Jan Papenburg idolaat van Johan Cruijff Jan Papenburg was veertien jaar toen hij Johan Cruijff voorhet eerst zag voetballen. Sindsdien is hij idolaat van de legendarische nummer 14. Dat betekent niet dat hij het altijd met hem eens is. ajaxlife Ontmoeting; Dooddoenertjes FANZONE -fl K 03-12-2010 1Ü uit kranten en bladen. Elke dag weer. Al 45 jaar lang." Zijn plakboeken staan keurig opgeborgen in een boekenkast in zijn kantoor. "Ik heb ze even geteld, het zijn er 56." Door alle commotie van de laatste weken, zullen dat er snel 57 zijn. In het begin volgde Papenburg de nummer 14 vooral op afstand. Tot een ontmoeting kwam het de eerste jaren nooit. Tot hij via zijn werk zijn kans schoon zag. "Ik werkte bij een groothandel in sportartikelen, Puma. Cruijff stond bij ons onder contract. Op een dag ving ik toevallig een telefoongesprek op. Het was Cruijff die belde. Hij had een trainingspak en voetbalschoenen nodig. We zouden ze opsturen, maar ik zei: 'Laat mij ze maar brengen!'" En zo geschiedde. In 1968 ontmoette Papenburg zijn idool. "Zenuwachtig stapte ik op de tram met dat pakketje onder mijn arm. Toen heb ik hem ontmoet. Ik heb wel een half uur met hem zitten praten. Waar het over ging? Geen idee, ik was zo onder de indruk. Ik kan niet uitleggen hoe dat gevoel is. Ik was helemaal in de wolken, hij was mijn idool. Ik zeg wel eens: als er een god bestaat, is Cruijff voor mij de god op aarde. Hij is de allerbeste." Jan Papenburg (59), idolaat van Cruijff, maar ook kritisch. 'Hij blaast wel erg hoog van de toren.' 'Als er een god bestaat, is het Cruijff DOOR RICARDO VAN LOON Naast fan van Cruijff, is de 59-jarige Jan Papenburg ook een groot Ajaxfan. Wat vindt hij dan van de kritiek die het Ajaxicoon de laatste tijd uit op zijn club? "Tja," zegt hij twijfelachtig. "Weet je wat het is? Alles wat Cruijff zegt, wordt op een weegschaal gelegd. Hij is een icoon, maar dat wil niet zeggen dat ik het overal mee eens ben." Die ene vraag laat gelijk zijn Ajaxhart spreken. "Cruijff wil de directie weg hebben. Maar wie zet je er dan neer? Ik geloof niet dat hij voor alle posities al mensen heeft klaarstaan. Wat ik wel typisch vind: je hebt capabele mensen in dienst, maar dan lees ik dat ze 22,8 miljoen euro verlies hebben geleden. Dat kan toch niet? In die zin heeft Cruijff gelijk. Maar wie maakt dan die fout? Dat moet je uitzoeken. Cruijff kan wel roepen dat iedereen weg moet, maar schiet je daar dan iets mee op? Hij blaast wel erg hoog van de toren." Papenburg is dan wel een van de grootste Cruijfffans, dat betekent niet dat hij blindelings volgt wat zijn idool zegt. "Ik vind het een beetje kinderachtig. Verliezen ze twee keer, is het crisis. Maar winnen ze, is het weer halleluja. Het kan gebeuren dat het niet draait, het zijn geen robots." "Het zijn vaak dooddoenertjes," gaat Papenburg verder over de uitspraken van Cruijff. "Je mag best kritiek hebben, maar neem nou zelf eens het initiatief. Ik zou het prachtig vinden als hij de Arena binnenloopt om Ajax te helpen. Hij moet zich eigenlijk verkiesbaar stellen voor de ledenraad. Op het moment dat dan het bestuur eruit wordt gewipt, moet hij de rol van voorzitter op zich nemen. Dan wil ik wel eens zien hoe het over een paar jaar draait." Zelfs iemand die Cruijff al jaren volgt, weet soms niet wat de legendarische nummer 14 bedoelt. "Het enige concrete advies dat hij heeft gegeven, gaat over de ledenraad. Verder is het voor mij ook nog een beetje abracadabra." En dan komt toch de adoratie naar boven: "Net als die analyses van hem, die volg ik al helemaal niet. Dat is toch geweldig!" Papenburg is al 45 jaar lang bezig met zijn grootste passie: Cruijff. De Haarlemmer weet nog precies hoe het allemaal begon. "Op mijn veertiende kreeg ik geld van mijn ouders om een kaartje te kopen voor Ajax. Ik ging naar DWS - Ajax in het Olympisch Stadion. Klaas Nuninga speelde niet mee, ene Johan Cruijff stond in de basis. Hij stond tegenover Rinus Israel en speelde hem helemaal gek. De kwaliteit droop van hem af. Hij scoorde twee keer, waardoor Ajax met 2-0 won. Het publiek werd gegrepen door zijn spel." Dat Cruijff een belangrijke rol speelt in het leven van Papenburg, blijkt niet overdreven. "Ik ben er elke dag mee bezig. Ik haal alles wat met Cruijff te maken heeft Die ontmoeting is misschien wel het mooiste dat Papenburg is overkomen. Toch kende zijn passie ook dieptepunten. De gevoelige overstap naar de aartsrivaal uit Rotterdam bijvoorbeeld. "Dat hij naar Feyenoord ging, heb ik nooit begrepen. Dat had hij echt niet mogen doen," vertelt Papenburg, nog steeds enigszins verontwaardigd. "Maar ja, ik bleef een fan hè. Dus ik heb zelfs nog twee plakboeken vol van Feyenoord. Maar dat was wel het dieptepunt uit mijn Cruijffperiode." Zijn grote droom moet nog uitkomen. Die ene ontmoeting in 1968 smaakt al ruim veertig jaar naar meer. Fan en icoon zijn elkaar wel vaker tegengekomen bij de Open Dag van de Johan Cruijff Foundation, maar meer dan korte gesprekken heeft dat niet opgeleverd. "Ik heb nog wel een wens," besluit Papenburg. "Ik zou dolgraag een dag met hem optrekken. Hij loopt toch als een rode draad door mijn leven." Cruijff aanschouwt het duel tussen Ajax en PSV in de Arena. Naast hem Sjaak Swart (I) en Frank de Boer. Voor hem Jaap de Groot (chef sport Telegraaf).

Ajax Life (vanaf 1994) | 2010 | | pagina 12