'VERMAELEN WERD ONDERSCHAT 'IK ERVAAR GEEN GEBREK AAN MENTALITEIT' ajaxlife Doordekken Bü de Belgische nationale ploeg heeft Jan Vertonghen concurrentie van onder andere Thomas Vermaelen. De oud-/\jacied, tegenwoordig actief voor Arsenal, geniet de voorkeur van bondscoach Georges Leekens. Middenveld Er gaat geen wedstrijddag voorbü of iemand herinnert Jan Vertonghen aan zijn uitlatingen na de bekerwinst op Feyenoord. Tijdens de huldiging in de Arena vergeleek hü de Rotterdammers met kakkerlakken. INTERVIEW Q 19-11-2010 De centrale verdediger mengt zich liever niet in de discussie over mentaliteit. "Ik ervaar ook geen gebrek aan mentaliteit. Het klikt gewoon even niet. Ballen komen niet goed aan, luchtduels worden verloren, kansen gemist. Dan lijkt het net alsof we ons best niet doen. Maar dat is grote onzin." "Ik begrijp het wel als mensen zeggen dat het zo oogt," vervolgt de Belg. "Als ik zelf een voetbalwedstrijd bekijk, denk ik soms ook: wat een dood team is dat. Maar stel dat je naar die spelers zou gaan en dat zegt, vragen ze zich af waar je het over hebt. Dat het juiste gevoel er niet is, is iets anders dan dat je je best niet doet. We willen allemaal kampioen worden." Hoe komt het volgens Vertonghen dan dat Ajax dit seizoen minder presteert dan vorig seizoen? Het WK heeft zijn weerslag, stelt hij. Luis Suarez oogt vermoeid, Demy de Zeeuw heeft klachtjes. De 23-jarige Belg noemt pech als een andere reden. Neem de rode kaart van Vurnon Anita tegen Excelsior, of het buitenspeldoelpunt van Auxerre. "Ballen die vorig jaar voor ons goed vielen, vallen nu verkeerd. Ik snap als je zegt dat je pech net als geluk afdwingt. Het spel moet ook beter. Helemaal nu we PSV, Real Madrid en AC Milan krijgen. Met zulke tegenstanders liggen de individuele kwaliteiten dicht bij elkaar. Dan komt het aan op teamprestatie." Zaterdagavond wacht de kraker tegen PSV in de Arena. Gezien de huidige vorm wil Vertonghen niet stellen dat Ajax beter is dan de Eindhovense ploeg. "We kunnen wel beter zijn," antwoordt hij diplomatiek. "PSV is een team dat goed op elkaar ingespeeld is. Ze hebben veel kwaliteit. Het zou arrogant zijn om te stellen dat wij zeker beter zijn." De 10-0-zege van PSV op Feyenoord heeft indruk gemaakt op de Belgische international. "Ze waren gretig, heel sterk. Ik ben Thomas Vermaelen en Jan Vertonghen zijn tegenwoordig concurrenten bij de Rode Duivels. "Mensen waren verrast dat Thomas het goed deed bij Arsenal. Ik denk dat hij erg is onderschat. Niet door de technische staf. Wel door buitenstaanders. Als iedereen had ingezien hoe goed hij daadwerkelijk was, zouden er meer mensen met zijn naam op hun shirtje rondlopen. Arsenal zag zijn kwaliteiten als centrale verdediger wel, en dat terwijl hij bij Ajax als linksback speelde. Erg knap." De interlandcarrière van Vertonghen gaat minder soepel dan die van zijn oud-teamgenoot. Voor het duel met Kazachstan werd hij ondanks de afwezigheid van Vermaelen en Vincent Kompany gepasseerd. Ook op het middenveld was geen plek voor hem. "Dat was zeker wel even schrikken. De bondscoach heeft uitgelegd dat het een tactische keuze was. Hij vond dat ik ook niet genoeg diepgang had om als middenvelder te spelen. Ik snapte zijn keuze wel, maar was wel teleurgesteld. Ik vind dat ik hoor te spelen." (MvD) best gecharmeerd van die ploeg. Ook over hoe degelijk het bij hun achterin staat." Vertonghen noemt met nadruk de naam van Wilfred Bouma. De Brabantse verdediger keerde dit seizoen terug op het oude nest. "Hij is een jongen met ervaring. Niet alleen omdat hij ouder is, maar ook omdat hij lang op een hoog niveau heeft gespeeld. Hij kan heel goed doordekken. Dat is juist iets dat ik nog moet verbeteren. In de uitwedstrijd tegen Auxerre liet ik de nummer tien bijvoorbeeld te vrij. Dat moet beter." Doordekken, het is een aspect van verdedigen waar Vertonghen de laatste tijd veel aandacht aan besteedt. Hij krijgt daarbij hulp van André Ooijer, een nog meer ervaren speler dan Bouma. De oud-international kent het klappen van de zweep. "Hij kan ook heel goed doordekken. Dat zag ik al tijdens zijn eerste training. Toen dacht ik nog wel even: wat doet hij nou? Ooijer zette heel veel druk op de bal. Maar dat is juist de manier waarop we moeten spelen. Ik kan in dat opzicht veel van hem leren." Ooijer en Bouma zijn rasverdedigers. Er wordt wel eens vergeten dat Vertonghen dat niet is. Tot begin vorig seizoen stond hij vaak op het middenveld. Ajax - Slovan Bratislava was zijn eerste duel als vaste centrale verdediger. "Bij Ajax ben ik sowieso klaar met het middenveldverhaal. Ik heb mijn stappen gemaakt als verdediger. Twee jaar geleden vonden mensen me nog leuk voor de opbouw, maar verdedigend niet sterk genoeg. Ik heb er veel in geïnvesteerd. Het is ook een stukje bewustwording. Ik moest harder worden, beter leren koppen. Ik geniet nu ook veel meer van een bal afpakken." De onbezonnenheid heeft hij uit zijn spel weten te krijgen. Te korte terugspeelballen, te harde passes, ze komen haast niet meer voor. "Het zit er nog altijd een beetje in, maar minder dan het was. Als je meer speelt, herken je bepaalde situaties. Nu moet ik nog zorgen dat ik daar ook snel op anticipeer." De wedstrijd tegen Real Madrid wordt wat dat betreft een leerzaam moment. De uitwedstrijd miste Vertonghen wegens een schorsing. Ajax kreeg in Bernabéu voetballes; de verdediging werd aan alle kanten opengereten. "De aanvallers en middenvelders van Real Madrid wisselen continu van positie. Dan is het helemaal belangrijk er kort op te zitten. De situaties waarin ik beter moet anticiperen, komen dan nog vaker voor." Real Madrid thuis, AC Milan uit. Het zijn wedstrijden die voor elke Ajacied naar meer smaken. Tel daar de vermeende interesse van Arsenal voor Vertonghen op, en de vraag of de Belg denkt aan een stapje hoger is gefundeerd. Landgenoot Thomas Vermaelen maakte ook op 23-jarige leeftijd de overstap van Ajax naar Arsenal. "Of ik even ver ben als Thomas, kan ik zelf niet zeggen. Daar moeten anderen over oordelen," stelt Vertonghen. Hij erkent wel af en toe na te denken over de volgende stap in zijn carrière. "Zo'n bericht dat Arsenal interesse heeft, klik ik wel even aan. Ik ga niet zeggen dat het me niets doet. Of een club als Arsenal te vroeg komt? Soms denk ik van niet. Maar na Auxerre - Ajax dacht ik: ik blijf hier nog wel de komende tien jaar zitten. Ik blijf met beide benen op de grond." Zijn straf - twee wedstrijden schorsingen - heeft hij aan het begin van het seizoen al uitgezeten, maar nog altijd wordt hij geconfronteerd met zijn fout. "Ik kom daar niet meer van af. Net als dat mensen me blijven herinneren aan die treffer die ik vanaf de middenlün voor Jong Ajax maakte." Vertonghen schoot in 2005 tijdens de bekerwedstrüd met Cambuur Leeuwarden de bal na een blessurebehandeling aan Cambuurzüde terug naar de keeper van de uitploeg. De bal belandde echter in het doel. Zijn uitlatingen na de bekerwinst eerder dit jaar noemt de Belg een 'stommiteit'. "Ik had het niet moeten doen. Of het jeugdige onbezonnenheid was? Misschien wel. Ik denk dat als ik tien jaar ouder was geweest, dat ik het niet had gedaan." (MvD) Feest na de gewonnen bekerfinale tegen Feyenoord, eind vorig seizoen.

Ajax Life (vanaf 1994) | 2010 | | pagina 8