10 Wedstrijd tegen Ajax in schaduw El Clasico NIET KONINKLIJK OP NEDERLANDSE BODEM De laatste tien jaar versleet Real Madrid maar liefst elf trainers. Met de komst van trainer José Mourinho is de weinig succesvolle denkwijze eindelijk verruild voor een gedegen visie. Madrid kan de strijd weer aan met FC Barcelona. ajaxlife Garantie CHAMPIONS LEAGUE 19-11-2010 Mourinho ontketent Madrileense revolutie Jose Mourinho moet Real Madrid weer langs FC Barcelona brengen. DOOR MARTIJN MOOIWEER Zinedine Zidane (75,8 miljoen euro), Luis Figo (61,2 miljoen euro), Ronaldo (45,4 miljoen euro) en David Beckham (29,2 miljoen euro). Aangevuld met de al aanwezige Raul en Roberto Carlos vormden ze begin deze eeuw de succesvolle Galactico's van Real Madrid, een verzameling peperdure voetbalsterren dat de Koninklijke in 2003 haar laatste Champions League-winst schonk. Verblind door die glorieperiode bleef Real Madrid in de jaren erna volharden in het vastleggen van de duurste sterren. De Madrileense cashflow verrijkte in die periode onder meer Ajax met 54 miljoen euro dankzij de verkoop van Wesley Sneijder en Klaas-Jan Huntelaar. Waar dat bedrag Jeroen Slop - financieel directeur Ajax - al een glimlach om de mond bezorgde, barstten even later de penningmeesters van AC Milan en Manchester United helemaal uit in een bulderende lach, de Rossoneri schreven 65 miljoen euro bij voor de Braziliaan Kaka. De Mancunians 94 miljoen euro voor Cristiano Ronaldo. De miljoenenbedragen ten spijt: de laatste acht jaar bereikte Real nooit meer de kwartfinales van de Champions League. Het meest frustrerende aan de weinig succesvolle topinvesteringen is voor Real dat ze maar geen einde maakten aan de heerschappij van aartsrivaal FC Barcelona, in zowel Spanje als Europa. Daarom besloot voorzitter Florentino Perez het dit seizoen over een heel andere boeg te gooien. Hij maakte van de club met de duurste voetballers ter wereld ook de club van de duurste trainer. Acht miljoen euro betaalde hij grif om Jose Mourinho voor vier seizoenen los te weken bij Internazionale. Exclusief premies strijkt de Portugees in die periode tien miljoen euro per jaar op. Perez had het er graag voor over. Eindelijk had-ie een trainer gecontracteerd op wiens technische adviezen hij blind durfde te varen en die groter is dan alle voetbalsterren die hij ooit naar Santiago Bernabéu haalde tezamen. Het was even wennen voor vedetten als Cristiano Ronaldo, Kaka en Iker Casillas. Waar over het algemeen de aandacht altijd naar hen uitging, is dat sinds afgelopen zomer compleet anders. Met Mourinho als baas, draait het immers om hem. Die macht gaf Mourinho een heerlijk vertrekpunt in de Spaanse hoofdstad. In tegenstelling tot zijn voorgangers hoefde de ex-trainer van FC Porto en Chelsea over muitende spelers en clubbestuurders niet in te zitten. Het is een garantie die hij verdiende met zijn successen uit het verleden. Welke spelers hij ook van Perez eiste en wat voor tactiek hij de grote namen ook oplegt; gedwee volgen ze hem. Hetzelfde geldt voor de veeleisende socio's. Nog voordat hij ook maar Mesut Özil passeert Urby Emanuelson. Geen volgevreten vedetten, maar hongerig talenten moet Madrid succes brengen. genoemd werd als trainer van Real Madrid kon Mourinho bij hen al niet meer stuk. Door afgelopen seizoen met Internazionale FC Barcelona in de halve finale uit de Champions League te stoten, voorkwam hij de ultieme vernedering voor hen: de aartsrivaal de belangrijkste clubtrofee zien winnen in Bernabéu. Zo kwam er dankzij Mourinho nieuwe motivatie in de club, waarmee hij zorgde voor de grote verandering waar Real al jaren naar snakte. Met Guti en Raul nam de Portugees afscheid van Reals ontwikkelingsremmende cultuurdragers en met de komst van landgenoot Ricardo Carvalho plakte hij eindelijk een pleister op het pijnpunt van de laatste jaren: de defensie. Verder overtuigde hij zijn preses nu eens te investeren in hongerig talent in plaats van volgevreten vedettes. Daardoor heeft Mourinho de beschikking over jonge honden als Mesut Özil, Sami Khedira, Sergio Canales, Angel di Maria en Pedro Leon. Zij hebben een verfrissende uitwerking op de al aanwezige toppers Casillas, Sergio Ramos, Pepe, Marcelo, Xabi Alonso, Ronaldo en Gonzalo Higuain, waardoor Mourinho's elftal in razend tempo in elkaar viel. Na vier Champions League-duels - waaronder de galashow tegen Ajax - is Real al zeker van de volgende ronde en in de Primera Division doet de Koninklijke niet onder voor aartsrivaal FC Barcelona. De strijd met de Catalaanse grootmacht kon voor Ajax wel eens gunstig uitpakken. Vijf dagen na de ontmoeting met de Amsterdammers staat namelijk El Clasico in Camp Nou op het programma. Het moet Ajax moed geven om het op stoom geraakte Real - in tegenstelling tot de eerste groepswedstrijd - nu wel van een passend antwoord te voorzien. Al zal ook Reals B-keus met sterren als Alvaro Arbeloa, Mahamadou Diarra, Fernando Gago, Lassana Diarra en Karim Benzema de ploeg van Martin Jol de nodige vraagstukken opleveren. Negenvoudig Champions Leaguewinnaar Real Madrid wacht in het kampioenenbal nog altijd op een primeur: winnen in Nederland. Al zes keer kwam de Spaanse topclub in het kader van de Champions League of Europa Cup I zonder succes naar ons kikkerlandje. In het seizoen 1964/1965 was Feyenoord in De Kuip met 2-1 te sterk. Vervolgens kwam de Koninklijke tweemaal niet verder dan een gelijkspel: Ajax 1-1 in 1967/1968 en PSV 0-0 in 1970/1971. Op 11 april 1973 diende Ajax de Madrilenen opnieuw een nederlaag toe op Nederlands grondgebied, 2-1 in de halve finales. In 1987/1988 zorgde PSV voor een domper. Na een 1-1 gelijkspel in Eindhoven vond Real weer haar Waterloo in de halve eindstrijd. Reals laatste reis naar Nederland dateert van 13 september 1995. In de groepsfase won Ajax met 1-0 dankzij een treffer van Marc Overmars. (MM)

Ajax Life (vanaf 1994) | 2010 | | pagina 9