingegooid, bleek een grote impact op persoonlijke leefomstandigheden te hebben, met een voortijdig vertrek als onvermijdelijk gevolg. Om de vergelijking tussen Haarms en Spijkerman nog even door te trek ken: de wieg van de één stond recht tegenover de poorten van stadion De Meer, waar de ander nou niet bepaald kan bogen op een indrukwekkend Ajaxverleden. En dat maakt de keuze om Spijkerman aan Frank de Boer te koppelen misschien niet de meest voor de hand liggende, maar wel de meest doordachte. Frank de Boer en Hennie Spijker man, een voormalige doelman van PEC Zwolle en Go Ahead Eagles, gaan samen welhaast een dubbel voetbal leven terug. Legenda risch is een wedstrijd in de landelijke jeugdcompe- titie, met Frank en Ronald de Boer bij Ajax in de ploeg en met Hennie Spijkerman als beginnend jeugdtrai ner op de bank bij de Eagles. Het Amsterdamse 'Dreamteam', met verder nog Bryan Roy en Richard Witschge, tegen de jonge Eagles, waar Edwin Overmars en Martijn Pothoven het verschil maakten. Go Ahead Eagles won en de reputatie van Spijkerman als talentenkweker was definitief gevestigd.

Ajax Life (vanaf 1994) | 2011 | | pagina 3