13 DE LIESBLESSURE mmaam Talent van toen Stibbe stipt aan ajaxlife De jeugdopleiding van Ajax is meer dan alleen een voetbalschool. Wat hebben voormalige talenten die niet doorbraken nu nog aan hun tijd op Voorland of De Toekomst? In deel 9: reggaezanger Jürgen Seedorf. Otto Stibbe was van 1982 tot 1987 clubarts bij Ajax, en is tegenwoordig werkzaam als orthopedisch chirurg in de Orthopedie Kliniek te Amsterdam en Meander Medisch Centrum (Baarn). Dit seizoen behandelt hij in Ajax Life typische voetbalblessures. In deel 9: de liesblessure. IN HET LAATSTE DEEL: EEN GESCHEURDE BINNENBAND a LIJF LEVEN 03-12-2010 'Ineens had ik reggaehit' DOOR MARTIJN MOOIWEER "Acht jaar was ik toen het Nederlands elftal Europees kampioen werd en mijn liefde voor het voetbal ontstond. Dat werd nog sterker toen mijn broer Clarence in de jeugdopleiding van Ajax terechtkwam. Ik ging vaak mee en zag grootheden als Johan Cruijff en Dennis Bergkamp rondlopen op Voorland. Vanaf dat moment wist ik dat ik mijn broer achterna wilde. Die droom kwam uit toen ik tien jaar oud was." "Als jeugdspeler van Ajax zag ik mijn broer alle mogelijke prijzen winnen en uitgroeien tot international. Uit zijn harde werken haalde ik inspiratie. Al snel werd ik zelf ook jeugdinternational. Louis van Gaal en Co Adriaanse zagen het ook in mijn jongere broertje Chedric zitten en namen hem eveneens op in de opleiding." "Helaas is het er nooit van gekomen dat we alle drie in Ajax 1 stonden. Clarence vertrok vroeg (in 1995, red.) naar het buitenland. De houding van de club ten opzichte van mij en Chedric veranderde. Een intuïtie die werd ondersteund door de koerswijziging binnen Ajax. Hans Westerhof werd hoofd opleidingen en kreeg de taak talenten van de buitenlandse filialen Germinal Beerschot Antwerp en Cape Town in de Ajaxjeugd te integreren. Jongens als Abubakari Yakubu, Daniel Cruz en Aron Mokoena kregen in de A-jeugd ineens de voorkeur boven mij en andere talenten. Daar snapte ik als jeugdinternational niets van, waardoor het goede gevoel voor Ajax verdween." "Real Madrid, waar Clarence inmiddels speelde, hoorde dat en nam meteen contact op. Zowel Chedric als ik maakte de overstap naar Spanje, maar door problemen met onze werkvergunningen duurde dat avontuur slechts een jaar. Dankzij Martin Jol kon ik naar RKC. Dat was in de periode dat mijn toenmalige vriendin per ongeluk zwanger raakte. Ik was nog maar 21 jaar en de veranderde privésituatie rond de komst van mijn zoon ging ten koste van mijn concentratie. Na een jaar hoopte ik bij De Graafschap een nieuwe start te maken. Ik werd echter gehaald door technisch directeur Gerard Marsman, terwijl trainer Jurrie Koolhof het totaal niet in mij zag zitten." "Vervolgens kwam ik in een moeilijke periode van mijn leven terecht, die zes jaar duurde. Mijn gedroomde profcarrière was voorbij en als Nederlander met Surinaamse roots raakte ik verstrikt in een cultureel probleem. Doktoren dachten echter aan een psychische oorzaak en schreven me medicatie voor. Door dat medicijngebruik woog ik op een gegeven moment 89 kilo." "Drie jaar geleden besloot ik naar Suriname te verhuizen om weer tot mezelf te komen. Dat is gelukt dankzij de rust van het land en mijn liefde voor muziek. Van kinds af aan speelde ik al keyboard. Dankzij dat talent sloot ik me aan bij een Surinaamse kaskawiband, waarvoor ik ook teksten over mijn gevoelens schreef, met thema's als vrede, liefde, verbondenheid en respect. Een vriend van me werkte bij Dredda Records, een Nederlands/Surinaams reggaelabel. Mijn teksten spraken hem aan en samen maakten we de mixtape Beware. Het gelijknamige lied dat daar op stond, werd in 2008 ineens een hit in de Europese reggaescene. Joggo Seedorf was geboren. Onder die artiestennaam heb ik nog meer hitsingles gemaakt. Momenteel werk ik aan een album, waarover ik met platenmaatschappij Jah Solid Rock in onderhandeling ben." "Heel veel haast heb ik daar niet mee, want sinds ik in Suriname De rentree van Mido bij Ajax liet dit seizoen iets langer op zich wachten dan gehoopt. Naast overgewicht had de Egyptenaar last van een liesblessure. Het is onder voetballers een veelvoorkomende kwetsuur, ook al komt dit uit onderzoeken naar sportblessures van onder meer TNO en de KNVB niet naar voeren. "Misschien is deze tegenstrijdigheid te verklaren doordat voetballers een liesblessure niet melden bij hun huisarts, fysiotherapeut of specialist," aldus Otto Stibbe. "Veel voetballers spelen en trainen met liesklachten gewoon door. Dat is niet verstandig, want goed omgaan met liesklachten kan voorkomen dat de blessure terugkomt of verergert." De term liesblessure is in de sportwereld eigenlijk een verzamelnaam voor pijnklachten in de liesstreek. In de lies - op het schaambeen - hechten veel spieren aan het bovenbeen. Tijdens loopbewegingen spelen deze 'adductoren' een belangrijke rol in het been naar voren zwaaien en in het draaien van het been. Ze werken niet op zichzelf, maar vormen een keten met de romp-, heup- en bovenbeenspieren. Stibbe: "Bij een liesblessure is vaak niet geheel duidelijk om welke spier het precies gaat. Een speler traint dan ook de gehele keten van spieren." Een liesblessure kan acuut ontstaan door een spierscheuring of zich langzaam ontwikkelen door overbelasting. In het laatste geval is vaak de aanhechting van de liesspieren aan het schaambeen geïrriteerd. "Veel voetballers negeren liesklachten, waardoor uiteindelijk een veel langere periode niet kan worden gevoetbald," stelt Stibbe. "Soms wel tot een halfjaar." Rust is een belangrijke factor in het herstelproces. Spelers moeten zich ook onderwerpen aan speciale rekoefeningen en krachttraining. Stibbe: "Er zijn tegenwoordig meer methoden. Het dragen van een liesbroek heeft ook zijn effect bewezen. Net als een andere trainingsopbouw. Wat het beste werkt, verschilt per speler." Mogelijke hesb essure Jürgen Seedorf (30) speelde van 1990 tot 1999 bij Ajax. woon, richt ik me ook weer op voetbal. Ik heb me suf getraind in de gym, weeg weer 74 kilo en ben topfit. Ik speel voor The Brothers in Suriname, de satellietclub van het Italiaanse Monza waar Clarence eigenaar van is. Dat gaat zo goed dat ik in gesprek ben om daar na de winterstop Chedric en mijn neefje Stefano te vergezellen. Al met al zit ik weer goed in mijn vel. Ik ben trots op mijn inmiddels tien jaar oude zoontje Quentin, die bij Almere City FC speelt, en ik ben gelukkig met mijn huidige vriendin en ons dochtertje van vier." II bij de amateurs van Purmersteijn, samen met Olaf Lindenbergh. Jurgen Seedorf, het broertje van. Vader Seedorf haalde zijn zonen Jurgen en Chedric bij Ajax weg, omdat hij het niet eens was met de gang van zaken. Jurgen trainde mee met Real Madrid en RKC, maar verdween daarna van de voetbalra dar. Maakt tegenwoordig reggae- muziek.

Ajax Life (vanaf 1994) | 2010 | | pagina 11