De andere kant van sterspeler Clarence Seedorf Clarence Seedorf voetbalt niet voor een sterrenstatus. De oud-Ajacied gaat als een moderne Robin Hood door het leven. Hij steelt niet van de rijken, maar geeft wel aan de armen. ajaxlife "li CHAMPIONS LEAGUE -fl 4 ""A 03-12-2010 X X Opleiden Initiatief Rijk door te geven Clarence Seedorf, geliefd als oud-Ajacied en als weldoener. DOOR MIKE VAN DAMME Op de dag dat AC Milan en Ajax elkaar treffen voor de laatste groepswedstrijd in de Champions League (8 december), treedt de Ierse popband U2 op in Brisbane. Frontman Bono zal in een uitverkocht Suncorp Stadium zijn stem laten horen aan een horde enthousiaste Australiërs. Een stem die op deze avond naast gezang ongetwijfeld ook een boodschap over een betere wereld heeft. Bono is popster. En wereldverbeteraar. Hij past aanlegt. Seedorf schenkt zijn geboorteland Suriname een stadion, waar wekelijks 640 jeugdvoetballers tegen elkaar spelen, in het kader van de Para Junior League, een competitie die door de oud-Ajacied zelf is opgezet. Daarnaast is hij onder meer ambassadeur voor 'Climate of Justice' en een van de Legacy Champions van de Nelson Mandela Foundation. De Surinamer heeft een onstilbare honger om iets te betekenen voor zijn medemens. Dat heeft hij van huis uit meegekregen. Hij is opgevoed in een periode dat zijn ouders het niet breed hebben. Vader Johan zoekt zijn geluk in Nederland rondom de onafhankelijkheid van Suriname (1975), en laat na twee jaar zijn vrouw en zoontje overkomen. Ze wonen de eerste periode in een studentenkamer in Amsterdam. Seedorf krijgt wel zijn kans op goed onderwijs, en om bij Ajax te voetballen. Het heeft hem uiteindelijk vier keer de Champions League en vele andere prijzen opgeleverd. En wie weet wat er nog in het verschiet ligt dit seizoen. De kans die hij heeft gekregen, wil hij ook anderen geven. In zijn geboorteland, en in andere gebieden waar die kansen niet vanzelfsprekend zijn. Maar ook in zijn eigen welvarende westerse omgeving. Zo heeft zijn sport en evenementenbedrijf ON International de dagelijkse leiding over de Italiaanse voetbalclub AC Monza Brianza. De club - met zijn broertje Chedric en neefje Stefano in de selectie - vecht tegen degradatie in de Serie C. Belangrijker dan het sportieve succes is de ontwikkeling van - hoe kan het anders - de eigen jeugd. "Hij wil over de hele wereld voetbalscholen oprichten en naar zijn ideeën jeugdvoetballers en jeugdtrainers opleiden. Monza moet het centrum van dat project worden," zo verwoordde Monzakeeper Sander Westerveld de plannen enkele weken geleden in Het Parool. Wat Monza in de voetbalwereld is, is ruim vijf jaar lang Seedorf Racing in de motorsport. Van 2002 tot 2008 is Seedorf eigenaar van een team dat uitkomt in de 125cc-klasse. Hij wil jong talent de kans geven zich te ontplooien. In 2004 wordt de Spanjaard Héctor Barbera tweede in het eindklassement, in 2007 eindigt deTsjech Lukas Pesek als vierde. In 2008 stapt Seedorf uit het avontuur na meningsverschillen met zijn partners. Profit voor non-profit. Daar draait het ondernemerschap van Seedorf om. Daar draait zijn droom om. Of zoals hij zelf eind vorig jaar in Sportweek zei: "Voor iemand als Bono heb ik veel waardering. We zijn van dezelfde generatie, bekende mensen die hun beroemdheid aanwenden om mensen te inspireren de wereld te verbeteren." De wereldverbeteraars pakken op 8 december weer hun podium. Bono in Brisbane. Seedorf in Milaan. Tegen Ajax. Tottenham-W.Bremen 3-0 Internazionale - FC Twente 1 -0 1.Tottenham 5-10 2. Internazionale 5-10 4. FC Twente 5-5 4. Werder Bremen 5-2 dinsdag 7 december: W. Bremen - Internazionale FC Twente - Tottenham FC Basel-CFRCIuj 1-0 AS Roma - Bayern München 3-2 1. Bayern München 5-12 j woensdag 8december: 2. AS Roma 5-9 1 3. FC Basel 5-6 CFR Cluj-AS Roma 4.CFRCIuj 5-3 Bayern München - FC Basel Schalke'04 - Olympique Lyon 3-0 Hapoel Tel Aviv- Benfica 3-0 1. Schalke'04 5-10 2. Olympique Lyon 5-9 3. Benfica 5-6 4. Hapoel Tel Aviv 5-4 dinsdag 7 december: Olympique Lyon - H. Tel Aviv Benfica-Schalke'04 Chelsea-MSKZilina 2-1 Sp. Moskou-01. Marseille 0-3 I.Chelsea 5-15 j 2.01. Marseille 5-9 3. Spartak Moskou 5-6 i 4.MSKZilina 5-0 woensdag 8 december: MSK Zilina - Sp. Moskou 01. Marseille-Chelsea f Glasgow Rangers -Man. United 0-1 Valencia - Bursaspor 6-1 1.Man. United 5-13 2. Valencia 5-10 3. G'gow Rangers 5-5 4. Bursaspor 5-0 dinsdag 7 december: Man. United -Valencia Bursaspor - Glasgow Rangers Ajax - Real Madrid 0-4 AJAuxerre-AC Milan 0-2 1. Real Madrid 2. AC Milan 3. Ajax 4.AJ Auxerre 5-13 j woensdag 8 december: 5-8 i i 5-4 i AC Milan-Ajax 5-3 i Real Madrid - Auxerre moeiteloos in het rijtje beroemd heden die zich buitenmatig inzetten voor goede doelen. Een rijtje waarin mensen als Bill Gates (Microsoft), Bob Geldof (Ierse zanger) en Oprah Winfrey niet mogen ontbreken. Datzelfde geldt voor Clarence Seedorf; nationale pispaal wat betreft voetbal, maar ook weldoener. Seedorf wordt in Nederland vooral gezien als een eigenwijze voetballer. Als de speler die belangrijke strafschoppen miste, die zich nooit echt welkom voelde in het Nederlands elftal, maar ondertussen wel met drie verschillende clubs (Ajax, Real Madrid en twee keer AC Milan) de Champions League won. De inmiddels 34-jarige oud- Ajacied jaagt echter een droom na die het voetbal overstijgt. Zijn miljoenensalaris is geen doel op zich, maar slechts een middel. 'Profit voor non-profit' is zijn droom, zegt Seedorf in zijn eigen biografie. Oftewel: aan de ene kant geld verdienen, om het aan de andere kant even snel weer uit te geven aan goede doelen. 'Alles wat ik in mijn leven doe, doe ik met een duidelijk doel voor ogen. Mensen helpen is dat doel, vooral de jongeren', zegt Seedorf in het boek dat hij in 2003 samen met sportjournalist Simon Zwartkruis schreef. Het is een citaat dat zeven jaar later nog altijd actueel is. De lijst aan initiatieven die de in Amsterdam opgegroeide Surinamer heeft ontplooid, is lang en groeit nog steeds. Een greep: Seedorf richt in december 2005 de fundatie 'Champions for Children' op, die medische en onderwijsprojecten in achtergestelde gebieden ontwikkelt en op deze plaatsen voetbalvelden Rubin Kazan - FC Kopenhagen 1-0 Panathinaikos - Barcelona 0-3 Sporting Braga - Arsenal 2-0 Partizan B. - Shakhtar D. 0-3 1.Barcelona 5-11 2. FC Kopenhagen 5-7 3. Rubin Kazan 5-6 4. Panathinaikos 5-2 dinsdag 7 december: Barcelona - Rubin Kazan FC Kopenhagen - Panathinaikos 1. Shakhtar Donetsk 5-12 2. Arsenal 5-9 1 i 3. Sporting Braga 5-9 4. Partizan Belgrado 5-0 woensdag 8 december: Arsenal - Partizan Belgrado Shakhtar D. - Sp. Braga

Ajax Life (vanaf 1994) | 2010 | | pagina 10