'GEEN PURE DOMME IJDELHEID' 'SCOUTS KRIJGEN WEINIG STEUN BIJ TOPCLUBS' BOEKEN EN BIOGRAFIEËN ajaxlife Ledenraad Vermoeidheid John Rep zag vorige maand zün biografie in de winkels verschenen, net als Jan Mulder. Laatstgenoemde schreef ook zelf nog een boek. INTERVIEW Q 03-12-2010 John Rep in actie tegen Roda JC, op 23 december 1973. 'Ik was niet echt een rechtsbuiten' bij Helmond Sport. Niet bij Ajax. Maar het valt ook niet mee om spelers aan te trekken." Jan Vertonghen gaf onlangs nog in Ajax Life aan blij te zijn met Ooijer. Hij heeft een begeleidende rol voor de jeugdige defensie. Mulder: "Dat zegt hij gewoon voor de publiciteit. Dat is niet waar! Voetballers leren niet van iemand anders. Je leert van jezelf." Rep: "Daar ben ik het niet mee eens. Je wordt beter door te trainen met spelers van een hoog niveau. Zo heb ik ook veel geleerd van Cruijff." Mulder: "Oké. Maar ik heb niet het gevoel dat Vertonghen nog heel veel kan leren van Ooijer. Vertonghen is te bescheiden." Ajax mist een paar klootzakken in het veld? Rep: "Als je de wedstrijd tegen Auxerre bekijkt, ik heb nog nooit zo'n dood boeltje gezien. Vooral buiten het veld dan. Allemaal met van die enorme koptelefoons op hun hoofd." Mulder: "Ajax mist klasse. Vooral op het middenveld. Er is, zoals ze in Duitsland zeggen, geen Kopf der Mannschaft. Geen spelmaker. Als Demy de Zeeuw in vorm is, vind ik hem wel een goede speler. Het is bij hem nu allemaal even 'net niet'." En Christian Eriksen? Hij wordt door Martin Jol gezien als een creatieve speler. Mulder: "Is hij een groot talent? Ik geloof niet dat het positief is als je een jeugdspeler maar een paar minuten laat spelen. Hij speelt vaker niet dan wel. Ik mis iemand die een bal met klasse kan geven. Daar ontbreekt het aan bij Ajax." Rep: "En als je ziet wie Ajax de laatste jaren allemaal weg heeft laten gaan uit de jeugd. Daar zitten ook wat bekende namen bij. Jeremain Lens, Eljero Elia. Nordin Amrabat ook." Mulder: "Weet je wie ik ook een goede speler vind? John Goossens. Die kan een bal raken, is technisch zeer vaardig. In de luxe van het aanbod kon Ajax het zich vroeger permitteren wat jeugdspelers weg te laten gaan. Nu moet je echt iets scherper gaan opletten. Dan kun je iemand als Elia niet weg laten gaan." Rep: "Jochies worden gescout door Ajax als ze zes of zeven jaar zijn. Het is veel beter als ze op hun veertiende pas de overstap maken. Als je ze al ziet lopen, met hun Ajaxtrainingspak, op hun tiende..." Mulder: "Je hebt gelijk. Ik weet nog datYouri en Geret (zoons Mulder, red.) als pupil bij SDO in Bussum speelden. Ook tegen Ajax. Kinderen van acht jaar met een 'air' om je gek te lachen. Die verbeelden zich veel te veel. Die allure zit er nog altijd wel in." Rep: "Dat heb je bij andere clubs ook hoor!" Johan Cruijff pleit voor meer oud voetballers in de ledenraad. Dat wordt ondersteund door de huidige directie. Op 14 december kiezen de leden van Ajax enkele nieuwe ledenraadsleden. Oud-spelers als Dick Schoenaker en Keje Molenaar hebben zich al beschikbaar gesteld. Mulder en Rep voelen weinig voor een dergelijke functie, al delen ze de kritiek. Rep: "In de Raad van Commissarissen zou ook meer voetbalknowhow moeten komen." Mulder: "Ik ben gepolst en heb het even overwogen. Ik ben niet geschikt voor de ledenraad, omdat ik zit te tetteren in zo'n televisiestudio. Dat wil ik ook over Ajax kunnen doen. Als je dan in de ledenraad zit, wordt dat toch een beetje lastig. Volgens mij is de ledenraad ook niets voor John. Hij zal meer iets technisch willen doen." Rep: "Ik ben nog nooit benaderd." Mulder: "Weet je wat jij tegen hebt? Jouw imago als 'Goudhaantje'. Mensen denken dat jij een flierefluiter bent. Een imago dat maar aan je blijft kleven. Al is het onzin." Rep: "Bij tactische besprekingen zat ik altijd een beetje uit het raam te kijken hoor." Mulder: "Maar er is niet één voetballer die naar tactiek luistert. Laat die trainers maar lullen. Wedstrijden worden beslist door techniek en door individuele klasse." Dus geen ledenraad voor jullie. Maar iets doen op het scoutingsvlak? Rep: "Dat lijkt mij wel wat. Ik zou die jongens op De Toekomst wel goed in de gaten willen houden. Dat is ook belangrijk. Als je ziet hoeveel spelers er worden weggestuurd die het ergens anders wel goed doen. En anders buiten de deur scouten. Zo'n speler als Nacer Chadli had toch gewoon naar Ajax moeten komen?" Mulder: "Gek hè. Als je Chadli vijf minuten ziet, weet je toch dat hij kan voetballen?" Rep: "Scouts krijgen maar weinig steun bij topclubs. Elke trainer neemt zijn eigen zaakwaarnemer en dus zijn eigen spelers mee." Mulder: "Ajax heeft ook wel last van het eigen verleden. Er is gewenning gekomen aan types als Marco van Basten en Johan Cruijff. Dan ontstaat een soort van arrogantie. Je moet het echt een beetje gaan vergeten dat je zulke spelers nog krijgt, en blij zijn met een speler als Balazs Dzsudzsak. Hij werd door Ajax afgescout." Zien jullie parallellen met de jaren zeventig? Na de grote successen kocht Ajax toch ook heel veel spelers, om zich aan de Europese top vast te kunnen klampen. Rep: "Het was een rommelige tijd. Er werden links en rechts spelers gehaald. Zoltan Varga was over zijn top heen. Hans Kraay deed ook maar wat. Hij haalde Willy Brokamp. Die was eigenlijk uitgevoetbald. René Notten werd aangetrokken van FC Twente en daar werd Arnold Mühren voor ingeruild. Mühren was natuurlijk een goede voetballer." Mulder: "Notten was niet slecht, maar was meer een stofzuiger dan iemand met de klasse van Mühren. Brokamp kwam te laat." Rep: "Daarom is het niet goed om één persoon verantwoordelijk te maken voor het technische beleid. Je moet daar meerdere mensen op zetten. Twee of drie mensen met voetbalverstand. Dan loop je ook niet het risico dat een trainer of technisch directeur zijn eigen lijntjes heeft." Door wie werd in jullie tijd bijvoorbeeld een Jan Mulder gehaald? Mulder: "Dat weet ik niet precies. Cruijff zei: die speler is goed. Ik weet het echt niet meer." Rep: "Toen had je ook al een huismakelaar, die Oostenrijker. Berger heette hij, geloof ik. Via hem kwamen er ook een hoop bij ons terecht." Mulder: "Op een gegeven moment moet iemand beslissen. De technisch directeur als je het mij vraagt. Iemand die lang bij een club zit en zich bewezen heeft. Zoals je bij sc Heerenveen Riemer van der Velde had, of Annie van der Velde. Iemand met verstand van voetbal, mannen en Scandinaviërs." In hoeverre waren jullie concurrenten in de aanval van Ajax? Mulder: "In het begin wel een beetje. Ik versperde eigenlijk de weg voor John en was bijna blij dat ik geblesseerd raakte." Rep: "Het was vanzelf allemaal goed gekomen, want Cruijff ging toch weg. Maar in principe waren we wel concurrenten. Je had natuur lijk ook Sjakie Swart nog op rechts. Het heeft nog ruim een jaar geduurd voordat ik als jeugdspeler zijn plek had veroverd. Jan was natuurlijk gekocht, en dan kom je toch in een andere situ atie. Dan moet je spelen." Mulder: "Ik weet nog dat ik te horen kreeg dat ik zou spelen. Ik voelde de teleurstelling bij John. Zoiets is niet leuk, voorrang krijgen omdat ze veel geld voor je hebben betaald." Jullie waren ook concurrenten voor het WK in 1974. Die strijd won John ook. Mulder: "Dat is wel kort door de bocht. Bij het WK had ik meer te maken met Rinus Michels die het tactisch anders wilde." Rep was in het begin niet al te happig om mee te werken aan een biografie. "Ik dacht: waarom zou iemand zich druk maken over een boek over mij? Achteraf gezien vind ik het wel leuk. Al heb ik wel moeten wroeten in mijn geheugen. Je wordt dan geconfronteerd met dingen die Titel: Jan Mulder Uitgeverij: De Buitenspelers ISBN: 9789071359323 Prijs: 59,00 Rep: "Jan was niet echt een rechtsbuiten, al kan een goede voetballer natuurlijk overal staan." Mulder: "John was een rechtsbuiten die veel scoorde." Rep: "Ik was geen echte rechtsbuiten. Ze moesten me niet langs de lijn laten staan. Als je twintig minuten niet aan de bal komt, is dat klote. Dan ga je zwerven en zoeken." Spelers als Luis Suarez en Demy de Zeeuw ogen vermoeid. Het is de tol die ze betalen na een zomer waarin het WK werd gespeeld. Rep herkent de vormdip. Hij maakte twee WK's mee, speelde twee keer met Oranje in de finale. Rep: "Sommige jongens zijn toch minder dan vorig jaar. Ik had na het WK in 1974 een slecht seizoen. Was vrij blasé. In 1978 speelde ik juist het beste voetbal in mijn leven. Ik moest eigenlijk meteen met Bastia oefenwedstrijden spelen, maar riep: 'Jongens, ik ben twee weken op vakantie.'" Mulder: "Dat heb je ook minimaal nodig. Suarez en De Zeeuw moesten na een week alweer om de Johan Cruijffschaal spelen. Dat Suarez vermoeid is, is wel je vroeger hebt gedaan." De oud-y\jacied erkent dat een beetje ijdelheid ook wel een rol heeft gespeeld om toch mee te werken. "Het is geen pure domme ijdelheid," laat Mulder echter weten. "Het is vooral een reflectiemoment voor jezelf. Een Een roerig (voetbal)leven Titel: Rep. Een roerig (voetbal)leven Schrijver: Mik Schots (uitgeverij Arbeiderspers) ISBN: 9789029573740 Prijs: 19,95 een probleem voor Ajax. De ploeg steunde vorig jaar al erg op hem. Dat is in principe niet goed. Nou ja, nu hebben we wel genoeg gemopperd." Ook nu gebeuren er nog goede dingen... Mulder: "Ja. Ik vind het goed dat Cruijff heeft gezegd dat hij even rustig aan wil doen. Verstandig. Hij heeft zijn punt gemaakt. Al vind ik wel dat hij de voorzitter te hard aanpakt. Uri Coronel is een beschaafde man. Hij is voorzitter geworden omdat niemand anders wilde. Dat Cruijff hem dan zo aanpakt, vind ik jammer." Rep: "Johan heeft ook niet altijd gelijk." Als jullie in de Ajaxdirectie zaten, zouden jullie met hem gaan praten? Mulder: "Ik zou hem niet gaan vragen iets te doen, dat doet-ie toch niet. Hij zit lekker in Barcelona, en gaat echt niet verhuizen. Ajax moet hem gaan gebruiken als uithangbord. De beste die je als club kunt hebben. In Zürich luisteren ze sneller naar Cruijff dan naar Jan Mulder. In Winschoten ben ik weer inzetbaar." loopbaan in boekvorm is leuk." Ook voor Mulder was het graven in zijn geheugen soms lastig. "Ik heb wel eens dingen gedaan. Ik was een kind. In het voetbal stond ik wel mijn mannetje, maar daar buiten was ik een naïeve blaag uit Winschoten. Een dromer." Titel: Chez Stans Schrijver: Jan Mulder (uitgeverij De Bezige Bij) ISBN: 9789023438908 Prijs: 16,50

Ajax Life (vanaf 1994) | 2010 | | pagina 8