t. I TIEN JAAR VAK410 IN BOEKVORM f 'EEN KERN ZINGT, HET HELE VAK MOET MEEDOEN' v; 'Neefjes van F-side' na tien jaar nog volop in beweging X #c Vak410 bestaat op 26 januari precies tien jaar. Een dag later (Ajax - NAC) zullen de boys zich grootser dan ooit laten horen. Voorzitter Roald (23) en Neill (25) vertellen over heden, verleden en toekomst. 'De groep moet nog hechter worden.' ajaxlife FANZONE 4 K 22-01-2011 1Ü miHJ (trtf j 1 iftn m y j 1 l Hoogtepunten Ten ere van het jubileum brengt Vak410 een boek uit. Momenteel zijn de boys druk bezig met de voorbereidingen. Het drukwerk biedt een overzicht van alle hoogtepunten van de afgelopen tien jaar, waarin vooral veel foto's te zien zijn. Medio maart wordt het boek verwacht. De prijs zal tussen de vijftien en twintig euro liggen. Geïnteresseerd? Het boek wordt verkocht via de webshop op www.vak410.nl en in het 'winkeltje' bij vak 424/425. De oplage telt vijftienhonderd stuks. Daarnaast mag Ajax Life een boek verloten onder haar leden. Daarover leest u binnenkort meer. (RvL) it yaf' jktofi nMVitrïlïflV y njrt' c. -- ,y+lli ,Tr rr/r f4 - „.Ti Vak410 komt met een grootse sfeeractie rondom het tienjarig bestaan. Tifosi Grandiosi DOOR RICARDO VAN LOON "Het begon tien jaar geleden op een internetforum," vertelt Neill. Hij is 410'er vanaf het eerste uur. "Niemand kende elkaar, maar op een gegeven moment bedachten we om een groepje te vormen en bij elkaar te gaan staan op een vak. In het begin bezochten we vooral losse wedstrijden. Na gesprekken met Ajax en het sfeerteam kregen we uiteindelijk de kans een seizoenkaart te kopen in het vak 410. Daar is het écht begonnen." Nu kan niemand meer om de sfeermakers heen. Iedere thuiswedstrijd staat Vak410 zijn mannetje. Of het nu gaat om vocale creaties of creatieve doeken, de boys scharen zich onvoorwaardelijk achter hun club. Geregeld in bloot bovenlijf trouwens. Roald: "Zoiets ontstaat gewoon. Mensen beginnen in de zomer en gaan daar mee door. Zij zetten zich honderd procent in voor Ajax en willen op die manier mentaliteit tonen. Sommigen doen dat in hun blote bast, anderen staan liever met hun sjaaltje." Neill springt bij: "Het is ook zelden koud bij ons. Wij zijn continu in beweging." Vak410 en mag zichzelf inmiddels voorzitter van de stichting Vak410 noemen. "Vooraf werden we bestempeld als kindervak. Ze dachten dat we het nooit zouden volhouden. Maar er zat vanaf het begin een goede organisatie achter. Er bleef continu nieuwe aanwas komen. Vak410 heeft een ontwikkeling doorgemaakt waar we nu trots op zijn. Niet alleen als Vak410 zijnde, maar ook als Ajax zijnde." Neill vindt het moeilijker een specifiek hoogtepunt te noemen. "Elk jaar denk je weer van: we En de recente gebeurtenis bij Ajax - AC Milan dan? Vak410 wilde een statement maken tegen de hoge ticketprijzen voor Champions Leagueduels. De actie begon krachtig, maar uiteindelijk ging er iets mis. Er belandde vuurwerk tussen Ajacieden op de eerste ring. Neill: "Die actie kwam aan, maar het is nooit de bedoeling geweest dat het vuurwerk een ring lager zou belanden. Van de actie zelf hebben we geen spijt, maar de uitvoering had beter gemoeten. We hebben onze excuses aangeboden en in 99 van de 100 gevallen werd dat geaccepteerd." Het sfeervak werd in eerste instantie bestempeld als kindervak. Maar al snel breidde de groep zich uit. Inmiddels telt Vak410 zo'n zestienhonderd Ajacieden, verdeeld over twee vakken. Zij werden verplaatst naar 424 en 425. "Dat was op initiatief van Ajax en de politie," legt Roald uit. "Voornamelijk vanwege veiligheidsoverwegingen. We stonden te dicht op het uitvak. In overleg zijn we toen verplaatst." Net als iedere jubilaris kan Vak410 terugkijken op hoogte- en dieptepunten. "Dat we zo groot zijn geworden is sowieso een hoogtepunt," vertelt Roald. Hij maakt sinds vijf jaar deel uit van zijn echt beter geworden. Je gaat steeds verder, het wordt mooier en kunstzinniger. Vroeger waren de doeken een plaatje. Wat je nu ziet, bijvoorbeeld bij het doek van Bob Haarms, is bijna een foto. Elk jaar heb je weer een hoogtepunt voor jezelf, maar het jaar erop is dat weer overtroffen." Dieptepunten waren er ook. "We hebben natuurlijk wel tegenslagen gehad. Zo wilden we bijvoorbeeld linten spannen bij Ajax - Espanyol. Toen zei de brandweer opeens dat het niet kon, omdat het niet brandveilig was. Dat zijn voor ons tegenslagen." Naast het bevorderen van de sfeer laat Vak410 zich ook buiten het stadion horen. Zo pleiten de relatief jonge supporters voor de terugkeer van het oude Ajaxlogo en zal de groep - op weg naar het volgende jubileum - altijd blijven strijden voor een beter en mooier Ajax. Zelfkritiek is de boys niet vreemd. "We willen vocaal nog beter worden. Uitbreiding willen we pas als alles perfect is. Kwaliteit gaat voor kwantiteit," aldus Roald. "Als je het vak ziet, is er in de kern een groep die zingt. Maar heel het vak moet gewoon meedoen. We kunnen altijd beter," vult Neill aan. "De groep moet nog hechter worden. Niet alleen tijdens die negentig minuten in het stadion, maar ook daarbuiten."

Ajax Life (vanaf 1994) | 2011 | | pagina 12