'JEUGDSPELERS MOETEN NIET OP TENEN LOPEN' Week van omschakelen, coachen en concentreren VOORBEREIDING 22-01-2011 ajaxlife didas adictJs Ajax bereidde zich in de Turkse badplaats Belek voor op de tweede seizoenshelft. Een overzicht van de trainingsweek aan de hand van enkele citaten, kreten en opmerkingen. Het trainingskamp in Portugal vorig seizoen betekende de introductie van A-junior Christian Eriksen aan de buitenwereld. Frank de Boer nodigde voor de trip naar Turkije geen echte jeugdspelers uit. Frank de Boer vraagt vooral mentale weerbaarheid van zijn spelers tijdens de trainingen. Training met fysiek, wel mentaal zwaar' DOOR MIKE VAN DAMME "Dat is zo slordig. Zo dom." Het trainingskamp had voor Frank de Boer eigenlijk niet beter kunnen beginnen dan met de 4-2-nederlaag bij HSV. De trainer heeft voor de zeven dagen aan de Turkse Rivièra enkele doelstellingen op papier gezet, en krijgt in de oefenwedstrijd bevestiging op bevestiging voor zijn to do list. HSV staat al na twee minuten op voorsprong en profiteert in het vervolg van het duel optimaal van de slordigheden van Ajax. "We komen door eigen fouten met 3-0 achter. Dat is zo slordig. Zo dom," stelt De Boer. "De tweede helft hebben we het goed opgepikt. We toonden meer geduld. Als je dom balverlies lijdt, wordt dat tegen een ploeg als HSV afgestraft. Er zijn dingen duidelijk geworden. Dat is helemaal niet erg." Terug naar de to do list. Ajax gaat in Belek vooral werken aan de omschakeling, looplijnen, concentratie en communicatie. Het belooft daarmee niet eens een fysiek uitputtende week te worden, wel een mentaal zware. Concentratie is geboden. Een voordeel voor de spelers: er staan geen strandwandelingen vroeg in de ochtend gepland. "Kom op nou man!" Bescheidenheid siert de mens. Mondigheid siert de Ajacied. Past Aras Özbiliz eerder bij de eerste typering, Lorenzo Ebecilio sluit naadloos aan bij de tweede. De twee jonge vleugelaanvallers zijn tegenpolen van elkaar. Özbiliz is de rustige rechtsbuiten die tijdens de trainingen laat zien erg doelgericht te zijn; Ebecilio is een mondige linksbuiten, die het vooral moet hebben van doelpunten voorbereiden. De branie van Ebecilio wordt al vroeg in de week duidelijk, tijdens een partijspel. Als Jan Vertonghen de bal verspeelt, probeert de negentienjarige zijn ploeg op scherp te zetten. "Kom op nou man!" Het zal De Boer als muziek in de oren klinken: zelfs de minst ervaren Ajacied coacht zijn teamgenoten. Buiten het veld siert bescheidenheid overigens ook de mens Ebecilio. Dat hij nu mee is met Ajax op trainingskamp, had hij enkele weken eerder niet durven denken. "Ik had er totaal niet aan gedacht, verwachtte dat ik 2011 bij Jong Ajax zou beginnen. Toen stond ik ineens in de basis tegen Vitesse. Of ik bij Jol ook tegen mijn debuut aanzat, weet ik niet. Ik was een tijdje geblesseerd. We hebben wel gesproken. Hij zei dat ik mijn best moest blijven doen, fit moest worden. Toen ik eindelijk fit was, ging hij weg." De Boer is te spreken hoe het tweetal zich ontwikkelt. "Aras is een jongen die je continu achterna moet zitten, die je wakker moet houden. Hij dacht dat-ie er al was. Hij pakt het goed op. Ik vind dat iedereen het heel goed heeft gedaan deze week. Niemand heeft verzaakt. De sfeer in de groep is fantastisch. Dat zie je ook tijdens de trainingen." "Hij heeft gelijk. Accepteren." Veel duidelijker kan een opdracht niet zijn: speel tijdens een partijspel alleen maar korte ballen. Toch besluiten de spelers in een tijdsbestek van enkele minuten vier keer een lange bal te geven. Het ontgaat De Boer niet. Na elke lange bal legt de trainer het spel neer en herhaalt hij de oefenstof. Korte ballen. Het vergt duidelijk aanpassing voor de spelers, die gewend waren onder Martin Jol vaak de lange bal te hanteren. Miralem Sulejmani vindt een breedtepass over veertig meter nog steeds kort. De Serviër moet dan al weten dat hij daar problemen mee krijgt. De Boer is al enkele dagen zeer fel. De kantjes eraf lopen is taboe, slappe passes komen niet in het voetbalwoordenboek van de trainer voor. Er moet continu scherp worden getraind. Dat verbetert het spel, de conditie en de concentratie. En als het niet goed gaat, stopt De Boer het spel. In tegenstelling tot wat bijvoorbeeld Martin Jol deed. De Zeeuw vindt dat prettig. "Als je niet weet wat je fout doet, leer je ook niets," stelt de middenvelder. "Als De Boer je op je flikker geeft, doe je het niet meer fout. Het coachen van elkaar is voor sommige jongens wel moeilijk. De Boer besteedde daar bij Oranje ook veel aandacht aan. Het maakt het voetbal er gemakkelijker op." Terug naar het trainingsveld, en de lange pass van Sulejmani. Voordat Waar De Boer in zijn eerste weken als hoofdtrainer juist geregeld een A-junior liet meetrainen met de hoofdmacht, daar koos hij ervoor geen extra jeugdspelers mee te nemen naar Turkije. Alleen de inmiddels al gedebuteerde Lorenzo Ebecilio was een nieuw gezicht ten opzichte van het trainingskamp in Oostenrijk, afgelopen zomer. Volgens De Boer paste het meenemen van jeugdspelers niet zjjn plannen. "Het is niet goed voor een jeugdspeler om mee te gaan en dan de hele week op zijn tenen te lopen. Daar heeft hij niets aan. Je moet zo'n speler rustig brengen. Dan kan hij beter twee keer in Amsterdam met het eerste meetrainen." (MvD)

Ajax Life (vanaf 1994) | 2011 | | pagina 4