17 ^EGON Alternatieven voor Van der Wiel schaars Gregory van der Wiel mist haast geen wedstrijd. Maar wie moet hem vervangen als de enige echte rechtsback in de selectie niet beschikbaar is? Het werd de laatste weken een actuele vraag. ajaxlife ACHTERGROND 19-11-2010 Ruimte op rechts DOOR MIKE VAN DAMME Het moest er een keer van komen. En tegen ADO Den Haag gebeurde het, al na zeventien minuten. Gregory van der Wiel werd gewisseld. Noodgedwongen, door een kneuzing aan zijn rechterbeen. Het was de eerste keer sinds het begin van vorig seizoen dat de rechtsback van Ajax minuten miste in eredivisieverband. Van der Wiel is normaliter een zekerheid voor Martin Jol. Vorig seizoen miste de 22-jarige Amsterdammer slechts 128 minuten in de Europa League en het KNVB-bekertoernooi. In Timisoara werd hij na 63 minuten gewisseld vanwege een blessure, hij werd gespaard in de KNVB- bekerwedstrijd tegen AGOVV en gewisseld in de slotfase van de halve finale tegen Go Ahead Eagles. Tegen AZ kwam Van der Wiel weer 'gewoon' in actie. Het bekerduel met Veendam moest de enige echte rechtsback in de selectie overslaan. En dus vielen er ineens andere namen, zoals die van Oleguer, Daley Blind en Toby Alderweireld. En zelfs die van Bruno Silva, die andere echte rechtsback onder contract. Tot de doorbraak van Van der Wiel was de Uruguayaan de vaste rechtsback van Ajax. Hij is echter tot de winterstop verhuurd aan het Braziliaanse Sport Club International. Die ploeg is niet bepaald een laagvlieger met de winst van de Copa Libertadores in augustus dit jaar. Maar Silva komt amper aan spelen toe. Zijn teller staat volgens de officiële website van de Braziliaanse club op veertien duels, in bijna een jaar. Niet gek dus dat Silva (tevergeefs) Ajax vroeg om een eerdere terugkeer naar Amsterdam. In het duel met ADO Den Haag kon Jol beschikken over invallers Oleguer en Toby Alderweireld, twee spelers die in Amsterdamse dienst toch vooral fungeren als centrale verdedigers. De ervaren Catalaan kreeg de voorkeur, en speelde 73 minuten in het duel dat uiteindelijk met 1-0 verloren ging. Oleguer als rechtsback, het kwam onder Jol een keer eerder voor. Hij verving Van der Wiel vorig jaar in de bekerwedstrijd tegen Go Ahead Eagles. Als speler van FC Barcelona werd hij vaker als rechtsback gebruikt. Hij acteerde zelfs op die positie tijdens de Champions Leaguefinale tegen Arsenal, in 2006. Niemand had raar opgekeken als Jol tegen ADO Den Haag had gekozen voor Toby Alderweireld. De Belg mag bij Ajax alleen als rechter centrale verdediger bekend staan, in de Belgische nationale ploeg speelde hij al meerdere malen als rechtsback. "De coach (Georges Leekens, red.) ziet voor mij meer mogelijkheden rechts," zei Alderweireld daar eerder over in de Belgische media. "Die positie Na Ajax - Veendam lijkt definitief een streep te kunnen door de ambities van Blind als rechtsback van Ajax. Jol koos voor linksback Vurnon Anita op rechts, en Urby Emanuelson op links in de verdediging. "Als je continu op de helft van de tegenstander speelt, moet je ook proberen de bal van de tegenstander snel af te pakken. Daley is een goede voetballer, maar nog niet het type dat heel kort dekt en de bal gemakkelijk afpakt," legde Jol na het duel uit. "Je hebt bij Groningen kunnen zien dat hij in balbezit heel goed is, zijn functionele techniek is fantastisch. Maar zonder balbezit denk ik dat de tegenstander te ver door kan lopen zonder een speler als Vurnon. We speelden al aanvallend. Dan heb je een verdedigend sterke speler als Anita nodig." Tegen AZ was Van der Wiel weer gewoon van de partij. Als de enige echte rechtsback zijn lijn van afgelopen jaren doorzet, zal hij dit seizoen haast geen wedstrijd meer missen. Mocht dat wel gebeuren, zal wederom de vraag worden gesteld wie hem dan moet vervangen. Daley Blind. 'Een goede voetballer, maar nog niet het type dat heel kort dekt en ballen gemakkelijk afpakt', aldus Martin Jol. is al langer een pijnpunt en ik wil de openstaande vacature gerust invullen. Hoe meer ik er speel, hoe leuker ik het vind. Uiteindelijk wil ik gewoon spelen, waar ik dan sta op het veld maakt niet zoveel uit." In tegenstelling tot Leekens ziet Jol in Alderweireld echter geen rechtsback. "Hij is niet mobiel genoeg voor die positie," was de summiere uitleg van de Ajaxtrainer na het duel met ADO Den Haag. Voor de bekerwedstrijd tegen Veendam passeerde ook de naam van Daley Blind weer de revue - mede door een bovenbeenblessure bij Oleguer. De pas twintigjarige Blind junior speelde een half jaar als rechtsback bij FC Groningen, en deed dat zeer verdienstelijk. Nog voor het aflopen van zijn verhuur liet Jol al weten hem dit seizoen een kans te geven bij Ajax. In de voorbereiding kon Blind echter niet overtuigen. Rondom de geruchten van een eventueel vertrek van Van der Wiel werd hij door Jol niet genoemd als mogelijke vervanger. Bij Jong Ajax speelde hij de laatste wedstrijden ook op het middenveld, de linie waarin hij als jeugdspeler ook vaak acteerde.

Ajax Life (vanaf 1994) | 2010 | | pagina 14