'EEN PIJNSTILLER IS VOOR EEN SPELER EEN SOORT SNOEPJE' Pijnvrij voetballen een utopie? ~<i ANALYSE 4 W ajaxlife "*>*1 15-10-2010 X i Uit onderzoek blijkt dat 27,5 procent van de voetballers op wedstrijddagen een pijnstiller neemt. Hoe kunnen de Ajacieden zich staande houden tijdens het drukke programma? 'Er wordt roofbouw gepleegd.' Langere termijn Blessuregolf Speelkalender 'Topvoetbal is ongezond' Voormalig bondsarts Han Inklaar Commercie en het najagen van sportieve successen worden boven gezondheid gesteld. Voetballers staan wat dat betreft met de rug tegen de muur, beseft ook Inklaar. Hij is dan ook blij met een initiatief zoals van de European Club Association, die de vriendschappelijke interlands in augustus van de speelkalender wil schrappen. Inklaar: "Een minder volle speelkalender betekent dat spelers iets meer rust krijgen. Dat zou een goede ontwikkeling zijn. Daarnaast moeten alle partijen - trainers, artsen en spelers - zich meer bewust worden van de gevolgen op langere termijn. Dat Ajax na dit seizoen nog naar China gaat, is leuk en aardig, maar je kunt daar ook vraagtekens bij plaatsen. Het is nog een extra belasting voor de spelers. Maar tussen de tijd van bewustwording en dat er daadwerkelijk iets verandert, zal nog jaren zitten. Als het ooit al gebeurt." DOOR MIKE VAN DAMME De competitie begon ook nog eens vroeg. Na de Europese titel in 1988 kregen acht spelers van Oranje binnen een halfjaar een zware blessure. Dat was geen toeval." Inklaar noemt nog een onderzoek, van enkele jaren geleden, onder spelers van de Bundesliga. Voor het begin van de Duitse competitie gaf veertig procent van de spelers aan nog met restklachten van blessures uit het vorige seizoen te kampen. "Trainers moeten bijna op eieren gaan lopen als het gaat om het vaststellen van de trainingsintensiteit," aldus Inklaar. "Bij Ajax nu ook. Of dat lukt, moet nog blijken." Bij langdurige pijn is een pilletje snel genomen. Liever een pijnstiller en lekker voetballen, dan continu bewust zijn van een ongewillige de korte termijn. Zij denken in principe niet aan de gezondheid van een speler op langere termijn. Clubartsen moeten dat wel doen. Zij moeten spelers duidelijk maken wat de gevolgen kunnen zijn op langere termijn. Dat heb ik zelf ook altijd geprobeerd. Bij het geregeld slikken van ontstekingsremmers bijvoorbeeld heb je een grotere kans op aandoeningen in het maagdarmkanaal, zoals maagontstekingen en maagzweren." "Ik kan niet in de keuken de clubs kijken, maar mijn gevoel zegt dat over het algemeen clubartsen daar nog te weinig aan doen," vervolgt Inklaar. "En spelers zelf moeten zich natuurlijk ook veel bewuster worden van de consequenties. Ze denken vooral aan hun maatschappelijke carrière na het voetbal, maar niet aan de staat van voor voetballers toch een soort snoepje, is dan een oplossing." Ajax' clubarts Edwin Goedhart liet in juli in Voetbal International weten dat spelers die op het WK in actie kwamen in oktober of november fysieke problemen konden gaan krijgen. "Het zou mij niet verbazen als we dan te maken krijgen met een blessuregolf," zei hij destijds. Sprak daar een overbezorgde of een realistische clubarts? "Goedhart kon dat met een redelijke mate van waarschijnlijkheid voorspellen," meent Inklaar, zelf jarenlang werkzaam als bondsarts bij de KNVB en tegenwoordig voorzitter van de werkgroep Cardiovasculaire Screening en Sport. "Na een WK zijn spelers fysiek en mentaal moe. Daar moeten ze van kunnen herstellen. Dat ging bij Ajax amper, want een paar weken na de WK-finale wachtten de voorronden van de Champions League al. hun gezondheid over tien jaar." In het programma Nieuwsuur liet Goedhart weten pillen voor te schrijven bij 'korte letsels', bijvoorbeeld als een speler een tikkie heeft gehad en anders verhinderd is te spelen. "Een middel kan helpen zijn niveau te halen," aldus de clubarts. "Ik geef ze liever niet. Het is ook niet zo dat ik ze als een soort pepernoten rondstrooi in de kleedkamer. Maar als er een goede reden voor is, doe ik het zonder problemen." Maar wat voor alternatieven zijn er voor het pilletje? Een speler rust geven, gaat niet in een wereld die topspelers verplicht elke week tweemaal te presteren, met hun club of nationale team. Mounir El Hamdaoui kan niet anders dan het toegeven. Een verslaggever van het AD vraagt na een van de competitiewedstrijden of de Ajaxspits nog wel eens pijnvrij speelt. "Pijnvrij spelen is voor mij ook lang geleden," reageert El Hamdaoui eerlijk, wetende dat hij niet de enige speler met dit probleem is. Het lijkt het lot te zijn van de moderne voetballer. Uit onderzoek van voormalig KNVB-arts Han Inklaar en onderzoeker Doris van der Laan blijkt dat 27,5 procent van de voetballers op wedstrijddagen een pilletje neemt om klachtenvrij te kunnen spelen. Een opzienbarend percentage, aldus Inklaar, die een duidelijke relatie ziet tussen het slikgedrag en de belastbaarheid van spelers. "Je mag gerust stellen dat er in het topvoetbal roofbouw wordt gepleegd op spelers. Alleen clubs als Real Madrid en FC Barcelona kunnen het zich permitteren twee gelijkwaardige elftallen te hebben, zodat spelers genoeg rust krijgen. Een club als Ajax heeft die mogelijkheid niet. Spelers komen voor de club in de competitie, het bekertoernooi en de Champions League uit, en spelen ook vaak nog voor hun land. Ze krijgen dus amper de tijd om te herstellen, ook van kleine kwetsuren. Een pijnstiller, spier of gewricht tijdens een wedstrijd. Pijnstillers horen bij de cultuur die topsport met zich meebrengt. Maar over de gevolgen op langere termijn wordt te weinig nagedacht, meent de voormalige bondsarts. De KNVB gaat een vervolgonderzoek beginnen. "Topvoetbal is ongezond," stelt Inklaar. "Maar daar staan te weinig mensen in die wereld bij stil. Trainers zijn passanten binnen een club, en denken vooral aan presteren Krijgt Ajax de komende maanden te maken met een blessuregolf?

Ajax Life (vanaf 1994) | 2010 | | pagina 8