'GECHARMEERD VAN DIE JONGE JONGENS' Contouren filosofie De Boer langzaam zichtbaar ajaxlife De klassieker leverde voor Ajax geen test op. Feyenoord werd met speels gemak opzij gezet (2-0). Tegen FC Utrecht zullen de Amsterdammers zich wel meer aan de oefenstof uit Turkije moeten houden. Zorgvuldiger Jody Lukoki maakte tegen Feyenoord z(jn debuut. Met lef probeerde de achttienjarige rechtsbuiten zich te ontdoen van Feyenoordroutinier Tim de Cler. Zijn broekje was eigenlijk te groot voor zijn onderlijf. Maar goed; kleine, lichtvoetige en jeugdige spelers passen bij Ajax. Lukoki is eigenlijk nog A-junior, maar juist dat maakt zijn debuut minder verrassend. Trainer Frank de Boer kent hem door en door. "Het is mooi zo'n trainer te hebben die de jeugd zo goed kent," stelt verdediger Jan Vertonghen. "Ik vind het leuk om met die nieuwe jongens te spelen. Het heeft toch iets speciaals, ook voor de ouderen. Ze zorgen voor lef. Ik ben echt van ze gecharmeerd." Naast Lukoki speelde ook Lorenzo Ebecilio tegen Feyenoord. De linksbuiten vocht mooie duels uit met Gill Swerts, zag ook Vertonghen. "Lorenzo heeft kracht, snelheid, hij varieert goed. Van hem ben ik ook echt gecharmeerd." (MvD) ANALYSE 22-01-2011 Toby Alderweireld juicht na zijn treffer. De Belg kreeg veel ruimte om mee op te komen. 'We werden weinig op de proef gesteld' DOOR MIKE VAN DAMME "We hebben ons toch wel een beetje ingehouden. We moeten slim zijn met onze krachten." Voor geen tegenstan der is het leuk als Jan Vertonghen dat zegt. Maar voor een ploeg als Feyenoord is het helemaal pijnlijk. De topclub van weleer is een ploeg geworden waartegen zelfs een niet ijzersterk Ajax krachten kan sparen. Het gebrek aan echte weerstand zorgde ervoor dat niet alle oefenstof uit het trainingskamp in Turkije daad werkelijk tot uiting kwam in de eerste wedstrijd na de winterstop. Het hard en zeer zorgvuldig passen, snel omschakelen; het gebeurde te weinig, het hoefde ook niet. Vertonghen: "We werden weinig op de proef gesteld. Slordige passes werden niet afge straft. Of dat gek is tegen Feyenoord? Best wel." Toch waren er zeker contouren zicht baar van de automatismen die trainer Frank de Boer zijn ploeg wil aanle ren, en waar aan de Turkse Rivièra hard is gewerkt. Het centrale duo dat om beurten door moet schuiven - vooral Toby Alderweireld kreeg daar tegen Feyenoord de ruimte voor, en scoorde uit een afstandsschot de ope ningstreffer - backs die diep spelen, Eyong Enoh of Demy de Zeeuw die zich laat terugzakken. Het was tegen Feyenoord allemaal aanwezig. De finesse ontbrak echter. De concentratie die vereist is om de filosofie van De Boer daadwerkelijk te realiseren, zal zondag tegen FC Utrecht wel aanwezig moeten zijn. De Domstedelingen zijn een stuk verder in de ontwikkeling dan Feyenoord, wonnen eerder dit seizoen na een knotsgek begin zelfs in de Amsterdam Arena met 2-1In eigen huis was de ploeg van Ton du Chatinier vorig jaar ook al te sterk voor Ajax (2-0). FC Utrecht heeft dit seizoen ook geleerd tegen topploegen overeind te blijven, dankzij de Europa League. Ploegen als Celtic, Liverpool en Napoli wisten niet in Utrecht te winnen. Vertonghen: "We zullen in een hoger tempo moeten spelen, zorgvuldiger zijn. En als team blijven verdedigen. Dat we nu vier wedstrijden (AC Milan, Vitesse, AZ en Feyenoord, red.) geen treffer tegen hebben gehad, komt niet puur door de verdediging. Dat komt omdat we als ploeg verdedigen." Tegen Feyenoord kwam niet alleen de spelfilosofie van De Boer al een beetje naar voren, ook het beleid dat hij wil voeren met Ajax 1 werd duidelijk. In Turkije schetste de hoofdtrainer zijn ideale werksituatie: een selectie van achttien spelers. "Zo was dat toen ik zelfbij Ajax speelde ook. De basis stond redelijk vast, maar ook de nummer zestien wist waar hij aan toe was, dat hij bij een blessure zou spelen. Was hij geblesseerd, dan werd er een jeugdspeler opgeroepen." Het was de basis voor de successen onder Louis van Gaal. Wordt het ook de basis voor successen in de nabije toekomst? De Boer liet tegen Feyenoord in elk geval zien geen angst te kennen om zijn filosofie meteen uit te dragen. Urby Emanuelson kon door een enkelblessure niet spelen, en werd vervangen door Daley Blind. Door de afwezigheid van Luis Suarez (schorsing), El Hamdaoui (ziek) en Aras Özbiliz (overbelasting) kwam A-junior Jody Lukoki in beeld. Hij trainde al enkele keren met de selectie mee, begon in de klassieker op de bank, en mocht nog elf minuten meevoetballen. De basis lijkt te staan, nu moet in rap tempo aan de finesses worden gewerkt. Zondag moeten daarvan de eerste contouren al zichtbaar worden, tegen FC Utrecht. Een week later wacht NAC Breda, de ploeg die in eigen huis FC Twente en PSV versloeg. Het vereist meer concentratie. Daar wordt aan gewerkt. F\ Jody Lukoki is na Lorenzo Ebecilio de tweede debutant onder Frank de Boer.

Ajax Life (vanaf 1994) | 2011 | | pagina 3