IN CAFE JONKHART WERD HET OER-AJAX OPGERICHT Sporen van Ajax In de serie Sporen van Ajax zoekt Ajacied en schrijver Menno Pot plekken op die een Ajaxverhaal hebben te vertellen. Soms zijn de sporen nog zichtbaar, soms ook niet. In deel 1café Jonkhart aan de Amstelveenseweg. HISTORIE 4 Q ajaxlife 22-01-2011 Wmm Doorstart Landweg; J li Café Jonkhart SV.v Amsterdamsche Bos Altijd wanneer ik langs het Olympisch Stadion fiets en de Amstelveenseweg in draai, richting Vondelpark, denk ik terug aan 13 mei 1992. Het was de dag waarop een zwaarbevochten 0-0 in het Olympisch Stadion voor Ajax voldoende was om de Uefa Cup te veroveren. Ajax had mazzel tegen Torino: twee keer paal, één keer lat. Zenuwslopend. De huldiging zou nog diezelfde avond zijn, een paar uur na de wedstrijd, op het bordes van de Stadsschouwburg aan het Leidseplein, en dat stelde gemeente en politie voor een logistiek probleem. Hoe moesten vijftigduizend mensen 's avonds laat, in het donker, veilig van het stadion naar het Leidseplein worden getransporteerd, een tocht van een kleine vijf kilometer? Trams? Bussen? Ondoenlijk. Lopen was de enige optie: over de Amstelveenseweg, langs het Haarlemmermeerstation, voorbij het zuidelijke uiteinde van het Vondelpark en dan rechtsaf, de lange Overtoom in. De route zou worden afgezet; onderweg zouden dweilorkestjes en hoempabandjes de wandeling veraangenamen. Die lange triomfmars in mei 1992 is een van mijn allermooiste Ajaxherinneringen, mooier nog (want: zeldzamer) dan de huldiging zelf. De euforische pelgrimstocht naar het Leidse verliep zonder wanklank. Op alle balkons stonden mensen. Overal klonk muziek. Ik was zeventien jaar. Voor het eerst had ik Ajax met eigen ogen een grote prijs zien winnen. Wat ik me toen niet realiseerde, was dat er die avond vijftigduizend feestende Ajacieden langs de plek aan de Amstelveenseweg trokken waar in 1893 of 1894 de prehistorie van Ajax begon. Ik wist niet beter dan dat Ajax op 18 maart 1900 was opgericht. Dat die oprichting eigenlijk een soort doorstart was, na een eerste poging een jaar of zes eerder? Ik wist het niet. Om precies te zijn was het in het niet meer bestaande café Jonkhart: aan de Amstelveenseweg, ter hoogte van de plek waar in 1915 het treinstation zou verrijzen dat aanvankelijk station Willemspark heette en vanaf 1933 Haarlemmermeerstation. Er is niets meer terug te vinden van het café waar het oer-Ajax werd opgericht. In de Govert Flinckstraat, in De Pijp, was in 1893 een voetbalvereniging actief die AVV heette. De latere Ajaxoprichter (en voorzitter!) Han Dade was spelend lid, maar hij woonde een stuk uit de buurt, in de Saxenburgerstraat, een klein zijstraatje van de Overtoom, en kon niet altijd naar de Govert Flinck komen. Vervelend, want hij was tevens eigenaar van de bal. Het was voor de 'Govert Flinckgroep' reden om dan zelf maar een bal te kopen, waarop de 'Overtoomgroep' van Dade zich afsplitste en verder ging onder de naam Ajax. De officiële oprichtingsvergadering was in het voorjaar van 1893 óf 1894 (twee documenten spreken elkaar hierover tegen; 1894 is het meest waarschijnlijk), maar zeker is dat het in café Jonkhart was. Een van de documenten noemt de heren Dade, Van Hilten, Doudart de la Gree, Woortman, Jonkhart (zoon van de cafébaas), Stempel en de gebroeders Thomasze als de aanwezige oprichters. Dade werd voorzitter. De eerste potjes voetbal werden gespeeld op het veldje in de achtertuin van het café. De Amstelveenseweg zag er toen totaal anders uit dan nu. Aan het noordelijke uiteinde, bij het Vondelpark, verrezen aan het einde van de negentiende eeuw in een hoog tempo woningen (in 1894 werd er vast getimmerd en gemetseld in het kader van de stadsuitbreiding), maar verder naar het zuiden liep je al snel de stad uit en het groene land in. De Amstelveenseweg was een landweg met bomen aan weerszijden. DOOR MENNO POT Onbewust eresaluut De Amstelveenseweg rond 1895, ongeveer genomen vanaf de plek waar café Jonkhart stond. Het gebouw is het nieuwe Huis van Bewaring aan de Havenstraat. de naam Willemsparkweg. Het oer-Ajax zou niet lang bestaan. Leden verhuisden, het Willemspark kreeg een andere bestemming. Na een jaar of twee, in 1896, was de Footh Ball Club "Ajax" min of meer opgelost in het niets. Hoe zouden de oprichters hebben gereageerd wanneer iemand in café Jonkhart ze in 1894 had aangesproken: "Heren, u zult mij niet geloven, maar over 98 jaar, in het jaar 1992, zullen hier vijftigduizend uitzinnige supporters voorbijtrekken, een overwinning vierend van de club die u nu aan het oprichten bent." Die imposante Ajaxstoet van mei 1992 beschouw ik achteraf graag als een onbewust eresaluut van de Ajaxaanhang aan de door Amsterdam opgeslokte plek waar het in 1894 allemaal begon, hoe onherkenbaar hij ook is veranderd. Het Olympisch Stadion en het Stadionplein waren er nog niet. Het Huis van Bewaring aan de Havenstraat 6 was nog nieuw (opgeleverd in 1890) en had alle ruimte. Café Jonkhart moet er zo'n beetje naast hebben gelegen. Het was (vanaf 1877) bereikbaar met de paardentram Leidscheplein - Amstelveenscheweg. Het eerste Ajaxbestuur zette er in de vroege zomer van 1894 meteen flink de schouders onder. Er kwamen lidmaatschapskaarten met de prachtig fout gespelde clubnaam Footh Ball Club "Ajax". Het inschrijfgeld bedroeg vijftig cent (bepaald niet goedkoop voor die dagen) en er kwamen strenge clubreglementen. Na de eerste wedstrijdjes achter café Jonkhart werd besloten voortaan te voetballen in het Willemspark, dat later werd bebouwd en nog slechts voortleeft in Menno Pot bij het Haarlemmermeerstation, waar in 1894 café Jonkhart stond.

Ajax Life (vanaf 1994) | 2011 | | pagina 11