REVANCHE IN DECEMBER? Donkere dagen steeds donkerder ajaxlife Ajax moet van PSV winnen om de schade van de laatste weken wat in te lopen. Kritiek zwelt aan, maar niemand lijkt een idee aan te kunnen dragen om het tij te keren. Verslagen Creativiteit ANALYSE 19-11-2010 Ai ax wacht op gouden tip Luis Suarez oogt vermoeid. Voorlopig krijgen de Ajacieden geen rust. DOOR MIKE VAN DAMME Dat Johan Cruijff een ongezouten mening heeft over Ajax, is al 25 jaar bekend, om Ajaxtrainer Martin Jol deels te citeren. De laatste weken leken veel meer oud-leden via de media de clubleiding van kritiek te voorzien. Theo van Duivenbode, Stanley Menzo en Gerrie Mühren waren graag geciteerde oud- Ajacieden. Wie volgt? Een onrustige buitenwacht is Ajax niet vreemd. Zo ging het ook vorig seizoen na de sportief moeizame periode vlak voor de winterstop. Het gat met koploper FC Twente liep op tot negen punten. Algemeen directeur Rik van den Boog en trainer Martin Jol konden de criticasters destijds nog gemakkelijker van repliek dienen: Ajax was in alle fronten weer in opbouw. Jol hield zijn ploeg uit de wind. Gepokt in Engeland en gemazeld in Duitsland, verwierp hij kritiek met sterke of soms onnavolgbare oneliners. 'Als je geen oren hebt, kun je ook geen bril dragen' en varianten hierop trok de trainer uit de kast. Wie Jol de laatste weken heeft gevolgd, zal het opgevallen zijn dat ook de Scheveninger het moeilijker afgaat de sfeer positief te beïnvloeden. Dat Ajax nog steeds in opbouw is, gaat niet meer op in zijn tweede seizoen. Na de pijnlijke 1-0-nederlaag in eigen huis tegen ADO Den Haag zat hij er voor het eerst als trainer van Ajax verslagen bij. Alsof hij ook geen idee meer had over hoe zijn huidige selectie beter te laten spelen. Hij miste echte buitenspelers in zijn selectie, meldde hij. "Geef me tien miljoen euro en ik kom er wel uit. Natuurlijk wil ik ook wel iemand als Dzsudzsak hebben. We kunnen zulke spelers niet betalen," was de weinig opbeurende boodschap van Jol. Zonder een Luis Suarez in vorm en zonder echte buitenspelers is Ajax aanvallend lamgeslagen. Meer dan opportunistisch voetbal met twee aanvallers die op intuïtie spelen, zit er momenteel niet in. Tegen Veendam kreeg de overwinning pas gestalte na de zestigste minuut. Tegen ADO Den Haag werd niet gescoord, evenmin tegen AZ vorig weekeinde. In Alkmaar creëerde Ajax amper kansen, zelfs niet met vier aanvallers (Mido, Suarez, El Hamdaoui en Miralem Sulejmani). Ze liepen elkaar eerder in de weg dan dat ze ruimte voor elkaar creëerden. "We waren fysiek en mentaal gewoon niet goed genoeg," stelde Jol in Alkmaar vast. "Het is niet dat we er niets aan hebben gedaan. Maar het was onvoldoende. Er knakte iets na de 1-0. Dat is teleurstellend, want we moesten eigenlijk winnen." Gerrie Mühren pleitte vorige week in de media voor de komst van een speler als Theo Janssen, een rustpunt op het middenveld. Een andere opmerking van de scout van Ajax was misschien nog belangrijker: hij vond dat criticasters vooral opbouwende kritiek moeten geven, als ze er goede bedoelingen mee hadden. Jol noemde een dag voor Ajax - Veendam 'negentig procent van alle kritieken alebessenpraat'en roemde de huidige directie openlijk. Hij voorspelde een financieel gezond jaar, en leek na zijn verslagenheid weer op te krabbelen. "De directie verdient eigenlijk een standbeeld," besloot hij. In het veld lijdt Ajax net als buiten het veld: er is kritiek, er wordt gezien wat er fout gaat, maar de gouden tip komt maar niet. Na Ajax - Veendam noemde Jol de pas achttienjarige Christian Eriksen de speler met creativiteit, maar van de Deen mag geen voortrekkersrol worden verwacht. Andere spelers lijken momenteel ook niet in staat iets te forceren. Exemplarisch was de rode kaart voor André Ooijer in de laatste minuut: juist hij zou als ervaren rot de rust moeten bewaren. Met de wedstrijden tegen PSV (zaterdag) en Real Madrid (dinsdag) in het vooruitschiet, zullen er nieuwe ideeën moeten komen. De vraag is alleen wie deze kan aandragen. Ajax hoeft niet lang te wachten op een mogelijkheid zich te revanche ren tegen AZ. Na de KNVB-beker- overwinning op Veendam (3-0) werd de ploeg van Martin Jol voor de zestiende finales gekoppeld aan de Alkmaarders. Ajax speelt daags voor kerst thuis. De laatste keer dat Ajax en AZ elkaar troffen in bekerverband was in 2007.Toen stonden beide ploegen tegenover elkaar in de finale. Ajax won in De Kuip na strafschoppen.

Ajax Life (vanaf 1994) | 2010 | | pagina 3