8 10 >5 29 11 w w Renovatie Vitesse in volle gang m |g) Ajax normaliter mild voor aangeschoten Feyenoord 14 ajaxlife ADO Den Haag bestreed Ajax onlangs succesvol met eigen middelen: vleugelspelers, goed positiespel en veel beweging zonder bal. Dat duel zal voor Vitessetrainer Albert Ferrer vast als blauwdruk dienen. Cruijff-adept VOORBESCHOUWING Laatste 5 x Vitesse - Ajax: 0-2 4-2 2-2 4-1 1-5 Laatste 5 duels Vitesse: G G W W G VOORBESCHOUWING Feyenoord kent een nog zwaarder seizoen dan Ajax. Vijf keer eerder kwamen de Rotterdammers als aangeschoten wild naar Amsterdam. Nooit wist Ajax de trekker echt over te halen. DOOR MARTIJN MOOIWEER 13 oktober 1957 Ajax-Feyenoord 1-2 (1-1) 4 september 1977 Ajax-Feyenoord 2-2 (O-O) 22 oktober 1989 Ajax-Feyenoord 1-1 (O-O) Ajax-Feyenoord 2-0 (O-O) 15 januari 2009 Ajax-Feyenoord 2-0 1-2 4-1 3-0 2-0 5-1 V IP fjja (j8) G G V W VOORBESCHOUWING 03-12-2010 Talent hoopt op herkansing Het was het gevolg van een exodus van negen geroutineerde krachten, ingegeven door de hachelijke financiële situatie van de Gelderse club. In de Arena scoorden de talentvolle middenvelders Davy Wiljan Pluim moet hopen op speelminuten. Aankopen krijgen voorrang boven talenten in de Gelredome. DOOR MARTIJN MOOIWEER Op zaterdag 14 augustus stonden Ajax en Vitesse voor het eerst dit seizoen tegenover elkaar. In eigen huis won de ploeg van Martin Jol weliswaar met 4-2, maar wat bij die gelegenheid opviel, was het jeugdige enthousiasme van de Arnhemmers. Maar liefst zes zelf opgeleide spelers verkoos toenmalig trainer Theo Bos in de basis. Nog eens zes jongens van eigen kweek bezetten destijds de bank. Pröpper en Marco van Ginkel en drukten doelman Eloy Room, schaduwspits Wiljan Pluim en buitenspeler Genaro Snijders hun neus nadrukkelijk tegen het venster. Bos' tienerbrigade is in vier maanden tijd echter compleet ontmanteld. De Ajacieden zullen op 12 december in de Gelredome nog weinig herkennen van de ploeg die het ze zo lastig maakte in de Arena. Vitesse pakte het grote Georgische geld van Merab Jordania en sloeg vlak voor de sluiting van de transfermarkt (na Ajax-Vitesse) alsnog zijn slag. Jordania's 'vriendschapsband' met Chelsea-eigenaar Roman Abramovich leverde de Arnhemmers de Servische internationals Matej Delac, Slobodan Rajkovic en Nemanja Matic op. Bij Arsenal werd de Nederlandse jeugdinternational Nacer Barazite opgepikt en Jordania verloste Ismaïl Aissati uit zijn lijden bij Ajax. Bovendien kwamen het Noorse toptalent Marcus Pedersen en de Georgische international Guram Kashia. Bos maakte aanvankelijk een knieval, verruilde zijn talenten voor de aankopen en ging met twee spitsen spelen. De clubicoon werd alsnog bedankt voor bewezen diensten. Jordania kwam met een verrassende opvolger, in de persoon van Albert Ferrer. De als trainer onervaren Spanjaard werd weliswaar groot in Barcelona's dreamteam - onder leiding van Johan Cruijff- maar wat zijn aanstelling vooral verklaart, is zijn carrièreslot op Stamford Bridge. Ondertussen speelt Ferrer zijn rol als Cruijff-adept met verve. Alsof de echo van de Verlosser weerklinkt op het trainingscentrum in Papendal verkondigt de rechtsback van weleer overal de boodschap van aanvallend, dominant voetbal met drie spitsen. Klonk het de talenten in eerste instantie nog als muziek in de oren, inmiddels weten ze dat het niet meer dan valse noten waren. Ondanks hun Vitesse-opleiding in de door Cruijff geliefde 4-3-3-school heeft Jordania hen - op Pröpper en Room na - allang laten zakken voor het eindexamen. Van Ginkel en Pluim zijn over het algemeen bankzitters. Zij kunnen alleen nog maar hopen op een herkansing van Ferrer. zondag 12 december, 12.30 uur Gelredome, Arnhem Historie: winst Vitesse gelijk winst Ajax 11 dec 24 dec 27 jan 8feb 29nov 2005 2006 2008 2009 2009 uit thuis uit thuis uit Klassieke fout Ajax Onder leiding van trainer Jaap van der Leek reiken spelers als Coen Moulijn, Kees Rijvers en Cor van der Gijp niet verder dan de elfde plek in de eredivisie. Dat drama tekent zich al vroeg in het seizoen af, zodat Ajax (Eddy Pieters Graafland, Ger van Mourik) halverwege oktober te gemakkelijk denkt over de tegen stander uit het rechterrijtje (zeven punten uit zeven duels). Het komt de Ajacieden duur te staan. Loek den Edel kan voor rust de goal van Daan den Bleijker nog rechttrekken. Na de pauze straft Van der Gijp de hooghar tigheid van de ploeg van coach Vic Buckingham alsnog af. Ajax sluit later het seizoen op een derde plaats af. Als Feyenoord (Ben Wijnstekers, Wim Rijsbergen) naar De Meer afreist, heeft de ploeg slechts vijf pun ten uit evenzoveel duels verzameld. De ontmoeting met spelers als Wim Suurbier, Ruud Krol en Ruud Geels biedt dan ook weinig vertrouwen. Als Ajax na rust via René Notten en Dick Schoenaker een 2-0 voorsprong neemt, kijkt niemand raar op. Wat wel verbazing wekt, is dat Harry Melis en Kees-Jan Snoeck Feyenoord alsnog langszij brengen. Feyenoord eindigt het seizoen als tiende, Ajax als tweede. In het seizoen waarin Leo Beenhak ker Ajax' patatgeneratie (Bryan Roy, Richard Witschge) naar de lands titel leidt, beleeft Feyenoord een desastreuze seizoenstart. Omdat er onder Pim Verbeek al vijf van de tien gespeelde duels zijn verloren, beang stigt de visite aan Amsterdam heel Rotterdam. Feyenoord (Joop Hiele, Simon Tahamata in duel met Stanley Brard. Ajax blijft op 4 september 1977 steken op 2-2 tegen Feyenoord. Ruud Heus) blijft echter fier over eind. Als Jan Wouters na rust de score opent, hoopt heel De Meer op een doelpuntenregen. Wlodi Smolarek beslist anders en bezorgt Feyenoord een punt. Ook die opkikker voorkomt niet dat Feyenoord uiteindelijk het slechtste eindresultaat ooit evenaart: elfde. 20 mei 1991 Een jaar later is Wim Jansen net aangesteld als vervanger van het ontslagen duo Verbeek/Gunder Bengtsson als Feyenoord weer De Meer aandoet. Dankzij de clubicoon zijn spelers als Ed de Goeij, John de Wolf en Gaston Taument zowaar opgekrabbeld naar de bovenkant van het rechterrijtje. Ajax (Bryan Roy, Frank de Boer) heeft er geen bood schap aan. Dankzij goals van John van 't Schip en Aron Winter geven de Amsterdammers de verhoudingen op de ranglijst eindelijk eens weer in het eindresultaat. De ploeg van Beenhak ker eindigt uiteindelijk als tweede in de eredivisie. Feyenoord wordt kleurloos achtste. Een maand na het ontslag van zondag 19 december, 12.30 uur Amsterdam Arena Historie: winst gelijk winst Ajax m Feyenoord Laatste 5 x Ajax - Feyenoord: 28aug 4feb 3 feb 15 feb 1 nov 2005 2007 2008 2009 2009 Laatste 5 duels Feyenoord: uit thuis thuis uit thuis trainer Gertjan Verbeek bevindt Feyenoord zich nog steeds in degradatiegevaar. Marco van Bastens Ajax (Gabri, Luis Suarez) heeft net het uitzicht op de titel verspeeld door in vier duels tijd tien punten te verspelen. Ajax gaat die middag echter beter met de druk om dan Henk Timmer, Roy Makaay en consorten. Direct na rust en vlak voor tijd beslissen respectievelijk Thomas Vermaelen en Urby Emanuelson het duel in Amsterdams voordeel. Ajax wordt dat seizoen uiteindelijk derde. Feyenoord werkt zich nog knap op tot de zevende positie.

Ajax Life (vanaf 1994) | 2010 | | pagina 5